2024. november 28., csütörtök

Személycserék, tervek

A DP szerint valós ok nélkül váltották le a hat közvállalat igazgatóját – A képviselő-testület június végére tolta ki az adóbevallási kötelezettségek intézését

A képviselő-testület tegnapi, 18. ülésén felháborodásuknak adtak hangot a Demokrata Párt városi képviselői hat közvállalat igazgatójának leváltása kapcsán. Mint mondták, törvénybe ütköző döntések ezek, amelyek következményeket vonnak maguk után. A Városi Tanács ugyanis javaslatot nyújtott be a képviselő-testület felé, mely szerint mentsék fel a Városépítési Igazgatóság, a Városrendezési Intézet, a Szabadkai Gázművek, a Távfűtőművek, a Szabadkai Rádió, valamint a Kéményseprő Közvállalat igazgatóit, és nevezzenek ki a helyükre új megbízott igazgatókat.

Nenad Ivanišević, a DP képviselője rámutatott, a felmentett igazgatók között vannak olyanok, akiknek nem járt le a négyéves kinevezésük, így a leváltásuk törvénybe ütközik, ami bírósági eljárást vonhat majd maga után, és így 1-2 millió dináros kártérítési terhet is jelenthet majd a városi költségvetésnek. Mint figyelmeztetett, ilyen eljárásra már volt korábban példa, ezekért a törvényellenes javaslatokért valakinek viselnie kell majd a felelősséget. Ő a képviselő-testület titkárához, Ladóczki Gyulához intézte szavait, aki elmondta, hogy a döntésekért nem ő felel, a képviselő-testület dönt a felmentésekről, illetve a kinevezésekről. Mirana Dmitrović, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselője is arra hívta fel a figyelmet, hogy a leváltáshoz indoklást is kellett volna fűzni, olyan okokat felhozni, amelyek rámutatnak, hogy a felmentett igazgatók miért nem végezték jól a munkájukat. Mint mondta, az igazgatók megválasztását politikamentessé kellene tenni, hogy ne a hatalomváltás befolyásolja a közvállalatok működését.

Az ülés napirendjét kibővítették a felügyelőbizottságok tagjainak kinevezésével is a közvállalatok többségében. Nenad Ivanišević ebben az esetben arra tért ki, hogy annak ellenére, hogy a közvállalatokról szóló törvény szerint a felügyelőbizottságok három tagból állnak, az átadott dokumentumokban több helyen csak két tag kinevezésről hoznak határozatot.

A képviselő-testület meghatározott időtartamra, legfeljebb 6 hónapos időszakra, az igazgatók megválasztásáig megbízott igazgatóként bizalmat szavazott Blau Péternek (VMSZ) a Városépítési Igazgatóság, Tripolszki Tímeának (VMSZ) a Városrendezési Intézet, Dragan Božinovićnak (SZSZP) a Szabadkai Gázművek, Dervo Ahmetovićnak (SZSZP) a Távfűtőművek, Nikola Pajićnak (Szerb Megújhodási Mozgalom) a Kéményseprő Közvállalat és Ljubiša Stepanovićnak (SZSZP) a Szabadkai Rádió élén.

A képviselő-testület napirendjén szerepelt a közvállalatok ez évi működési terve, amelynek megvitatására is árnyékot vetett a már említett közvállalatok igazgatóinak leváltása. Mint arra a DP képviselői rámutattak, a kialakult helyzet szerint olyan éves tervet fogadnak el a képviselők, amelyet azok az igazgatók és csapataik dolgoztak ki, akik/amelyek munkájával a jelenlegi hatalom elégedetlen. Erre reagált Gojko Radić, a Szerb Haladó Párt képviselője, felhívta a DP képviselőinek figyelmét arra, hogy ha már annyira fontosak számukra a törvényes előírások, miért nem tettek eleget a törvényes előírásoknak tavaly, amikor ők képezték a hatalmat, hiszen a közvállalatokról szóló törvény szerint az új igazgatók, valamint felügyelőbizottságok kinevezésének 2013 júliusáig meg kellett volna történnie. Elmondta, ezúttal olyan személyeket választottak meg megbízott igazgatónak, akikben bizalmuk van.

Az ülés során számos esetben felmerült a kérdés, hogy ki a felelős a szükséges döntések meghozatalának elmulasztásáért, valamint a közvállalatok tartozásaiért, a jelenlegi városvezetőség vagy a korábbi. Felmerült, hogy miért nem különítettek el annyi pénzt a városi költségvetésből a beruházásokra, mint a korábbi években, miért nem olvasztják be a Palics–Ludas Közvállalatot más közvállalatokba, mint ahogy Palics főtervében szerepel, illetve, hogy a folyósított földgáz minősége a Szabadkai Gázművek felelőssége-e, vagy sem. A képviselők többségi szavazattal elfogadták a közvállalatok által benyújtott működési terveket.

A képviselő-testület módosította az adóbevallás kötelezettségének határidejét, június végéig hosszabbították meg. Módosították a kommunális rendről szóló rendeletet, amivel növelték a büntetéseket. Maglai Jenő polgármester pedig figyelmeztette a képviselőket, hogy kampányidőszakban a plakátokat az arra megjelölt helyen függesszék ki a pártaktivisták, ellenkező esetben a képviselő-testületben helyet foglaló képviselők viselik majd a büntetések terhét. Rendeletet hoztak az állathigiéniai rendelkezésekről is, mely szerint meghatározták, hogyan lehet az állattetemeket begyűjteni és megsemmisíteni. Petar Balažević, a DP képviselője rámutatott, az ezzel a feladattal megbízott Köztisztasági és Parkosítási Közvállalat nem rendelkezik semmilyen feltétellel a feladat elvégzéséhez, hiszen sem égetője, sem pedig hűtőkocsija nincs a tetemek begyűjtésére és megsemmisítésére. Branko Pokornić, a Szerbiai Szocialista Párt képviselője elmondta, Topolyán van megsemmisítő, oda el tudják szállítani a tetemeket, egyedül azok tárolását kell megoldani. Hozzátette, fontos erre figyelmet fordítani, hiszen ha nem gyűjtik be az állati eredetű maradványokat, veszélybe kerülhet az állattenyésztés is.

A képviselő-testület határozatot hozott a többi között az egészségügyi tanács, a Palicsi Nemzetközi Filmfesztivál tanácsa, a Nemzetközi Gyermekszínházi Fesztivál tanácsa tagjainak kinevezéséről, valamint elfogadták a városi környezetvédelmi alap eszközeinek 2014-es évi felhasználásnak programját is.

Az ülés estig eltartott.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás