2024. július 17., szerda

A vízvezetékek több mint fele cserére szorul

Októberben megkezdődik a kettes és hetes kollektor kiépítése

A Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalatban, majd a szennyvíztisztítónál tett látogatást tegnap Maglai Jenő, Szabadka polgármestere és Kern Sólya Mária, a polgármester kommunális ügyekkel és környezetvédelemmel megbízott tanácsadója. A közvállalat igazgatónője, Tót Godó Valéria tájékoztatta a polgármestert a vállalat terveiről, illetve a nehézségekről is, amelyekkel szembesülnek.

– Egy olyan stratégiai fontosságú közvállalatról van szó, ha a vízművekről beszélünk, amely esetében különösen fontos a hosszú távú tervek elkészítése – emelte ki a találkozó után Maglai Jenő: – A mai találkozón az igazgatónővel azokról az adatokról beszéltünk, amelyek kulcsfontosságúak a jövőbeni tervek esetében. Szabadkán több mint 530 kilométer hosszúságú vízvezeték, több mint 270 kilométer hosszúságú szennyvízelvezető csatornahálózat van, így a közvállalatnak több mint 30 millió euró értékű vagyona van. Sokkal intenzívebben kell azonban fejleszteni a víz- és a szennyvízelvezető hálózatot, illetve javítani kell az ivóvíz minőségén is, amit a kettes számú vízgyár kiépítésével meg lehet valósítani. Arról is beszéltünk, hogyan tudjuk összeegyeztetni a vállalat, a város lehetőségeit azokkal az igényekkel, amelyek a polgárok irányából érkeznek. Úgy gondolom, hogy egy középtávú fejlesztési tervet kell kidolgoznunk, mert nyilvánvaló, hogy azok a tervek, amelyeket a 2000-es évek elején meghatároztak, nem megvalósíthatóak. Be kell látnunk, hogy a lehetőségek mentén kell terveznünk és nem csupán az igények szerint. Nagy feladat ez nemcsak a közvállalat igazgatónője, hanem a város számára is. Nem mondom, hogy a vállalatban minden tökéletes, késnek a közbeszerzések, ezért késnek a felújítási munkálatok is, és végre pontot kellene tennünk a víztisztító ügyére is, hogy az megkaphassa a működési engedélyt – nyilatkozta a polgármester.

Tót Godó Valéria egyetért a polgármesterrel abban, hogy reális, középtávú fejlesztési tervekre lenne szükség.

– A mostani lehetőségek sokkal szerényebbek, mint amelyek alapján a hosszú távú tervek készülnek. Sokat dolgozunk azon is, hogy az alapvető munkafeltételeken javítsunk, de hogy a fogyasztóink is elégedettek legyenek. A vízminőség ellenőrzése a mindennapi feladatok közé tartozik, de a zombori eset is tanúsítja, milyen nagy figyelmet kell fordítani ezekre az ellenőrzésekre. A vízvezetékek országos szinten elég rossz állapotban vannak, azért, mert nem fordítottak kellő figyelmet és anyagi eszközöket a preventív állapotmegőrzésre. Szabadka sincs sokkal jobb helyzetben, a vezetékek 60 százalékát cserélni kellene és akkor még a fejlesztésről nem beszéltünk. Válaszút elé kerülünk, fejlesszünk-e vagy pedig felújítsunk. S ez semmiképp sem politikai, hanem szakmai kérdés és döntés kellene, hogy legyen. Arról is tárgyaltunk ma a polgármesterrel, hogy nagy segítség lenne a közvállalat számára, ha a szennyvíztisztító kiépítésére felvett hitelrészlet költségeinek felét át tudná vállalni az önkormányzat. Évi 100 millió dináros összegről van szó, s ha ennek fele megmaradna a jelenlegi rendszer fenntartására, felújítására, akkor az hatalmas segítség lenne a közvállalatnak. Ígéretet erre nem kaptunk, arra viszont igen, hogy a város vezetősége megtárgyalja a lehetőségeket – mondta az igazgatónő.

A kettes és a hetes kollektor kiépítése hitelből történik majd. A versenypályázat lezárult, most zajlik a kivitelező kiválasztása, a szerződés aláírására szeptemberben kerül sor és október elsején megindulhatnak a munkálatok – jelentette be.

A város a szekundáris hálózat kiépítésében támogatja majd a közvállalatot, mintegy 11 millió euróra lenne még szükségünk az elkövetkező öt évben. Az év végéig lezárul a kettes vízgyár kiépítésére vonatkozó versenypályázat is. Azért fontos ez a vízgyár, hogy Palics és a környékbeli települések is tisztított vízhez juthassanak – hangsúlyozta Tót Godó.

Sugár György, a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat műszaki igazgatója a szennyvíztisztító működése kapcsán elmondta, a paramétereik és a közegészségügyi intézet ellenőrzései alapján kiderül, a szennyvíztisztítóból kikerülő víz nemcsak vizuálisan, hanem részletes ellenőrzések alapján is megfelel az európai szabványoknak.

– Jelenleg az egyik legmodernebb technikával felszerelt szennyvíztisztítás folyik nálunk. Az iszapot is megfelelően kezeljük, anaerob rothasztás zajlik. A működési engedélyt csak ideiglenesen kaptuk meg, a betonkonstrukciók minősége ugyan megfelelő, de az élettartamukban találtak kifogásolnivalót, s azokat szanálni kell. Az Újvidéki Egyetem Építőmérnöki Karának terve alapján végezzük a szanálást, akik négy fázist határoztak meg. A beton felületét egy speciális anyaggal bevonják, ami behatol a pórusokba és ott kötést alkot. Most a negyedik fázis építése zajlik, s terveink szerint egy hónapon belül befejeződnek a munkálatok.