2024. július 19., péntek

Ha nemet mondasz, az mindent megváltoztat

Szabadka főterén az elkövetkező kilenc napban kampányolnak a kábítószer ellen

Az elsős középiskolások mintegy 15 százaléka legalább egyszer használt valamilyen kábítószert. A lányok körében valamennyivel nagyobb a kíváncsiság, de megközelítőleg ezzel egyforma arányban fordul elő a fiúknál is. A tanulók majdnem 7 százaléka pedig már elszívott egy marihuánás cigarettát, áll abban a felmérésben, amit az Európai Unió támogatásával készítettek.

Mivel az eredmények arra mutattak rá, hogy a fiatalok könnyen elszánják magukat és kipróbálják a kábítószert, az Egészségügyi Minisztérium az Európai Unió támogatásával kampányt indított Ha nemet mondasz, az mindent megváltoztat címmel. Egy hologramos programmal igyekeznek bemutatni, hogy egy hétköznapi ember hogyan válik függővé, illetve a különböző kábítószerek milyen hatással vannak szervezetére és életvezetésére. A város főterén egy teljesen elsötétített lakókocsit állítottak fel, amely december 3-ig 12 órától este 7-ig várja az érdeklődőket minden nap.

Saša Vučinić, Szabadka polgármestere kiemelte: a kábítószer a civilizáció kórja, ami a fiatalok számára hozzáférhető, és ők gyakran nem tudják, hogy mit akarnak. Ez a kampány éppen arra mutat rá, hogy mit ne akarjanak.

– A kábítószer nagyon csábító a fiatalok számára, hiszen gyakran csak ezzel lehet bekerülni egy szórakoztatóbb társaságba, holott a kábítószerrel egy ördögi körbe kerülnek fiataljaink, aminek nincsenek is tudatában – mutatott rá a polgármester. Újságírói kérdésre, miszerint Szabadkán mennyire van jelen a kábítószer, a polgármester elmondta, hogy pontos adatai ugyan nincsenek, ám véleménye szerint városunk sem különbözik sokban más városoktól.

Saša Vučinić és Tomislav Stantić egészségügyi államtitkár is arra mutatott rá, hogy a kábítószer elleni küzdelem nemcsak az Egészségügyi Minisztérium kötelessége, hanem minden más minisztériumé is, ám egyes esetekben nemcsak a társadalom feladata a kábítószernek gátat vetni, hanem a családnak is fontos szerepe van ebben.

Tomislav Stantić kiemelte, hogy megközelítőleg egy éve tart a kampány. Ez alatt az idő alatt már sikerült eredményeket elérni. A minisztérium adatai szerint a marihuána-fogyasztás mintegy 7 százalékkal csökkent.

– A kormány néhány hónapja elfogadta a kábítószer elleni küzdelem akciótervét, ami számos tevékenységet és a minisztérium munkáját is magába foglalja. A célja, hogy a kábítószer-fogyasztást csökkentsék. Vagyis ahogy csökken a kereslet, csökkenni fog a kínálat is – mutatott rá Stantić, majd hozzátette: – A legnagyobb feladat mindenekelőtt a vámrendőrségre hárul, hogy megakadályozzák a kábítószer-csempészetet. De az elsődleges cél, hogy a fiatalokat meggyőzzük arról, hogy nincs szükségük drogra, ez pedig már nem a társadalom, hanem a család feladata – mondta. Rámutatott, amellett, hogy a Belügyminisztérium teljes erőbevetéssel dolgozik azon, hogy a kábítószer útját megszakítsa, nemzetközi együttműködésre is szükség van.

– Szerbia egy tranzitország, a kábítószer általában nem marad itt, hanem azokba az országokba megy tovább, ahol sokkal nagyobb a kereslet rá, mint nálunk. Az alapvető probléma mégsem ebben van, hanem abban, hogy egyre nagyobb a kereslet rá a fiatalok körében – emelte ki az államtitkár.