2024. július 18., csütörtök

Felújítják a Bagolyvár homlokzatát

Goran Gabrić: A móló felújítása mintegy ötmillió dinárba kerülne

Szeretnék felújítani a palicsi Férfistrandot, az ott található objektumok renoválása és ismételt üzembe helyezése, valamint a sétány megnyitása szerepel a Park Palics Kft. céljai között. Goran Gabrić, a vállalat igazgatója elmondta, számos projektumuk van már folyamatban, amelyek mindegyike a Palicsi-tó partján található objektumokat és tartalmakat célozza meg.
– A vállalatunk felmérte a móló állapotát, illetve javaslatot készítettünk annak felújítására. Most már van fogalmunk arról, hogy mennyibe kerülnek majd ezek a munkálatok.
A móló már évek óta nagyon rossz állapotban van. Az önök felmérései szerint milyen munkálatokat kellene elvégezni?

A Férfistrand bejáratánál lévő épület ilyen katasztrofális állapotban van

– A móló valóban nagyon rossz állapotban van, hiszen az időjárási viszonyok, elsősorban a jég miatt bizonyos tartógerendák meghajoltak, de nem annyira instabil a szerkezet, hogy az egészet fel kellene újítani. Vagyis a móló tartógerendáinak talán 10 százalékát kell csak kicserélni. A móló 2420 négyzetméter területen fekszik, és a deszkák mintegy 30–40 százalékát kellene kicserélni, elsősorban a móló központi részén jelentkeznek a gondok. A tél folyamán eltávolítottunk bizonyos deszkákat, hogy ne lehessen a mólóra felmenni, mert nem biztonságos. Sokszor a figyelmeztető táblák ellenére is egyesek kerékpárral, vagy motorkerékpárral felmennek, őrt pedig nem tudtuk foglalkoztatni. Azóta már visszahelyeztük ezeket a deszkákat és ki is cseréltünk néhányat. Amennyiben sikerülne pénzhez jutni, akkor a mólót két-három hónap alatt fel tudnánk újítani.
Mennyi pénzre lenne szükség, hogy ezeket a munkálatokat el tudják végezni?
– Számításaink szerint 5 millió dinárba kerülne. Azt tervezzük, hogy ha az idén nem is, de jövő tavasszal elvégezzük a szükséges a munkálatokat, a Palicsi-tó keleti és déli partjának fejlesztésén szeretnénk dolgozni. Első lépésként el szeretnénk távolítani a Férfistrand körüli kerítést, ugyanis a Palicson sétálók többsége, főként a turisták, azt hiszik, miután a kapuhoz érnek, hogy vége a sétánynak. Azt szeretnénk, ha zavartalanul lehetne sétálni a Vitorlás Klubtól egészen a szabad strandig. Montázs jellegű kerítést képzeltünk el a Férfistrand köré, amit igény és szükség szerint lehet majd felállítani.
Ha már említette a tópart e részének fejlesztését, milyen változásokra lehet számítani az elkövetkező időszakban?
– Hét objektum javításán gondolkodunk. Elképzelések szerint két objektumot mi magunk újítanánk fel, és csak ez után adnánk ki a bérlőknek. Mindenképpen fel szeretnénk újítani a mólót, és a központi vízilabdapályát rendeltetésének megfelelően lehetne használni. Ugyanakkor a mólóval szemben található épület felújítását már a korábbi években megkezdték a bérlők, reményeink szerint ez folytatódik az idén. Ugyanakkor a kapunál található oszlopos épületre már van érdeklődő, bérbe szeretnék venni.
Ez az épület is rendkívül rossz állapotban van. Tervezik ennek felújítását is?
– A renováláshoz készítettünk tervjavaslatokat, amelyeket átadtuk a Községközi Műemlékvédelmi Intézetnek, ők mondják majd meg, hogy mely tervet tudjuk megvalósítani. És mivel már van érdeklődő, aki bérbe venné az épületet, ő lenne az, aki a felújítási munkálatokba beruházna.
Emellett más beruházásokat is terveznek?
– A művelődési minisztériumtól 2 millió dinárt kaptunk a Bagolyvár homlokzatának, illetve tetőszerkezetének felújítására. Természetesen ez a pénz nem fedez majd minden költséget, a saját eszközeinkből kell majd pótolnunk a szükséges összeget, mégis nagyon jól jön ez is, így ezt az épületet végre felújíthatjuk. Az épület bérlése iránt van már érdeklődő, a belső felújítási munkálatokat ő végzi majd el.
A Bagolyvár esetében örökösökről is lehet beszélni. Ez nem okoz problémákat?
– Természetesen tiszteletben tartjuk az illetékes szervek döntését, illetve a vagyon-visszaszármaztatási törvény előírásait. Ugyanakkor, amíg ezek a jogi folyamatok nem zárulnak le, kötelességünk gondot viselni azokról az objektumokról is, amelyek a restitúciós folyamatban érintettek. Ilyen helyzet merült fel nemcsak a Bagolyvár, vagyis a Vermes-villa, hanem a Tito-villa, (a valamikori Conen-villa) esetén is. Addig viszont, amíg ezeket az ingatlanokat nem származtatják vissza az örökösöknek, addig a mi feladatunk felújítani, illetve biztonságossá tenni, de természetesen a lehetőségeink korlátozottak.