2024. augusztus 22., csütörtök

A legfontosabb a minőségi helyi tájékoztatás

Helyi tájékoztatási akcióterv készül Szabadkán

A médiumok fejlesztését célzó helyi akcióterv kidolgozásáról egyeztettek tegnap a városházán a Vajdasági Független Újságírók Egyesülete, az önkormányzat, a médiumok és a civil szféra képviselői, amely elsősorban a lakosság minőségi tájékoztatását és a helyi média finanszírozásának módját taglalja majd.

Nagy Kiserős Melinda az önkormányzat részéről elmondta, Szabadka mindig is az élen járt, ha fejlesztési stratégiák kidolgozásáról van szó, ez pedig egy igen fontos téma. Mint kiemelte, törvény kötelezi az önkormányzatokat tájékoztatási akcióterv kidolgozására, Szabadka pedig elfogadta a VFÚE ajánlatát, hogy ők ezt a tervet kidolgozzák, ennek első állomása ez a találkozó.

Nedim Sejdinović, az egyesület végrehajtó bizottságának elnöke elmondta, szeretnék ezt a tervet a várossal és a helyi médiumok képviselőivel közösen kidolgozni. Az új médiatörvények tavaly augusztusban léptek életbe, és számos jelentős változást hoztak, többek között azt, hogy az állam kivonul a médiumok tulajdonjogi struktúrájából, ezzel együtt azonban a hatalom, elsősorban önkormányzati szinten továbbra is felelősséggel tartozik a tájékoztatásért.

Mint mondta, az új törvény a polgárokat helyezi a középpontba, és az ő tájékoztatáshoz való jogukat, illetve módosult a média finanszírozásának a módja is, a médiatartalmakat ugyanis pályázatokon keresztül támogatják.

Az egyesület szerint az új médiatörvények alkalmazásának első éve alapján nem mondható, hogy sikeresek, de megvan erre a lehetőség, a sikeresség abban lesz mérhető, vajon a polgárok helyben minőségi médiatartalmakat kapnak-e.

Sejdinović elmondta, az új törvénycsomag elfogadása előtt lefolytatott közvita során sok szó esett arról, hogyan tudja a köztársasági hatalom az önkormányzatokat kötelezni minderre. Volt egy olyan javaslat, hogy az egyes önkormányzatok a helyi büdzsé két százalékát kötelezően különítsék el a tájékoztatásra, de aztán elálltak ettől a javaslattól, és az az elképzelés kerekedett felül, hogy maguk az önkormányzatok legyenek felelősek azért, hogy a tájékoztatásról stratégiailag gondolkodjanak. Ezzel szerinte előnyökhöz jut az önkormányzat, a médiumok és a lakosság is, mivel átfogó, teljes körű és minőségi lesz a helyi tájékoztatás, ráadásul ilyen módon a községek és városok hozzáférhetnek bizonyos pénzügyi alapokhoz is.

Szerencsés Zsuzsa, a VFÚE végrehajtó bizottságának tagja emlékeztetett, hogy az önkormányzati törvény definiálja az önkormányzatok kötelezettségét a lakosok támogatására, de ez a kötelezettség nagyjából ki is merül ebben a meghatározásban. A korábbi időszakban ezt a kötelezettséget az önkormányzatok úgy értelmezték, hogy a helyi média egy kommunikációs csatorna, amelyen keresztül ők tájékoztatják a polgárokat. A törvénymódosítás alapján a változás lényege az lenne, hogy ettől az állásponttól, miszerint a média egy kommunikációs csatorna, eljussunk oda, hogy a helyi lakosságnak alapvető joga, hogy objektíven és sokrétűen tájékozódjon a helyi ügyekről és hogy a helyi tájékoztatás közérdekké váljon – mondta.