Miután a szabadkai Távfűtőművek Közvállalat elkészítette azt a megvalósíthatósági tanulmányt, amely a biomasszával (mezőgazdasági száraz hulladékkal) működő erőmű megépítésére vonatkozik, a szabadkai Gerontológiai Központ is úgy döntött, hogy az egyik épületükben, az Ápolási Otthonban is bevezetik ezt a fűtési lehetőséget. Már megkezdték annak a tárolónak a megépítését, ahol a fűtéshez szükséges biomasszát tárolják majd.
– Már megközelítőleg 10 éve dolgozunk az energiatakarékosságon, a biomasszára való átállás pedig egy teljesen új lehetőség az energiamegtakarítás területén. Az elmúlt években kicseréltük a nyílászárókat, hőszigeteltük az épületet, majd pedig napkollektorokat is felállítottunk, és ezzel egy teljesen más megközelítésbe helyeztük a terveinket. A napkollektorokkal ugyanis nemcsak energiát takarítunk meg, hanem termelünk is. A nyugdíjasotthonban 9 hónap alatt több mint 1 millió dinárt takarítottunk meg a napkollektoroknak köszönhetően, vagyis ennyivel kevesebb gázt használtunk el a fűtéshez – részletezte Nenad Ivanišević, a Gerontológiai Központ igazgatója.
– A szabadkai Távfűtőművekkel szeretnénk ezúttal együttműködni, hiszen a szabadkai közvállalat lesz az első vállalat, amely felhasználja majd a biomasszát a fűtéshez. Megállapodást kötöttünk velük, hogy mi leszünk az első szociális védelmi intézmény, amely az egyik objektumában, az Ápolási Otthonban biomasszával fűthet majd. Eddig kőolajat használtunk a fűtéshez ebben az objektumunkban, ami rendkívül sokba került, ezért a tartományi kormány támogatásának köszönhetően áttértünk a gázfűtésre, ami jelentősen csökkentette a kiadásainkat. Mégis tovább szeretnénk csökkenteni a kiadásainkat azzal, hogy áttérünk a biomasszára, hiszen ezt a fűtési módot mínusz 15 Celsius-fokig alkalmazhatnánk. Természetesen keményebb tél esetén a gázt is bekapcsolnánk, vagyis pótmegoldásként alkalmaznánk, de amennyire csak lehet, mellőznénk a gázt – taglalta.
Nenad Ivanišević elmondta, az illetékes tartományi titkár javaslatára vágtak bele ebbe a beruházásba, hiszen Vajdaság biomasszában gazdag terület, és a tartományi kormány támogatja a biomasszaüzemek felállítását, ahol a közeljövőben már összegyűjtik és feldolgozzák a mezőgazdasági területekről begyűjtött száraz hulladékot.
– Vajdaság területén már megközelítőleg 20 olyan üzem épül, ahol begyűjtik és feldolgozzák majd a mezőgazdasági száraz hulladékot, hiszen ezek fogják majd ellátni a nagy távfűtőműveket biomasszával, így a szabadkait is. Természetesen ez a biomassza is pénzbe kerül, de jelentősen olcsóbb, mint a gáz. Ugyanakkor nem szennyezi a környezetet – magyarázta az igazgató, majd hozzátette: – Ha minden a tervek szerint halad, hamarosan ezek az üzemek kiépülnek, és a mi intézményünk lesz az első szociális védelmi intézmény az egész ország területén, amely biomasszával fűthet, és reményeim szerint erre már a következő fűtési idényben sor kerülhet.
A Gerontológiai Központnak a szabadkai Távfűtőművek szállítaná a biomasszát, vagyis a szabadkai intézmény nem közvetlenül a biomasszát előállító üzemekkel működne együtt, hanem a szabadkai közvállalattal, ami jelentősen leegyszerűsítené a biomassza folyamatosan beszerzését.
A Gerontológiai Központ tárolóinak és a kazánház kiépítésének munkálatai a vége felé járnak. A munkálatokat a tartományi energetikai titkárság társfinanszírozásával az újvidéki Pro-Energo végzi. A tervek szerint a fűtőtelepet az elkövetkező két hónapban már felállítják. A beruházás megközelítőleg 16 millió dinárba kerül, ami után a szabadkai intézmény megközelítőleg 30 százalékos megtakarítást valósíthat majd meg.