2024. július 17., szerda

Hőgutát kaphatnak a gyümölcsök

A Szabadka környéki almásokat folyamatosan öntözik – Ha augusztusban is tartós lesz a hőség, kárt szenvedhet a körte és az alma is

Az elmúlt hetek szélsőséges időjárását a gyümölcsfák is nehezen viselik. Igaz ugyan, hogy Szabadka környékén kevés a szilvás, ahol a legjellemzőbb a hőség okozta stressz miatti terméshullás, de az az almásokban is megjelenhet, ha nem figyelünk oda. A csaknem tíz napon át tartó hőséget követően 15–17 Celsius-fokra hűlt az éjszakai hőmérséklet, ami szintén nem tett jót a gyümölcsfáknak.

Bognár Pásztor Hajnalka, a szabadkai Mezőgazdasági Szakszolgálat növényvédő mérnöke lapunknak elmondta, a korai csonthéjasok nagy részét már leszedték a gazdák, már a korai őszibarackfajták szedése is megkezdődött.

– Az őszibarackkal nincs gond, úgy tűnik, szép termés lett az idén, bírta a szélsőséges időjárási viszonyokat, az aszályt. A több mint 35 Celsius-fokos nappali átlaghőmérsékletet ugyanis egy huzamosabb ideig tartó 15–17 Celsius-fokos éjszakai lehűlés követett, és ez nagy stressz a gyümölcsnek. A fiziológiájára hat, s úgy látszik, hogy a szilva érzékenyebben reagált erre a változásra, mivel a szilvásokban lehetett tapasztalni nagyobb mennyiségű terméshullást. De ez ellen már nem tehetünk semmit.

A terméshullásnak a szárazság is kiváltó oka lehet, illetve az alma esetében az almamoly, a férges gyümölcs ugyanis a földön végzi. Az almánál annyira nem jellemző egyelőre a terméshullás, talán azért is, mert annak az öntözésére is nagyobb figyelmet fordítanak a termelők – magyarázta Bognár Pásztor Hajnalka, majd kiemelte, hogy az alma esetében mindenképp az optimális vízellátottságra kell figyelni, a legjobb megoldás a csöpögtetőrendszerrel való öntözés. Emellett pedig a növények immunitását is lehet serkenteni aminosavval, vaskészítményekkel, ezzel a stressztűrő képességet növelni és folyamatosan szinten tartani.

Az almatermesztők egyébként viszonylag védettek, hiszen mint az a velük való beszélgetésből is kiderül, szinte mindegyikük használ hormonális permetezést a szüretet megelőzően mintegy három héttel, ami megakadályozza a terméshullást. Sajnos előfordulhat azonban, hogy ha tartósabb lesz a hőhullám, akkor kárt okoz az almásokban, körtésekben is azoknál, akik nem tesznek meg mindent a körülményekhez képest optimális feltételek megteremtéséért.

– A hormonális kezelésen kívül a molykártétel elleni védelem fontos még. Ha nincsenek jó kondícióban a növények, és hosszú ideig tart az aszály augusztusban is, akkor lehet kár az alma, körte esetében is. Az alma esetében azért különösen nehéz a helyzet, mert ez a gyümölcs szereti a hűvösebb éjszakákat, főleg a piros fajta. Amennyiben ez nem lesz adott, akkor a minőségen is meglátszik majd. Tehát nem lesz első osztályú a gyümölcs, és sajnos több helyen a napégéssel is számolni kell – tette hozzá Bognár Pásztor Hajnalka.

Gulyás Nándor hajdújárási agrármérnök, termelő lapunknak elmondta, mintegy tíz éve használnak hormonkezelést az almánál, ami a kocsányát védi, és ezzel megakadályozza a hullást.

– Ugyan nálunk nem engedélyezettek ezek a hormonkészítmények, így nem vásárolhatóak meg, de minden környező országban igen, így könnyen beszerezhető, és semmilyen egészségkárosító hatása nincs. Húsz nappal a szedés előtt permetezünk, s ezzel biztonságban tudhatjuk magunkat. Megéri, mivel egy hektáron a permetezés költsége nem haladja meg a harminc eurót. A hullást természetesen okozhatja az almamoly, a szárazság, és az is, ha csomóban sok termés van a fán – mondta Gulyás Nándor.

Berényi László királyhalmi gazda kiemelte, az almamoly ellen nagyon nehéz védekezni, hiszen mindennap kellene permetezni ahhoz, hogy a permet teljes védelmet nyújtson.

– Az alma a faluban főleg olyan gyümölcsösökben hullik, ahol nem öntöznek, vagy nagyon kukacos. Sajnos sok a napsütötte alma, közepes mennyiségű termés várható, a nagy meleg pedig a minőségre is kihatással lesz, sajnos nem pozitív irányban. Ha sokáig tart a meleg, jómagam nem fogom győzni az öntözést, a településen ugyanis már most sokszor nem bírja a villanyhálózat a terhelést, hiszen mindenki öntöz – magyarázta Berényi László.