2024. július 17., szerda

Védősáv a tó és a szántók között

A szennyvíztisztító iszapjával szanálnák a városi szeméttelepet
Palics a régió és az állam kiemelkedő turisztikai nevezetességei közé kerülhet (Fotó: Molnár Edvárd)

Palics a régió és az állam kiemelkedő turisztikai nevezetességei közé kerülhet (Fotó: Molnár Edvárd)

Több évtizeden keresztül a politika menekült a probléma megoldásától. Most végre van egy hivatalos dokumentum, amely irányt mutat afelé, amit a város az elkövetkező időszakban tervez. Rámutat, a Palicsi-tó és környékének rendezése kapcsán kinek és mi a kötelezettsége – emelte ki Maglai Jenő polgármester a Palicsi-tó és környéke környezetvédelmi helyzetének javítására vonatkozó platform kapcsán, amely tegnap került közvitára.

A polgármester elmondta, Szabadka olyan adottságokkal rendelkezik, amely nagyon kevés településnek adatott meg, hiszen nagyon jó a földrajzi fekvése, számos olyan lehetőséget kínál, amely például Palicsot nemcsak a város, hanem a régió és az állam kiemelkedő turisztikai nevezetességei közé emelheti. De mint mondta, ahhoz hogy ez megvalósuljon, hatalmas kihívás előtt áll a város.

A Palicsi-tó és környéke környezetvédelmi helyzetének javításával foglakozó platformot az a szaktestület dolgozta ki, amelyet a polgármester január folyamán nevezett ki.

– Ez a dokumentum nem elsősorban a Palicsi-tó állapotával foglakozik, hanem a környékének rendezését is előirányozza, illetve első alkalommal érintjük a városi szeméttelep problémáját is, amely kapcsolódik a tó helyzetének rendezéséhez – emelte ki a polgármester. Hozzátette, az elkövetkező időszakban a platform után a tó partjára vonatkozó rendezési terv kidolgozása várható. Ezután pedig megkezdődhet a tervek megvalósítása. Mint mondta, csak ezután lehet a beruházókra számítani, hiszen csak ekkor tudnak nekik valamit felkínálni.

– Az előttünk álló akcióterv megvalósítását lépésről lépésre végezzük el, anyagi lehetőségeink függvényében. De mindenképpen fontos lenne Palics szennyvizének átirányítása a városi szennyvíztisztítóba. Az ehhez szükséges tervdokumentumok egy része már elkészült, a másik része kidolgozás alatt van, várhatóan augusztusra elkészül, és utána nekiláthatunk a kiépítéshez szükséges 1,8 millió euró beszerzéséhez – tudtuk meg Maglai Jenőtől.

A platform bemutatása során Gordana Gavrilović, az önkormányzat környezetvédelmi részlegének képviseletében elmondta, a Palicsi-tó már hosszú évek óta küzd a tó vízének állapotával. A hetvenes évek után kiszárították a tavat, szanálták, de a város gazdag ipara miatt nem oldódtak meg a gondok. A tó ma is algavirágzással küzd, amit a tókörnyéki szennyezés táplál. Mint kiemelte, az alapdokumentum elsősorban a további szennyezés megfékezését, a környék rendezését, illetve a jelenlegi állapot javítását vetíti előre. Mindenekelőtt Palics település szennyvizének elvezetésére keres megoldást, valamint a városi szennyvíztisztítóban keletkezett száraz iszap felhasználására nyújt megoldást. Igazából ez az iszap tenné lehetővé, hogy szanálják a városi szeméttelepet, amit már a múlt év végére a városnak meg kellett volna oldani. Megoldást kínál fel a sándori mocsár, illetve a szabad kanális szanálására is, valamint a tó környéki szántók és a tó menti védősáv kialakítására is. A felmérések ugyanis kimutatták, hogy a mezőgazdaságban felhasznált növényvédő szerek is jelentős mértékben szennyezik a tavat. Elkészült a tó környéki szennyezők listája is, őket arra kötelezik majd, hogy megoldást találjanak a szennyezés megfékezésére. Mindezek után pedig megkezdhetik a Palicsi-tó revitalizálását, ezt haltelepítéssel, úszószigetek felállításával, valamint a nádas és a vízfelület gondozásával kívánják megvalósítani.

Szabados Klára, a Tartományi Természetvédelmi Intézet szakmunkatársa elmondta, az elkészült platform minden, a Palicsi-tó védelmét érintő és fenntartható használatához kapcsolódó tervdokumentáció számára keretdokumentumként kellene hogy szolgáljon.

– A Tartományi Természetvédelmi Intézet három évvel ezelőtt elvégezte a Palicsi-tó védelmének revízióját, újra felmértük a tó állapotát, és megváltoztattuk azt a határozatot is, amelyet még a kilencvenes években hoztak meg a tó védelmével kapcsolatban. A védelem korszerűsítésével – miután tudjuk, hogy Palics számos fejlesztési lehetőséggel rendelkezik, de számos környezetvédelmi, vagyonjogi és gazdasági gonddal küzd – a platform első lépés azokhoz a vitafórumokhoz, amelyek során minden érdekelt fél elmondhatja véleményét. Mi, természetvédők pedig arra számítunk, hogy az előttünk álló folyamatokba minél több szakember bekapcsolódik, akiket eddig – elsősorban a környezetvédőket – háttérbe szorítottak – részletezte Szabados Klára.                                        – A Palicsi-tó esetében nem elsősorban a víz minősége okozza a legnagyobb problémát. Ez a tó is, mint a vajdasági tavak többsége, le van terhelve, hiszen a mocsári ökoszisztéma nem tud jól működni, ha a tó körül nincs védelmi sáv. Azt gondolom, első alkalommal hangsúlyozták kellő mértékben a tóparti sáv jelentőségét – emelte ki.

A platformot bárki elolvashatja a város honlapján (subotica.rs), és megjegyzéseket is tehet. Az építő jellegű javaslatokat és észrevételeket június elsejéig adhatják át az érdeklődők írásban az önkormányzat környezetvédelmi szolgálatán.