Kezdetben zúgolódva, majd teljes csöndben, meghatódva nézték végig a fiatalok a baleset-szimulációt a korcsolyapályán. Szendi Zsolt, a szimuláció koordinátora rámutatott, a céljuk a bemutatóval éppen ilyen pszichológiai hatás kiváltása volt, hiszen a fiatalok érzelmeire hatva változtatják meg a felelősségteljes közlekedés iránti viszonyukat. Jobban vigyáznak magukra és egymásra is. Elmondta ugyanakkor, hogy a baleset-szimuláció arra is rámutat, hogyan kell azoknak fellépniük, akik a baleset helyszínén tartózkodnak, kit és milyen számon tudnak riasztani.
A baleset-szimulációban ezúttal is részt vettek a mentőszolgálat, a tűzoltóegységek és a rendőrség emberei is, akik teljes felszerelésükkel úgy vettek részt ebben a mentésben, mint amikor azt éles helyzetben teszik.
Pertet Ruben, a szabadkai közlekedési rendőrség biztonsági osztályának elemző őrmestere elmondta, sajnos a balesetekben az utasok sérülnek meg leggyakrabban és a legsúlyosabban. Azok közül is legtöbbször a 14 évnél fiatalabb gyerekek szenvednek el sérüléseket.
– Nagyon jó, hogy megszervezik a baleset-szimulációt, ugyanis rámutatnak, hogy a közlekedési előírások, szabályok be nem tartása, valamint a felelőtlen viselkedés milyen súlyos következményekkel járhat. Éppen ezért ezzel a bemutatóval próbáljuk felhívni a friss sofőrök figyelmét arra, hogy mi történhet, ha felelőtlenül viselkednek a közlekedésben – emelte ki az őrmester. Megtudtuk, a sérülésekkel járó balesetek száma az elmúlt időszakban ugyan csökkent, de még mindig nagyon sok fiatal, 14 éven aluli sérül meg. A statisztikai adatok szerint a szabadkai rendőrség határkörébe tartozó területen 2007-ben 1529, 2010-ben 859, 2013-ban pedig 560 közúti balesetet jegyeztek, amelyekben 2007-ben 54, 2010-ben 41, 2011-ben 31, 2012-ben 33, 2013-ban pedig 39 gyermek sérült meg.
Csökkent a halálos kimenetelű balesetek száma is, 2007-ben 22, 2010-ben 21, 2011-ben 11, 2012-ben 16, 2013-ban pedig 6 személy vesztette életét a közutakon. A balesetet legtöbbször a sebességkorlátozás be nem tartása okozza, amikor gyakran a sofőrök alkohol hatása alatt vannak. A sofőrök nem ritkán nem adják meg az elsőbbséget, és ezekben az esetekben legtöbbször a kerékpárosok vagy a motorkerékpárosok sérülnek meg. A sofőröknél a fáradtság is gyakran okoz balesetet.
– Az elmúlt években hétvégente megerősítettük az ellenőrzéseinket, így sikerült több felelőtlen személyt kiszűrnünk a közlekedésből. Ennek ellenére most is vannak halálos áldozatokkal járó balesetek. Az új törvény hatályba lépésével és a gyakori akcióinknak köszönhetően számos esetben kivontunk a forgalomból olyan személyeket, akik alkoholos hatás alatt vezettek, így ma már egyre kevesebben ülnek ittas állapotban volán mögé – mutatott rá Pertet Ruben. Megtudtuk, a statisztikai adatok azt mutatják, hogy napközben a legtöbb baleset abban az időszakban történik, amikor sűrű a forgalom. Ilyenkor legtöbbször csak anyagi kár keletkezik. Éjjel, illetve a hajnali órákban történő balesetek már súlyosabb következményekkel járnak, ezekben a balesetekben legtöbbször már sérültek is vannak.
– A közlekedésbiztonsági törvény szigorúan lép fel, és amennyiben a sofőrök 18 büntetőpontot összegyűjtenek, elveszítik az engedélyüket, és újra kell vizsgázniuk. Emellett még rendkívül magas pénzbírságot kell fizetniük. Talán ez a szigor hat a sofőrökre a leginkább, hogy odafigyeljenek az előírásokra és tiszteletben tartják a közlekedési szabályokat. Mindenképpen azt javaslom a sofőröknek és úgy egyáltalán a közlekedés minden résztvevőjének, hogy tartsák tiszteletben az előírásokat, ne fogyasszanak alkoholt, illetve ne engedjék volán mögé azt, aki ivott, ugyanis sose lehet tudni, hogy a felelőtlen viselkedés, milyen következményekkel járhat – hangsúlyozta a közlekedési rendőrség őrmestere.