2024. július 17., szerda

Még mindig ismeretlen a tűz oka

A Szabadkai Közkórházban a rendkívüli helyzet miatt a nők a természetes szülést követően 48 órával, császármetszés után pedig négy nappal hazamehetnek
Kicserélik a padlót, rendbe teszik a fűtést, a falakat (Fotók: Molnár Edvárd)

Kicserélik a padlót, rendbe teszik a fűtést, a falakat (Fotók: Molnár Edvárd)

Hivatalosan még mindig nem derült ki, hogy mi okozta 2014. június 14-én a délutáni tüzet a Szabadkai Közkórházban, amikor kigyulladt a mosoda tetőszerkezete, és a tűz következtében pedig a kórház épülete egyik oldalán az első három emeletet beborította a füst. Ennek következtében újra kellett meszelni és ablakot cserélni a szülészeti-nőgyógyászati és újszülött, az ortopédia, valamint a sebészeti osztály egyes részein is. A munkálatok még ma is zajlanak. A füst és a veszélyeztetettség miatt akkor azonnal áthelyezték az újszülötteket, s mivel ez a lélegeztetőgépek, inkubátorok és a különösen érzékeny populáció miatt egyébként sem könnyű, az áthelyezést kihasználva felújítják az újszülött osztályt is. Kicserélik a padlót, rendbe teszik a fűtést, a falakat. Az ortopédiai osztályt teljes egészében áthelyezték, a szemészeti osztályon kaptak két szobát és csak a sürgős eseteket fogadják. Az osztályon ki fogjak cseréltetni az ablakokat, átmeszelték a falakat, újrahúzták a padlózatot. A nőgyógyászati részlegen is áthúzták a padlót, az apartmanban, ahol a hő hatására betört az ablak, még ez után zajlik majd az ablakok cseréje és a felújítás. A rendkívüli helyzet miatt a nők a természetes szülést követően 48 órával, császármetszés után pedig négy nappal hazamehetnek (egyébként a benntartózkodási idő ez utóbbi esetben 6 nap).

A tűz oka, mint azt az ügyészségen megtudtuk, számukra egyelőre ismeretlen, a jelentést ugyanis, amelyet az illetékeseknek – vagyis a belügyminisztériumnak – kellene eljuttatni hozzájuk, még mindig nem kapták meg.

A Szabadkai Közkórházban zajló munkálatokról dr. Branka Milisavljević, az intézmény igazgatóhelyettese nyilatkozott lapunknak.

– Kaptunk egy bizonylatot a belügyminisztériumtól, amely részletesen leírja, hogy június 14-én, 14.50-kor történt a tűzeset a városi közkórház mosodája épületének tetőszerkezetén, ahol a tető és annak faszerkezete szenvedett károkat. 80 négyzetméternyi terület égett el teljesen, és további 100 négyzetméternyi terület megsérült a tűz következtében, valamint a külső klíma és 5 PVC-ablak megégett, további tíz ablak pedig megolvadt, az első három emeletre pedig a füst szivárgott be.

Még mindig nem tudom, hogy pontosan mekkora az anyagi kár, ahogyan a tűz okáról sincsenek információim. Jelenleg folyamatban vannak a felújítási munkálatok. A mosodát pedig nagyon gyorsan sikerült üzembe helyeznünk, mivel csak a tetőszerkezetet érte kár – magyarázta az igazgatóhelyettes, majd kiemelte, mivel a tűz miatt kénytelenek voltak áthelyezni az újszülött osztályt, adódott a lehetőség, hogy egy kicsit rendbe hozzák azt.

Dr. Branka Milisavljević: Még mindig nem tudom, hogy pontosan mekkora az anyagi kár

Dr. Branka Milisavljević: Még mindig nem tudom, hogy pontosan mekkora az anyagi kár

– A felújító munkálatoknak a célja, hogy megteremtsük azokat a lehetőségeket, hogy a legmagasabb higiéniai feltételeket később napi szinten meg tudjuk tartani. Gondolok itt például a padlócserére, hiszen az már repedezett volt, és az ideális talaja lehet a baktériumok elszaporodásának – mondta a doktornő.

Az utóbbi két évben lehetőség van a kórház újszülött osztályának ruhát, pelenkát adományozni, hiszen tudjuk, hogy a babák igen rövid ideig hordják születésüket követő első hónapokban a kis rugdalózóikat, sapkáikat, zoknikat, s azok igen szép állapotban vannak. Nagyon sok anyuka felkínálja a kórháznak a kinőtt ruhákat, s behozza az osztályra a feleslegessé vált darabokat, hiszen ott napi használatban vannak, és minden nap mossák őket, így itt gyorsan elhasználódnak.

– A ruhákon kívül pelenkákra van szükségünk, de ki kell emelnem, hogy nagyon jó együttműködésünk van a szülőkkel. Az anyukák is örülnek, hogy szépen fel vannak öltöztetve babáik, és a kapcsolat az anya és a baba között is bensőségesebb ezáltal.

Az újszülött osztálynak, mint azt a doktornő kiemelte, az egészen apróságnak tűnő dolgoktól a komoly gépekig mindenre szüksége van.

– Mindig szükségünk van új cumikra, etetőkre, pelenkákra, ágyneműre, nagy törölközőkre. Ami a nagyobb dolgokat illeti, jól jönne egy bilirubinszint-mérő készülék, a vérben lévő oxigénszint mérésére szolgáló gép, hiszen a technika folyamatosan fejlődik, nekünk pedig jó lenne lépést tartani vele, akkor tudnánk még jobb ellátást biztosítani a babáinknak.