2024. november 28., csütörtök

Ivóvíz, ivóvíz, ivóvíz

Szabadka négyszáz személy befogadására van felkészülve

Az elmúlt napokban a szabadkai polgárok folyamatosan viszik az adományaikat a Vöröskereszt Fasizmus áldozatainak tere 3. szám alatt található székházába. Kedd reggelig megközelítőleg 80 ezer kilogramm adomány: ruházat, palackozott ivóvíz, élelmiszer, tisztálkodási szerek és babáknak való pelenka és élelem gyűlt össze. Tegnap a szabadkai Vöröskereszt már a negyedik raktárt nyitotta meg az adományok tárolásához.

– Május 16-a este 10 órától a Vöröskeresztben teljes készenléti állapot van. Így 17-én, miután a városi válságstáb megtartotta az első értekezletét, már megindulhatott az első konvoj is az adományokkal az árvíz sújtotta területekre. A városi válságstáb azóta folyamatosan ülésezik, és próbálja koordinálni a tevékenységeket – emelte ki Pecze Mihály, a szabadkai Vöröskereszt titkára. 17-én az önkormányzat támogatásával indult el az első rakomány 5000 liter vízzel és 8000 konzervvel. Azóta viszont a polgárok is folyamatosan hozzák adományaikat, sőt vállalatok is bekapcsolódtak a gyűjtési akcióba.  – Pillanatnyilag négy raktárat használunk, ami négy teljesen megpakolt nyerges vontatónyi árut jelent. Ebből már szombaton elszállítottunk valamennyi adományt Ub település felé, vasárnap pedig a Szerbiai Vöröskereszt teherautójával további 8000 liter vizet, illetve meghatározott mennyiségű tisztálkodási szert szállítottunk a Vöröskereszt központi raktárába, onnan igény szerint történt az elosztás. Ettől a pillanattól kezdve a Vöröskereszt városi és községi szervezetei az összegyűlt adományokat ebbe a központi raktárba szállítják át. Innen viszik majd tovább oda, ahol a leginkább szükség az adományokra – mondta.

Megtudtuk, hogy ma a szabadkai önkormányzat támogatásával egy újabb rakományt tudnak majd útnak indítani.

– Ezúton próbáljuk a felgyülemlett adománymennyiséget csökkenteni, a polgárok ugyanis folyamatosan támogatják ezt a megmozdulást, és egyre nagyobb helyre van szükségünk a felgyülemlett áru tárolására. Több ruhaneműre már nincs szükség, hiszen telített a vajdasági és a szerbiai Vöröskereszt raktára is vele. Ivóvízre van nagy szükség, hiszen abból a kutak fertőzöttsége miatt sosincs elég. Tisztálkodási eszközök kellenek, babapelenka és babaétel, valamint konzervált élelmiszerek. Vagyis elsősorban olyan élelmiszerre van szükség, amely nem romlandó, nem igényel külön hőkezelést, bármikor fogyasztható. Hiszen egy fél vekni kenyér és pástétom megoldja ideiglenesen a rászorulók problémáját – magyarázta Pecze Mihály.                                                                   Az adományok átvételét a Vöröskereszt munkatársain kívül a szervezet fiatal önkéntesei végzik. Mintegy száz önkéntes: a Vöröskereszt vízi mentői, az Ivan Sarić Műszaki Középiskola tanulói, az egészségügyi és más középiskolák tanulói válogatják szét a beérkezett adományokat, illetve veszik jegyzékbe azokat. A szabadkaiak közül mintegy 100-an jelezték, hogy a fizikai munkában szeretnének segíteni. Őket is jegyzékbe vették, és amikor igény mutatkozik rá, szólnak majd nekik.

Pecze Mihály azt is elmondta, hogy előkészítették a szálláshelyet is a kitelepített polgárok elszállásolására.

– A válságstáb már megtette a szükséges lépéseket. A város területén is megszabták, hogy hol szállásoljuk el az árvízkárosultakat. Jelen pillanatban 400 személy befogadására vagyunk felkészülve. Tájékoztattuk azokat a közvállalatokat és intézményeket, amelyek hatáskörébe tartozik ezeknek a befogadott embereknek az ellátása, így a parancs megjelenése után már az elkövetkező három órában funkcionálissá tudjuk tenni ezeket az objektumokat, hogy befogadhassuk az embereket – mutatott rá a szabadkai Vöröskereszt titkára. Hozzátette, hogy a Vöröskereszt hatáskörébe tartozik az eltűnt emberek megkeresése, illetve az ilyen katasztrófahelyzetekben a családegyesítés is. Szabadkát csupán egy bejelentés érintette.

– A Vöröskereszt keresőszolgálatához egy bejelentés érkezett, amely Szabadkát érintette, hiszen az adott személy a város területén helyezkedett el a rokonoknál. Ezeket az adatokat már továbbítottuk is a központi regiszterbe – mondta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás