2024. július 19., péntek

Figyeljünk a változásokra

A Szabadkai Közkórház és a Betegségmegelőző Központ közös előadása az emlőrák korai diagnosztizálásáról

Szerbiában a nők körében a méhnyakrák mellett a leggyakoribb rákos megbetegedés a mellrák. Mindkettő olyan betegség, amit meg lehetne előzni. Rendszeres vizsgálattal, a korai diagnosztizálást követően, nagyon jól gyógyítható. A nemzeti rákos megbetegedés elleni program éppen a megelőzésre szeretné felhívni a figyelmet. Mindenképpen fontos szerepet játszik a lakosság oktatása, de egyúttal országos szintű mellrák, méhnyakrák és vastagbélrák szűrést is szerveznek az elkövetkező időszakban.

– A nemzeti programot az idén fogadták el, és a rákos megbetegedésben elhunytak számának csökkentését, a betegek élettartamának növekedését és az életszínvonaluk javítását szorgalmazza az elkövetkező öt évben. Hogy minderre sor kerüljön, mindenképpen magasabb szintre kellene emelni a rákos megbetegedések korai feltárását – hallottuk dr. Kun Szabó Évától, a Városi Tanács egészségüggyel megbízott tagjától. Hozzátette, hogy az önkormányzat ki szeretné venni a részét a betegség megelőzésének népszerűsítéséből és mivel az egyik leggyakoribb betegség a nők körében a mellrák, a szerdán megszervezésre kerülő előadást is támogatják, amit dr. Csernetics Ilona, a Szabadkai Közkórház onkológiai osztályának vezetője, illetve dr. Ljiljana Miljački, a Betegségmegelőző Központ szakmunkatársa tartanak majd.

Dr. Csernetics Ilona rámutatott, hogy fontosnak tartják a polgárok tájékoztatását és oktatását, de az egészségügyi dolgozók képzését is.

– A mellrák diagnosztizálása egy emocionális út kezdetét jelenti a bizonytalan időpontok, a diagnosztizálás, valamint a terápiák világában, amelyek gyakran nagyon riasztók lehetnek. Ma már tudjuk, hogy az emlőrák gyógyítható, ám ehhez fontos a korai diagnosztizálás – mondta Csernetics Ilona, majd hozzátette: – Szabadka Európában a skandináv országok után a harmadik helyen áll az újonnan diagnosztizált mellrák megbetegedések számát tekintve, amit 100 ezer lakoshoz viszonyítanak – mondta a doktornő.

A tegnapi sajtótájékoztatón arról, hogy melyik korosztályt érinti leggyakrabban a betegség, Csernetics doktornő elmondta, hogy a középkorúaknál jelentkezik leggyakrabban a mellrák, de nemritkán a fiatalabb korosztálynál is megjelenik. Majd hozzátette, az előadáson a szabadkai helyzetről is kaphatunk információkat. Újságírói kérdésre, miszerint a nők otthon hogyan tudják magunk kitapintani a lehetséges csomókat, a doktornő kiemelte, az előadáson erről is tartanak majd bemutatót.

Az érdeklődőket holnap 18 órakor várják a régi Városháza dísztermében.

A szakemberek szerint, amennyiben elváltozásokat észlelünk, (keményedés, gombóc, daganat, vagy a mellbimbó behúzódása vagy nagyságának csökkenése, illetve az egyik mell duzzadtabb, mint a másik, esetleg megváltozik a bőr jellege, a színe) azonnal orvoshoz kell fordulni. Ha ilyen feltűnő jeleket nem észlelünk, akkor is rendkívül fontos havonta az önvizsgálatot elvégezni. Legjobb, ha a menstruáció után egy héttel ellenőrizzük melleinket. Ilyenkor a legkevésbé duzzadtak és ezért a legjobban vizsgálhatók.

A mell önvizsgálatának lépései:
1. Nézzük végig melleinket elölről és mindkét oldalról egy tükröt alkalmazva.
2. Először lógó karokkal, majd csípőre és tarkóra tett karokkal is.
3. Tapintsuk végig melleinket álló vagy ülő helyzetben az ujjak apró körkörös mozdulataival.
4. Hasonlóképpen tapintsuk végig a kulcscsont alatti területet és a hónaljakat is. Mindez zuhanyozás vagy fürdés közben is elvégezhető.
5. Tapintsuk át melleinket fekvő helyzetben is.