2024. július 18., csütörtök

Se rendezett dűlőutak, se erdősítés

A szabadkai mezőgazdászok a városi illetékesek munkájára panaszkodnak

A Szabadkai Mezőgazdászok Egyesülete, az Észak-vajdasági Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete, a Nagyfényi Parasztok Egyesülete, a Bajmoki Sertéstenyésztők Egyesülete, az Észak-vajdasági Földműves Egyesület, valamint a Csantavéri Termelők Klubja tiltakozásának adott hangot, miszerint a városi mezőgazdasági szakszolgálat, valamint az önkormányzat mezőgazdasági bizottsága nem végzi elég lelkiismeretesen a munkáját. Elmondták, amennyiben az illetékes szervek munkája továbbra sem lesz áttekinthető, a város oda juthat, hogy a termelők mezőgazdasági területek nélkül maradnak.

A mezőgazdasági földterületek használatáról szóló programot nem fejezték be, a város rendelkezésére álló földterületek egy részét bérbe adták, másik része nem is került licitációra. Információink szerint a korábbi évről 103 millió dinárt vittek át 2012-re, majd 83 millió dinárt irányoztak elő a 2012-es évre, így 186 millió dinárral rendelkezett a városi szakszolgálat, mégsem fejlesztik a mezőgazdaságot. Megengedhetetlen, hogy a rendelkezésre álló pénzt egyik évről átvigyék a másik évre és ne fordítsák sem a dűlőutak rendezésére, sem erdősítésre, sem pedig a szélvédő övezetek kialakítására – emelte ki Miroslav Kiš, a Szabadkai Mezőgazdászok Egyesülete igazgatóbizottságának tagja. Hozzátette: – Megközelítőleg 1440 hektár olyan területről is gondot kellene a városnak viselni, amiről a mai napig nem tudni, hogy hol található pontosan, vagyis a kataszteri hivatalban ezt az illetékesek még mindig nem rendezték. Ha ezt a területet is licitre bocsátaná a város, jelentősen több bevételt tudna megvalósítani – emelte ki. Mint mondta, eljött az ideje annak, hogy valaki viselje a felelősséget ezért a mezőgazdasági szektorért is, azért, hogy nem adták bérbe a város rendelkezésére álló földterületeket, hogy a bérletből begyűjtött pénzt nem célszerűen használták fel, nem fordították a területek fejlesztésére.

Illusztráció (Molnár Edvárd)

Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy az illetékesek azért dolgoznak, hogy semmi ne történjen. Mindent az utolsó pillanatban végez el az önkormányzat, ezért nem fejeztük be a 2012-es programot, holott márciusban már új, erre az évre vonatkozó programra lenne szükség. Nem várhatunk arra, hogy a parlament megszavazza a mezőgazdasági földterületekről szóló törvényt, hiszen jelen pillanatban is van ilyen törvényünk, ami véleményem szerint jó, csak senki nem tartja be, hanem bizonyos egyének érdekei kerülnek előtérbe, és ez kihat az önkormányzati mezőgazdasági bizottságokra is. A törvény módosításával csak a nagyobb mezőgazdasági rendszerek járnak jól, mi pedig éppen a kisgazdaságokat szeretnénk megvédeni, hiszen nagyon sok kisgazdaság számára a mezőgazdaságból származó bevétel az egyetlen megélhetési lehetőség – mondta Kiš.

Véleménye szerint időben kellene reagálni a városi illetékes szerveknek is, hiszen hamarosan megtörténhet, hogy a város mezőgazdasági földterület nélkül marad, ugyanakkor pedig egyre több mezőgazdasági termelő érdekelt a földterületek iránt.

Nem tudunk szemet hunyni a földterületek eladása felett, megengedhetetlen, hogy az állam külföldieknek szeretné áron alul eladni a termőföldeket, mielőtt azt hasonló feltételek mellett felajánlotta volna a helyi termelőknek, akik ebből élnek. Az elkövetkező időszakban mindent megteszünk azért, hogy a Mlađan Dinkić pénzügyminiszter és az Egyesült Arab Emírségekből származó vállalat közötti szerződés aláírását megfékezzük – emelte ki Miroslav Kiš. Hozzátette, tárgyalási lehetőséget kértek Ivica Dačić kormányfőnél, amennyiben pedig nem kíván tárgyalni a mezőgazdászokkal, radikális eszközökhöz nyúlnak majd, hogy rámutassanak arra, az állam ezzel a szerződéssel törvényt sért, hiszen az állami földterületek bérbeadása esetén – ebben az esetben harminc évre akarják bérbe adni a mezőgazdasági földterületeket – versenypályázatot kellene az államnak kiírnia.

Amennyiben külföldieknek adják el a mezőgazdasági földterületeket, nem nyílnak új munkahelyek, hiszen az új technológia egyre kevesebb munkaerőt követel. Ugyanakkor az új tulajdonosok diktálják majd a feltételeket a mezőgazdaságban, amivel nemcsak a mezőgazdászokat zsarolják majd, hanem a kormányt is – mutatott rá a félelmeikre Miroslav Kiš.