2024. július 19., péntek

Piac van, gyártás nincs

Naponta figyelmeztető sztrájkot tartanak -- A Mladost alkalmazottai éhségsztrájkot terveznek

A Mladost Rt. munkásai már évek óta nem kapnak rendszeresen fizetést, és a különböző járulékokat sem fizetik utánuk. A valamikor 800 munkást alkalmazó vállalatban néhány hónapja még 159 dolgozó volt, ma már csupán 32-en maradtak. Ők ezidáig a részvénytársaságon belül igyekeztek megoldást találni a gondokra. Mivel nem jártak sikerrel, úgy döntöttek, nyilvánosság elé tárják a problémákat, és ha hamarosan nem oldódnak meg a problémák, éhségsztrájkba kezdenek.

A Mladost paszományt, szőnyeget és egészségügyi kellékeket gyártó vállalat alkalmazottai és az Önálló Szakszervezet képviselő már huzamosabb ideje tárgyalásokat folytatnak a vállalat többségi tulajdonosaival. A Mladostban május 4-e óta minden nap egyórás munkabeszüntetéssel igyekeznek felhívni a tulajdonosok figyelmét a gondokra.

– A figyelmeztető sztrájk ugyan nem hozta meg a gyümölcsét, de nyomást gyakorolt a vezetőségre. Időközben számos alkalmazottnak felmondtak, mert munkaerő-felesleggé nyilvánították őket. Egyébként pedig késnek a fizetések kifizetésével. Legutóbb a májusi fizetést kapták meg a munkások, mégpedig hat részletben. Az útiköltség kifizetése egy hónapot késik. A járulékokat – az adót és a biztosítást – ebben az évben egyáltalán nem, de a korábbi években is kihagyásokkal fizették a munkások után. Vagyis az alkalmazottak nem mehetnek orvoshoz, ugyanis nincs lehitelesítve az egészségügyi könyvecskéjük – hallottuk Hugyi Istvántól, az Önálló Szakszervezet szabadkai elnökhelyettesétől. Megtudtuk, hogy a múlt héten a szakszervezet képviselői a többségi tulajdonosokkal, Aleksandar Matkovićtyal és Goran Čabarkapával, valamint Maglai Jenővel, a városi képviselő-testület elnökével közösen összeültek, hogy megvitassák hogyan lehetne megoldást találni a fizetések kifizetésére, illetve a termelés folytatására.

– Megoldást a kilábalásra nem találtunk. Személy szerint a részvényesek közötti viszonyban látom a problémát, ugyanis amióta ez az összhang megszűnt, a vállalat is hanyatlásnak indult – emelte ki Hugyi István. Elmondta, hogy a vállalat legnagyobb részben, mintegy 61 százalékban Aleksandar Matkovićé, a részvények mintegy 29 százaléka pedig az EuroPetrol és EuroGas csoportosulásé, vagyis Tomislav Vojnićé. A kisrészvényesek a részvények 8 százalékát birtokolják, míg az alkalmazottak a vállalat részvényeinek elenyésző részét, kevesebb mint egy százalékát.

– Tudomásunk szerint a vállalatnak 49 millió dinár az adóssága. Alkalmazottanként mintegy 1000 euróval tartoznak, amire még rá kell számolni a járulékokat is. Az igazgatói bizottság legutóbbi ülésén szó volt arról, hogy a vállalat kisebb tulajdonának eladásából kapott pénzt a fizetések törlesztésére, valamint a járulékok kifizetésére fordítanák. Ez viszont nem következett be, mert a többségi tulajdonosok nem tudtak ezt illetően megegyezni – hallottuk Hugyi Istvántól. Kiemelte: félő, ha nem változik a helyzet, a gyár csődeljárás alá kerülhet, így még egy tárgyalást terveznek Maglai Jenővel és a többségi tulajdonosokkal, hogy megoldást találjanak a fizetések kifizetésére, illetve a termelés beindítására. Amennyiben nem kerül sor erre a tárgyalásra, radikálisabb eszközökhöz nyúlnak, akár éhségsztrájkba is kezdhetnek, ugyanis – mint arra a szakszervezet elnökhelyettese rámutatott – már most éheznek a munkások.

Šarlota Kovačević, a Maldost szakszervezetének elnöke, az igazgatói bizottság tagja és a kisrészvényesek egy részének képviselője rámutatott, hogy bár már évek óta küzdenek a gondokkal, az utóbbi négy évben tetőztek a problémák.

– Amikor Vojnić és Matković úr 2005-ben megvásárolták a gyárat, 13 milliós adósságunk volt a ki nem fizetett fizetések és járulékok miatt. Az elmaradt fizetéseket kifizették, ám a járulékok körül nem tudnak megegyezésre jutni, így megkérték az adóhivatalt, hogy az adósság fejében foglalják le a raktáron levő árut és a gépeket. Az adóhivatal 36 millió dinár értékű árut foglalt le és a gépeket, amivel teljesen megkötötte a kezünket, vagyis nem tudtunk termelni. Az áru továbbra is a raktárban van, az adósságot nem rendezték, vagyis a járulékok nincsenek kifizetve, bár erre hivatalos bizonyítékunk nincs, egyedül a gépeket kaptuk vissza, viszont nem tudjuk használni. Azt a termet, ahol a gépeknek van a helye, bérbe adták. Folyamatos a termelés, csak az alkalmazottak száma csökken, mert azt állítják, hogy nincs haszon a termelésen. Én nagyon jól tudom, hogy ez nem így van, hiszen harminc éve dolgozom ebben a vállalatban és nagyon jól tudom, milyen az, amikor a vállalat jól működik. De amióta Čabarkapa úr is részvényes lett, csak romlott a helyzet – mutatott rá Šarlota Kovačević. Megtudtuk, hogy nemrégiben 4 millió dinárt költött a vállalat egy új csarnok építésére, amit kötszerek gyártására használtak volna. Ám azzal az indokkal, hogy veszteséges a kötszer gyártása, nem használják a csarnokot.

– Piacunk van, mégis azon dolgoznak, hogy elfojtsák a termelést. Tönkreteszik a gyárat, és különböző módokon húzzák ki belőle a pénzt – mondta a Mladost szakszervezetének elnöke, majd hozzátette, a gyanújuk miatt már fordultak a gazdasági bűnténnyel foglalkozó szervekhez is. – Úgy gondolom, hogy ennek véget kell vetni. Valakinek végre gondot kellene viselnie arról, hogy ha valaki egy ekkora vállalatot vesz meg, azért vásárolja meg, hogy ott folyjon is a termelés – tette hozzá.