2024. július 19., péntek

Értékek és jó tulajdonságok

Műhelymunkákon keresztül foglalkoznak a deviáns magatartású fiatalokkal
(Illusztráció)Verekedés, rablás, mások tulajdonának megrongálása, kábítószer-használat és iskolakerülés. A szereplők pedig gyerekek, fiatalok, akiknél a szakemberek szerint csak az önértékeléssel van gond. A szabadkai Deviáns Magatartású Gyerekek és Fiatalkorúak Napközi Otthonában éppen ezt az önértékelést igyekeznek felfejleszteni, valamint nagy figyelmet fordítanak arra, hogy a pozitív értékeket hozzák felszínre a fiataloknál.

Marina Parežanin pedagógus kiemelte, hogy az intézmény, amelyet áprilisban nyitottak meg a Szociális Munkaközpont szárnyai alatt, azokkal a fiatalokkal foglalkozik, akik deviáns magatartást tanúsítanak, illetve azokkal, akiket már a bíróság kötelez erre.

– Különböző programok alapján, műhelymunkákon keresztül dolgozunk ezekkel a fiatalokkal. Most éppen a személyi és a szociális fejlesztés van a középpontban, amely során a felelősségérzetet szeretnénk kialakítani bennük. Egyébként ők alapjában véve mindannyian jó gyerekek, cselekedeteik mögött szituációs problémák húzódnak meg. Mindegyikőjükben vannak értékek, amit elő szeretnénk hozni belőlük, vagyis tudatosítani szeretnénk bennük saját lehetőségeiket – hallottuk Marina Parežanintól, majd hozzátette: – Fontos szerepet játszik a konfliktus kezelésének megvitatása is. Rámutatunk arra, hogy nem agresszióval kell megoldani egy-egy problémát.

Megtudtuk, hogy fiatalabbaknál, a 13-14 éveseknél nem a bűncselekmény elkövetése okoz gondot, náluk az iskolakerülés, illetve a kortársak iránti erőszakos viszonyulás a probléma. Velük is hasonló műhelymunkákat alkalmaznak, mint a középiskolás korosztállyal. Bár a 15-18 éveseknél már sokkal komolyabb hozzáállást igényel a foglalkozás.

– Számukra működtetjük a tanuló klubot, ahol a tanulásban nyújtunk segítséget. Eközben szintén a felelősségre szeretnénk rámutatni, továbbá arra, miért fontos iskolába járni, illetve arra, hogyan tudják hasznosan kihasználni a szabadidejüket – emelte ki a pedagógus.

Sokszor azok a gyerekek, akikkel foglalkoznak, nem tanúsítanak társadalmilag elfogadhatatlan viselkedést, viszont tájékoztatásra van szükségük.

– Többféle előadást tartunk a fiatalok számára, például szexuális felvilágosítást, beszélgetünk a kábítószerekről, talán egy kicsit máshogy, mint arról az iskolában teszik. Sokkal interaktívabban. Sokszor filmet is nézünk, persze megvitatjuk a látottakat utána, illetve hamarosan a számítógépet is bevonhatjuk a foglalkozásokba – mutatott rá Marina Parežanin.

Elmondta, hogy általában a fiataloknak 15-16 műhelymunkán kell részt venniük, ami három hónapig is elhúzódhat. Olyan viszonyt kialakítani a fiatalokkal, hogy ők jól érezzék magukat ezeken a foglalkozásokon és bizalommal legyenek a pedagógusok felé, ha igényt tartanak rá, akár a későbbiekben is bizalommal fordulhassanak hozzájuk, hogy megvitathassák a gondjaikat.

Az intézmény még csak néhány hónapja dolgozik, a szakemberek mindenek előtt a fiatalok személyiségének fejlesztését tartják szem előtt. Ugyanakkor tervezik a különböző intézmények bevonását is a foglalkozásokba, különösen a humanitárius tevékenységekbe, illetve azon túl, hogy minden szülővel kapcsolatban vannak, nekik is szeretnének foglalkozást tartani, hogy az ő figyelmüket is fel tudják hívni a kamaszkor különböző mozzanataira és nehézségeire.