2024. július 17., szerda

Két véglet között

A szabadkaiak vagy száz vagy ezerötszáz euróért nyaralnak – Továbbra is Görögország a legnépszerűbb

A szabadkai átlagpolgár az idén is elő- vagy utóidényben, 100–150 euróért megy nyaralni, s aki utazási iroda szervezésében, az a görög tengerpartot választja. A másik réteg, aki megengedheti magának, a teljes ellátást választja, ami fejenként akár 1500 euróba is kerülhet, de ezért nagyon magas színvonalú ellátást kap.

– Valóban két véglet van. Görögország valóban a legolcsóbb és a turisták zöme ezt az országot kéri, szerintem ebből is látszik az életszínvonal. De tudni kell azt, hogy ott is vannak olcsóbb helyek és vannak nagyon drága helyek, mint például a görög szigetek, Rhodos, Kyatos – magyarázza Tót Boris, a Fenix utazási iroda referense.

Ami a helyi árakat illeti, kiemeli, sehol sem lehet hazai árakat találni, a mediterrán országok egyre inkább a turizmusból kívánnak megélni, így érthető az, hogy az árak helyi szinten drágábbak, mint itthon. De nem ijesztőek. Azt is tudni kell, hogy ha egy olyan szigeten szeretnénk nyaralni, ami drágábbnak számít, ott is vannak olcsóbb üzletek.

– A last minute akciók nagyon népszerűek júliusban és augusztusban. Vannak olyan kliensek is, akik összepakolt kofferekkel várják a last minute akciókat. Napi tíz, de akár húsz ilyen ajánlat is ki szokott jönni, ezeknek az ára is változó, pontosan a kínálattól és igényektől függően. De last minuttel is lehet akár 150 euróért nyaralni – mondta a referens.

A fiatalok Észak-Görögországot szokták választani, ez a térség arról ismert, hogy relatív új üdülőrészekkel rendelkezik, nagyon sok szórakozóhely van, nincsenek öblös, hegyes, zöld tájegységek, amelyeket a családok részesítenek előnyben. A tendencia mindenképpen áll, hogy Szerbiából és Szabadkáról is a legtöbben Görögországba utaznak és azt követi Törökország és Egyiptom, ha a népszerűséget nézzük.

– Ezekben az országokban vannak nemzeti estek, ahol meg lehet ismerni az ország kultúráját és gasztronómiáját is, és sok turista emiatt is választja ezeket a helyeket, mert nem feltétlenül süttetni akarja magát egész nap, hanem megismerni is az országot – magyarázta beszélgetőtársunk.

Montenegrót a legtöbben saját szervezésben látogatják, persze kínálat van, de turisztikai irodák szervezésében nem keresett Montenegró. Inkább a külföldiek, németek, magyarok látogatják. Magyarországra nyaralás tekintetében egyáltalán nincsenek utak, kirándulások tekintetében esetleg Budapest és a Duna-kanyar. Balaton és környéke egyáltalán nincs nálunk a piacon. Magyarország inkább a zarándokutak szempontjából érdekes.

– Mennyibe is kerül akkor tulajdonképpen egy nyaralás? Ha Görögországot vesszük példának, akkor elő és utószezonban 100–150 euróért, a last minute főidényben 200–250 euró. A másik véglet pedig például egy nagyon populáris görög szigetre fejenként 1000–1500 euró, de ezek ötcsillagos szállodák, medencékkel, all inclusive ellátással, több étteremmel, korlátlan étel- és italfogyasztással. Aki ezt megteheti, az tudja, hogy valóban nagyon minőségi szolgáltatást kap majd – magyarázta Tót Boris.

A telelés egyáltalán nem népszerű a szabadkaiak körében. A kirándulások igen, az őszi és tavaszi, egy-két napos városlátogatásokra egyre többen jelentkeznek, hiszen ez az az időszak, amikor a hátitáskát a vállra lehet csapni és minél több helyet meg lehet nézni és ismerni.

– Hónapról hónapra megtöltjük a hatvanfős buszt, ha Budapestről, ha Temesvárról, ha Bécsből vagy esetleg Karlócáról van szó, akkor is. Van egy réteg, amelynél ez keresett, ez talán az értelmiségi réteg. És egyre több egyetemista, diák utazik, aminek nagyon örülünk.

Ami tendencia, az az, hogy ha egy nagy utazásról van szó, akkor leginkább a nagy fővárosokat választják az érdeklődők. Nálunk még mindig nem annyira elterjedt az idézőjelben kis városok felfedezése – például egy rajnai körút, Németország Rajna partján fekvő kis települései, amelyek gyönyörűek. Ennek valószínűleg az az oka, hogy az életszínvonal miatt még a nagyobb városokat se láttuk, és ha már elutazik az ember pl. Németországba, akkor nagyobb várossal kezdi, Berlinnel, Ausztriában pedig Béccsel és nem Tirollal, vagy Salzburggal. De az a jó, hogy egyre többen utaznak, nyitottak arra, hogy megengedik maguknak, hogy kiránduljanak, vagy, hogy a 355 nap után elutazzanak tíz napra – mondta az utazási iroda referense.