2024. július 18., csütörtök

Növények szívják majd magukba a nehézfémeket

Talaj- és talajvíz-analízist végeznek, ősszel pedig szanálják Sándorban a tűzveszélyes területet

Várhatóan ősszel megkezdik annak a területnek a szanálását, amelynek szomszédságában – az Intercord újrahasznosító vállalat udvarában – tűz ütött ki tavaly augusztusban. A tűz helyszínéről heteken keresztül sűrű füst szállt fel, jelentős gondokat okozva a környéken, mindenekelőtt a Harcosok sorakozója lakótelep lakóinak.
A Közegészségügyi Intézet szeptember folyamán elvégezte a valamikori bőrgyár területének a talajanalízisét, amely során kiderült, hogy nehézfémek találhatók a talajban, amelyek a talajvízbe is eljuthattak, így a következő időszakban a talaj mélyebb rétegeinek elemzését, illetve a talajvíz analízisét végzik majd el.

A tüzet néhány nap alatt eloltották, az Intercord mögötti terület azonban hetekig parázslott

– Az ezen a területen található medencék, amelyekben valamikor a bőrgyár a bőr cserzését végezte, több évtizeden keresztül telerakódtak különböző vegyi hulladékkal, és annak idején a szennyvíztisztítóból a felesleges szennyvizet is ezekbe a medencékbe vezették el. Ez, az időközben náddal és fűvel benőtt terület füstölt folyamatosan. A talajanalízis során kiderült, hogy a bizonyos nehézfémek találhatók a talajban. Annak ellenére, hogy a paraméterek nem túl aggasztóak, szükség van a terület szanálására – emelte ki Suzana Dulić, az önkormányzat környezetvédelemmel megbízott titkárságának vezetője.
Az önkormányzat felkérte az Újvidéki Egyetem Természettudományi-Matematikai Karának Vegyészeti Tanszékét, hogy végezze el a talaj mélyebb rétegeinek, illetve a talajvíz analízisét is. A tanszék tanárának, dr. Božo Dalmacijának javaslata alapján a területen fitoremediációját tervezik, vagyis olyan füzek, illetve nyárfák ültetését, amelyek gyorsan fejlődnek a nedves területeken, és megszabadítják a talajt a nehéz- és toxikus fémektől.
– Hatalmas területről van szó, amelyet tulajdonképpen nem is tudnánk másként szanálni, csak ilyen telepítéssel. Ezt megelőzően el kell végezni a talajvizek analízisét, ahhoz, hogy erre sor kerülhessen, a Városi Tanácsnak el kell fogadnia a Környezetvédelmi Alap pénzügyi tervét. Ez a terv alapján mintegy egymillió dinárt különítünk el három piezométer elhelyezésére. Ezek olyan mérőeszközök, amelyek segítségével megállapítható a talaj összetétele, és azt is megtudhatjuk, milyen anyagok kerültek a talajvízbe – hallottuk Suzana Dulićtól.
– Mivel a közelben található a városi szeméttelep is, az is hatással van a talajvíz minőségére, hiszen onnan is évtizedek óta mosódnak bizonyos anyagok a talajba. A szeméttelepet idővel le fogjuk zárni, és ezzel megfékezzük a káros anyagok talajba kerülését, ami azért is fontos, mert itt van a közelben a Palicsi-tó is, amely felé gravitálnak a talajvizek – mondta.
Žika Reh, az önkormányzat környezetvédelmi titkárságának munkatársa rámutatott, fontos a talajvíz analízisét elvégezni, ugyanis a több éve felgyülemlett káros anyagok eljutottak a talaj mélyebb rétegeibe, de nem tudni, hogy milyen mértékben vannak jelen. Ugyanakkor a mérések során az is kiderül, hogy milyen magasan van a talajvíz, illetve milyen a mozgása az év folyamán.
– Fontos látnunk a talajvíz mozgását, hiszen ettől függ, hogy milyen mélyre kell a növények gyökereinek hatolniuk. A környező kutak vizeit már ellenőriztük, ezekre a kutakra nincsenek hatással ezek a káros anyagok, hiszen az ivóvizet mélyebb rétegekből nyerik – emelte ki Žika Reh.
A leghamarabb ősszel várható telepítést a terület iszappal való feltöltése előzi meg. A szennyvíztisztítóból szállítják majd át az iszapot erre a területre, ami műtrágyaként szolgál majd az ültetvénynek.
– A szennyvíztisztítóban évente 3,5 ezer tonna iszap termelődik, így a felgyülemlett iszapmennyiség elhelyezésének problémáját is megoldjuk, bár még ez is csupán ötlet szintjén merült fel. Amennyiben telepítésre kerül sor, többéves terv áll előttünk, folyamatosan történik majd a terület szanálása – fűzte hozzá az illetékes titkárság vezetője.