2024. július 18., csütörtök

Több mint tízezren már SuBusszal utaznak

Az elektronikus rendszernek köszönhetően tudják meg a vállalatban, mely járatokat kell sűríteni

A városi buszjáratokon használt SuBus buszjegy, vagyis az úgynevezett elektronikus pénztárca meghozta a Subotica-trans Utasszállító Kommunális Közvállalat számára a várt eredményeket. Ugyan még csak két hónapja van használatban az elektronikus buszjegy, már most látják a szakemberek, hogy mely járatokon és mely időben kell változásokat eszközölniük.

Néhány évvel ezelőtt vált világossá, hogy Szabadka tömegközlekedését át kell szervezni, s ekkor meg is kezdődött az erre vonatkozó tervek kidolgozása. Több tanulmányra támaszkodik ez, az egyik az újvidéki közlekedési egyetem tanulmánya, ami adatokat szolgáltatott arra, hogy miképpen lehet fejleszteni a városi tömegközlekedési rendszert. A másik fontos pillér a budapesti Közlekedési Tudományos Intézettel való együttműködés, ami az IPA projektumon keresztül valósult meg és amely megerősített minket abban a célkitűzéseinkben, hogy miképpen lehet még jobban megszervezni a tömegközlekedést Szabadkán – emelte ki Fazekas Tibor, a Subotica-trans Utasszállító KKV igazgatója az elektronikus rendszer bevezetésének előzményeire rámutatva. Mint mondta, a környező országok tapasztalatait szem előtt tartva, illetve figyelembe véve a szabadkaiak szokásait, illetve a város nagyságát és útrendszerét, vezették be az elektronikus buszjegyeket, hogy ennek segítségével még teljesebb képet kapjanak.

Naponta több mint száz elektronikus jegyet adnak ki a közvállalatban

Naponta több mint száz elektronikus jegyet adnak ki a közvállalatban

A polgárok csak az elektronikus jegykiadórendszert látják, de valójában ez közlekedéskövető és jegykiadórendszer is egyben. Fontos a számunkra, hogy reális időben pontos adatokat kapjunk arról, hogyan bonyolódik a tömegközlekedés, illetve a polgárok mobilitása, vagyis melyek azok a vonalak, amelyek a leginkább terheltek, miképpen változik a buszok terheltsége bizonyos időpontokban és melyek azok a logikus lépések, amit meg kell tenni, hogy még jobban megfeleljünk az elvárásoknak. Már most tudjuk, hogy a városi tömegközlekedés gerincét az 1-es járat képezi, és gondolkodunk azon, hogy négy óra környékén sűrítsük a járatokat. Ez a rendszer idővel lehetővé teszi azt is, hogy a várakozó polgárok pontos információt kapjanak a megállókon, mikor érkezik a következő busz – tudtuk meg az igazgatótól. Hozzátette, szeretnék, ha Dél-Magyarország déli tömegközlekedési rendszereivel integráltak legyenek.

Az elmúlt években több törekvésünk is volt, hogy jobb összeköttetést teremtsünk a Tisza-Volán vonalaival. Legyen egy integrált jegykiadórendszerünk is, ami sajnos nem valósulhatott meg eddig, ugyanis papírjegyeket használtunk, vagyis nem voltunk kompatibilisek az Európai Unió rendszereivel. Az egyik célunk, hogy felzárkózzunk egy olyan szintre, amely lehetővé teszi a kompatibilitást Dél-Magyarország közlekedési rendszereivel – mutatott rá.

Fazekas Tibor elmondta, mindenképpen motiválni szerették volna a polgárokat arra, hogy használják az elektronikus buszjegyet, ugyanis olcsóbb, 55 dináros jegyet válthatnak így az utasok. Január elsejével, miután 80 dinárra drágult meg a papír jegy, az elektronikus jegy pedig 55 dinár maradt, nagyobb az árkülönbség, így a következő időszakban látványosabb eredményekre számítanak. De mint azt Milan Vasovićtól, a vállalat közlekedési igazgatójától megtudtuk, így is 2500 elektronikus pénztárcát váltottak ki polgárok, olyan buszjegyet, ami nem személyre szól és a kártyára utalt összegből valósulhat meg az utazás. Ugyanakkor megközelítőleg 10 ezer hónapos bérletet adtak ki.

A buszban le is ellenőrizhetjük mennyi pénz van még az elektronikus pénztárcánkon

A buszban le is ellenőrizhetjük mennyi pénz van még az elektronikus pénztárcánkon

A nehéz gazdasági helyzet megmutatkozott a kiadott bérletek számában is, az elmúlt években ugyanis folyamatosan csökkenést jegyeztünk ezen a téren. Többen munka nélkül maradtak, vagy a munkaadó nem fizette az útiköltséget a munkásai után. Most viszont jelentősen megnőtt a kiadott jegyek száma, hiszen nagyon sokan döntöttek a feltöltős buszjegy mellett is. Mégis látványosabb adatokra a tanév második félévének elkezdése után számítunk. De így is naponta több mint száz elektronikus jegyet adunk ki – hallottuk Milan Vasovićtól.

A vállalat vezetősége szerint az utasok nagyon fegyelmezetten fogadták az új rendszert, tudják, hogy az első ajtón tudnak felszállni, hiszen ott tudják érvényesíteni a jegyet, ugyanakkor a középső, illetve hátsó ajtón szállhatnak le, miután a kártyával kijelentkeztek. Sajnos megtörténik, hogy az első ajtókon tömeg alakul ki, illetve bizonyos időközönként nehezebb a gépezetekhez jutni. Ennek ellenére elégedettek az utasok. Folyamatosan követik az eseményeket a buszokban is, s ezeknek tudatában közbe is lépnek majd, amennyiben igény mutatkozik rá.

Fazekas Tibor elmondta, fejlődő rendszer ez, amelyben prioritásokat jelöltek meg, először a dolgozókat célozták meg, illetve a tanulókat, de idővel a 65 évnél idősebb polgárok számára is új kártyát vezetnek be.

Azok a polgárok, akik nem váltották ki az elektronikus jegyet, illetve a havi bérletet, a buszban vásárolhatnak papírjegyet – január elsejétől 80 dináros áron.