Habár a művelődési minisztérium még tavaly 2 millió dinárt hagyott jóvá a Bagolyvár homlokzatának felújítására, kedden kezdődtek meg a felújító munkálatok. Egyelőre eltávolították az épület homlokzatáról a vakolatot. Goran Gabrić, a Park Palics Kft. igazgatója elmondta, ezeken a munkálatokon kívül az idén továbbiakra is sor kerül majd, a minisztérium ugyanis további eszközöket hagyott jóvá, ebből a Bagolyvár tetőszerkezetét, illetve az épület nyílászáróit tudják majd kicserélni. A munkálatok első fázisának kivitelezője a szabadkai G. P. Cenzar Kft.
– A Bagolyvár Palics egyik szimbóluma, és mindig is nagy jelentőségű volt ez az épület. Éppen ezért 2011-ben elkészítettük az épület felújításának projektumát, 2012-ben pedig a vállalatunk pályázott is vele. A művelődési minisztériumtól megkaptuk a szükséges eszközöket a munkálatok első fázisának megkezdésére, ez éppen most van folyamatba. Ezeknek a munkálatoknak az értéke 1,4 millió dinár. Várhatóan 40 napon befejeződnek, ami során megközelítőleg 400 négyzetméter felületet újítanak fel az épület homlokzatán. Ki kell emelnem, hogy ugyanezen a pályázaton a minisztérium további eszközöket hagyott jóvá a munkálatok folytatására. A munkálatok második fázisában befejezzük a homlokzat tető alatti részét, a tetőszerkezetet, az ereszcsatornát lecseréljük, illetve az asztalosmunkákat végezzük el. A munkálatok második fázásának értéke 2 millió dinár. Ezek után reményeink szerint átadhatjuk majd az épületet rendeltetésének – részletezte a Park Palics igazgatója, majd rámutatva, hogy az épületet mire lehet majd használni, hozzátette: – A palicsi épületek mindegyike specifikus, így azok bérlésekor minden esetben ki kell kérni az önkormányzat üzlethelyiségekkel megbízott bizottságának véleményét. Így ez a bizottság fogja meghatározni, hogy ebben az épületben mi működhet majd. Gabrić hozzátette, hogy az elkövetkező időszakban ugyan nem tudják majd kiírni az épület bérlésére a közfelhívást, a törvényes előírások szerint ugyanis meg kell várni, hogy a vagyon-visszaszármaztatási eljárás megkezdése napjától számítva leteljen két év. Arról viszont már nem tudott semmit mondani, hogy a Bagolyvár épületére igényt tartanak-e az örökösök, illetve hány palicsi épületre adták át az örökösök a visszaigénylési kérelmüket.
A szabadkai önkormányzat számára jelentős gondot jelent, hogy a Vagyon-visszaszármaztatási Ügynökségről nem kapnak visszajelzést arról, hogy mely – jelenleg városi tulajdonban levő – ingatlanra nyújtották be az örökösök a visszaszármaztatási igényüket, hiszen így nem is tudnak kellőképpen gazdálkodni sem az ingatlanokkal.
– A Vagyon-visszaszármaztatási Ügynökségnek nincsenek meg a pontos adatai arról, hogy melyek azok az épületek, amelyekre az örökösök átadták a visszaszármaztatási igényüket, hiszen a régi helyezési számok alapján vezetik őket, amelyek nem egyeznek az új számokkal. Az önkormányzat megközelítőleg 20 objektumra fogja lekérni a Vagyon-visszaszármaztatási Ügynökségtől az adatokat, vagyis írásban várjuk, hogy mely épületek vannak a restitúciós eljárásban. És várhatóan egy-két hónapon belül már rendelkezni fogunk ezekkel az adatokkal is, és jó gazda módjára már gazdálkodhatunk is ezekkel az épületekkel. Hiszen ezeknek az adatoknak a hiányában nem merünk a beruházásokba sem belekezdeni – magyarázta Maglai Jenő polgármester. – Azt gondolom, hogy az ügynökségnek létre kellett volna hoznia egy adatbázist, hogy átlátható legyen, mely ingatlanok vannak restitúciós eljárás alatt, hiszen ez nélkül elég keserves úton juthatunk hozzá a szükséges adatokhoz – mondta.