2024. július 17., szerda

Túl nagy a villanyszámla

Rózsa Lajos: Miért nem vették figyelembe a villanyóra meghibásodását?

Egy magas számlának mi lehet az oka? Talán egy mulasztás a polgár, esetleg egy alkalmazott részéről. De hogy valójában ki vétett, nem tudni, mindenki a másikat okolja. Rózsa Lajos makkhetesi lakos felháborodva magyarázta, hogy márciusra 27 ezer dináros villanyszámlát kézbesítettek neki, holott március elején kapott egy értesítést, mely szerint 800 dináros előfizetésben van, de kapott egy felszólítást is, amelyben már az állt, hogy 18 894,03 dináros adóssága miatt lekapcsolják a hálózatról, amennyiben nem fizeti ki az adósságát. A szabadkai áramelosztóban azonban azt állítják, hogy nincs szó kettős könyvelésről.

Rózsa Lajostól megtudtuk, hogy mivel távolabb lakik Makkhetes központjától, egy tanyán, az az illető, aki a villanyóraállást kellene hogy leolvassa, nem száll ki a helyszínre, hanem telefonon keresztül szokták neki lediktálni az aktuális állást.

– Nem tudom, hogy mi történhetett, lehet, az illető akkor adhatta át a villanyóraállásról szóló adatokat, amikor az áramszolgáltatóban már elkészítették az elszámolást, így az októberi fogyasztást novemberre és decemberre számolták el. Olyan hatalmas számlát kaptam, amelyen látszik, hogy nem a fogyasztás a sok, hanem a különböző járulékok emelik meg a számla végösszegét. Kénytelen voltam reklamálni, amire meg is kaptam a választ. Igaz, elismerték a számlacsökkentést, de az adót továbbra is elszámolták – magyarázta Rózsa Lajos a problémája forrását. Ezenkívül januárban, amikor szintén az óraállást diktálta, észrevette, hogy az olcsó és a drága áram számlálója is egy időben forgott. A meghibásodást jelezte az áramszolgáltatónál.

– Kijött egy kéttagú bizottság, a helyszínen szintén észlelte a hibát, majd éppen aznap, amikor a nagy hóesés volt, kijött egy egység, hogy kicserélje az órát. Mivel január 30-án kicserélték a villanyórát, vártam, hogy korrigálják a számlát, nem fizettem be a kézbesített számlákat. Erre kiküldtek február 23-án egy felszólítást, mely szerint 18 894 dinár a tartozásom. Március 14-én befizettem 19 ezer dinárt, nehogy kikapcsolják az áramot, éppen aznap, amikor a posta kézbesítette azt az elszámolást, miszerint 808 dináros előfizetést ismernek el, amivel megerősítik, hogy nem történt meg időben a könyvelés – sorolta Rózsa.

– A márciusi számla szerint pedig így is további 12 ezer dinárral tartozok, és sehol nem emlegetik a villanyóra meghibásodását. Vagyis a számlán feltüntetett elszámolás szerint, miután levonják a befizetett 19 ezer dinárt, meg a 808 dinárt, honnan bújik elő még 7636 dinár adósság? – háborgott Rózsa.

Hogy magyarázatot kapjunk a makkhetesi polgár problémáira, az Elektrovojvodina szabadkai áramelosztójához fordultunk. Josip Antunović, a szabadkai áramelosztó kereskedelmi részlegének vezetője az elmúlt hónapok elszámolásai kivonatainak felmutatásával igyekezett magyarázatot adni Rózsa Lajos esetére.

– Mivel októberben nem tudtuk leolvasni a fogyasztó villanyóráját, fogyasztás nélküli számlát küldtünk ki, azzal, hogy feltüntettük a számlán, hogy a villanyóraállását nem olvasták le, a fogyasztó tegyen eleget ennek a kötelezettségének. Novemberben már leolvasták az állást, és természetesen a korábbi okok miatt magasabb fogyasztást jegyeztek be, 902 kilowattórát. Novemberben a fogyasztó 10 ezer dinárt befizetett, de elmúlt a novemberi és a decemberi hónap is, az illető nem tett panaszt az elszámolás miatt, csak február 25-én nyújtott be panaszlevelet. De sem decemberben, sem januárban, sem pedig februárban nem volt újabb befizetése – mondta Josip Antunović.    – A február 25-én benyújtott panaszlevél után újraszámoltuk az októberi és novemberi elszámolást, két hónapra osztottuk el a fogyasztást, és elismertünk a reklamáció jogosultságát, 808 dinárral csökkentettük a számláját, vagyis több áramot ismertünk el a zöld zónában. Ám ez a panasz az októberi elszámolást érintette. A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) igazgatóságától utasítást kapunk, hogy a decemberi adósoknak kikapcsolás előtti felszólítást küldjünk, így küldtük ki ebben az esetben is február 24-én a 18 894 dinárra szóló felszólítást, amely a decemberrel lezárult tartozásra vonatkozik. A fogyasztó majd csak március 14-én fizetett be 19 ezer dinárt, időközben pedig tartozik a januári és a februári fogyasztás törlesztésével is – magyarázta a kereskedelmi részleg vezetője. Elmondta, nem nagy fogyasztásról van szó, mégis a januári, a februári, majd a márciusi fogyasztással a számla újabb 12 ezer dinárral nőtt.

– Nincs szó semmilyen kettős könyvelésről, csupán arról van szó, hogy a decemberi tartozás szerint küldtük ki a felszólítást, a panasz utáni korrekciós jóváhagyás pedig a múlt év októberi és novemberi elszámolására vonatkozott, a kiküldött számla pedig már az ez évi fogyasztást számolja el – foglalta össze. Kérdésünkre válaszolva, miszerint a villanyóra meghibásodását miért nem vették figyelembe, Josip Antunović elmondta, hogy a villanyórát az órák kalibrációjával megbízott részlegük megvizsgálta, és az ő jegyzőkönyvük szerint a műhelyben nem észleltek olyan jellegű hibát a villanyórán, amelyre a fogyasztó panaszt tett.

– A kalibrációs részleg jegyzőkönyve szerint a villanyórán észlelt meghibásodás a műhelyben nem jelentkezett. Ennek ellenére a szerkezet cseréjét elvégeztük – mondta.