2024. július 18., csütörtök

Bratstvo – összetartás nélkül

Megkezdődött a tárgyalás a szabadkai Vagongyárban a sztrájkolók és a vezetőség között – A munkások többsége nem csatlakozott a sztrájkhoz

Két hete tart a szabadkai Bratstvo Vagongyár munkásainak sztrájkja. Csupán annyit kérnek, ami munkájukért jár nekik, de már két hónapja nem kaptak fizetést. Nem először fordul elő, hogy késik a fizetés, amire a dolgozók sztrájkkal válaszolnak, de mindeddig rövid időn belül megkapták a hátralékot. Most a szeptemberi és októberi kifizetésre várnak, s mindaddig nem is folytatják a munkát, amíg ezt meg nem kapják.

Mirko Ivankovićot, a Bratstvo Független Szakszervezetének elnökét kerestük fel a gyárban, de csak a portásfülkéig jutottunk, ugyanis a vezetőség nem engedélyezte, hogy az irodák egyikében folyjon a beszélgetés. Mirko Ivanković elmondta, hogy a Független és az Önálló Szakszervezet közösen kezdeményezte a sztrájkot, mely november 24-én életbe is lépett, de az Önálló Szakszervezet valamilyen okból visszalépett.

A sztrájkolók között viszont egyaránt vannak önálló szakszervezeti tagok, vannak a független szakszervezetből és olyanok is, akik egyiknek sem tagjai, de mindannyian a termelési részlegen dolgoznak. Bár a gyárnak háromszázötven dolgozója van, sokan féltik az állásukat, ezért a munkások nagy többsége nem csatlakozott a sztrájkhoz.

– Amióta új tulajdonosa van a gyárnak, azóta folyamatosan akadozik, késik a fizetés, és ez már évek óta megy. Sok munkás utazik, és képtelenek fedezni a költségeket. A gyárnak van elég munkája, és folyamatos lenne a termelés, ha nem kellene néha heteket várnunk, hogy megérkezzen egy-egy alkatrész. Lehet, hogy az értékesítéssel van baj, nem tudjuk, de mindig várnunk kell a pénzünkre. Nekünk mindenképpen érdekünk, hogy a Bratstvo fennmaradjon, de élnünk is kell valamiből – mondja Mirko.

Egy nemrég lezajlott gyűlésen az is elhangzott, hogy a gyár részvényeinek többségét megvenné a szlovákiai Tatra Vagonka gyár és hogy komoly megbeszéléseket folytatnak velük.

– A munkásokat nem érdekli, ki a tulajdonos, ha van munka, és van fizetés. A jelenlegi tulajdonos kereskedő, a termeléshez nem ért. Utánanéztünk ennek a Tatra gyárnak is. Ők ezzel az iparággal foglalkoznak, és ha valóban átvesznek minket, úgy gondolom csak jobb lehet – véli Mirko.

Kelemen Frigyes Oromról utazik be a gyárba. Huszonhét éve dolgozik a Bratstvoban.

– Siralmasak a munkafeltételek, és nem tudunk miből megélni. Ha új tulajdonosa lesz a gyárnak, reméljük, hogy több gondot fordít a munkavédelemre, és felújítja a gépparkot is – mondja Frigyes.

Őt arról faggattuk, hogy a sztrájkoló és nem sztrájkoló munkások között érezhető-e valamilyen feszültség.

– Nem hiszem, hogy volt ilyesmi. Talán a humor erejéig voltak megjegyezések, de semmilyen konfliktus nincs közöttünk. Talán sikeresebb lenne a sztrájk, ha mindenki csatlakozna hozzánk, de sokan félnek, hogy utcára kerülnek. Ez valahol érthető is. Remélem, hogy nekünk, akik felfüggesztettük a munkát, nem származik a sztrájkból semmilyen kárunk a jövőben – mondta Frigyes.

Több másik gyárhoz hasonlóan a Bratstvo sem fizeti rendszeresen a munkások utáni járulékokat. A munkások többsége már több mint húsz éve van ott, akik pedig nyugdíjkötelesek, több hónapot, egy évet is várnak arra, hogy a gyár pótolja a mulasztást és kifizesse a végkielégítést.

Gregus János huszonkét éve dolgozik a Bratstvoban. Egyedüli kenyérkeresőként ő tartja el a családot. Tisztában van vele, hogy nem fizetik utána a járulékokat, és a sztrájk miatt az órabére és az útiköltsége is kevesebb lesz, ennek ellenére úgy gondolja, muszáj valamit tenniük, hogy kiharcolják a munkájukért járó pénzt.

– Mi nem fizetésemelést vagy különféle juttatásokat kérünk, csak szeretnénk, ha időben történnének a kifizetések. Egy ideig lehet kölcsönökből élni, kihasználni a banki lehetőségeket, de ez sem mehet a végtelenségig. Mindenki elégedetlen, de van aki hallgat, s van, aki sztrájkol. Én remélem, hogy mielőbb rendeződik az ügy, de ha kell, akár hónapokig is kitartunk – jelentette ki János.

Értesüléseink szerint a sztrájkolók és a vezetőség tegnap tárgyalásokba kezdett, és ha a munkások megkapják elmaradt bérüket, folytatják a munkát.