2024. november 28., csütörtök

A jég kilyuggatta a tetőt

Csantavér és Nagyfény között a szombati jégverés több száz hektáron törte le a kalászosokat, és tette tönkre a kukoricát

Szombaton a kora esti órákban Csantavéren nagy széllel érkezett a száraz jégeső. Mint azt a helybéliektől megtudtuk, az ítéletidő nem tombolt az egész faluban, és a határban is csupán egy vékonyabb sávon haladt végig, ott azonban, ahol esett a jég, mindent letarolt. A gabonában, a gyümölcsfákban, a háztetőben okozott jelentősebb károkat.
– A jégeső két hullámban érkezett. Először cseresznye nagyságú jégdarabok estek, ez nem is volt olyan vészes, nem sokra rá azonban dió nagyságú jégeső hullott, amely 15-20 percig verte a falut. Jobban mondva: a falu északi részét. Az ítéletidő Višnjevac felől érkezett, és körülbelül a templomig érintette a falu központját, majd megfordult, és Horgos felé haladt tovább. Megkezdtük a helyi közösségben a kárbejelentések fogadását, már 50 bejelentés érkezett. A jég egyes házakon 500-600, sőt helyenként 1000-2000 tetőcserepet is összetört. Nemcsak az épületeken keletkezett kár, hanem a szántóföldeken is. A helyi termelők egyesületében jegyezzük, hogy milyen károk keletkeztek a búzában, árpában, a kukoricában. – mondta el Dér Ferenc, a csantavéri helyi közösség tanácsának elnöke, aki levélben fordult segítségért Szabadka polgármesteréhez.
Fülöp Aranka helybeli lakostól megtudtuk, hogy nemcsak a szántóföldi növényekben, hanem a veteményesekben és a gyümölcsfákban is kárt tett a jég.

– A boltban voltam, ott ért el az jégeső. Akkora jégdarabok is estek, amelyek nagyobbak voltak a tojásnál is, ezért addig, amíg nem állt el az eső, nem is mertem hazamenni. A Tinka részen lakunk, ott nagy volt a jégeső, nálunk cserepeket tört össze, azokat azóta már ki is cseréltük. Ma megnéztük a mezőt. Egy részét elverte a jég, a másik része szép maradt. A búzában nem tett kárt a jégeső, a kukorica egy részében viszont igen. Reménykedtünk, hogy az idén lesz egy kis barack, de amit a hideg nem vitt el, most a jég leverte. Szilvából már tavaly is nagyon kevés termett, az idén ezek után nem lesz semmi. A veteményeskertben is megtépázta a növények levelét – tudtuk meg Fülöp Arankától.
Voltak, akinél a redőnyt lyukasztotta ki a jég, illetve az ablakokat is beverte.
– Az ablakokat a jég mind beverte, az istálló tetején pedig a cserepeket törte össze, a léceket mindenestől. Nem is tudom megjavíttatni. 7000 dinár nyugdíjat kapok. Mire kifizetem az áramot, a vizet..., majd lassan csinálgatom. A ház mögött lapáttal lehetett volna hányni a jeget a jégeső után – kesergett Horák Ilona. A határban felfedezhető nyomokból ítélve a jégeső a Csantavér és Nagyfény közötti területet érintette a legjobban, jelentős károkat okozva többek között a Balassa család gazdaságában. Látogatásunk során megmutatták, nemcsak a cserepekben, hanem a gazdasági épületek tetőszerkezetében is hatalmas károkat okozott a jég, ugyanis pillanatok alatt kilyuggatta azt.

– Nem volt nagy vihar, délután hat óra után egyszer csak jött egy nagy porfelhő, és száraz jeget hozott magával. Mintegy húsz percig esett a libatojás nagyságú jég. Mindent tört, zúzott. A hullámtetőből, annak ellenére, hogy már húsz éve megvan, és eddig nem volt vele semmi gond, most rosta lett. A házon is rengeteg cserép összetört. Amit tudtunk, tegnap és ma már kicseréltünk. De a mezőgazdasági épületeken az egytáblás, könnyű tetőburkolatokat már nem tudjuk javítani, le kell cserélnünk. Mintegy 5000 négyzetméternyi tetőt kell lecserélnünk. Így most az állatok fedél nélkül vannak, ami veszélyes lehet. A napokban megpróbálunk utánanézni, hol tudjuk gyorsan beszerezni a tetőtáblákat. Hatalmas munka lesz most ez – magyarázta Balassa Miklós, csantavéri termelő. Hozzátette: – Nem is tudjuk még, hogy a szántőföldeken mekkora a kár. A kalászosokban, ahol esett, százszázalékos a kár, a kukoricásban pedig majd csak két-három nap múlva – amikor kicsit megszikkad a föld – tudjuk meglátni, hogy viselték a jeget növények. Ha nem tud regenerálódni, akkor újra kell majd ültetnünk. Olyan 100 hektár területet érintett nálunk a jég, de hogy hány százalékos a kár, még nem lehet megmondani. Tavaly a szárazság sújtott minket, most ez... De ezt el lehetett volna kerülni, ha szétlőtték volna a felhőket. Nem igaz, hogy nem tudták, hogy érkezik ez a vihar. Ez a mulasztás, nemcsak nálam, hanem az egész határban hatalmas károkat okozott. Csantavéren van jégvédelmi kilövőhely, de nem működik. Szétlopták, tönkre tették – mondta.
Osztrogonác Simon, a Városi Tanács mezőgazdasággal megbízott tagja, valamint Urbán Olívia, a polgármester tanácsadója hétfőn terepszemlét tartott Csantavéren.
– A legnagyobb gond, hogy Csantavéren nem működik a jégvédelem. A rakéták kilövésével megbízott ember nem volt a helyén. A helyi közösség nem rendelte meg a jégvédelmi rakétákat Bajsáról. Ugyanez a helyzet a békovai rakétakilövő állomással is. Vagyis jelentős emberi mulasztás történt. Utána fogunk nézni, hogy kit terhel a felelősség – tudtuk meg Osztrogonác Simontól.
– Kelebián, valamint Nagyfény és Csantavér között volt nagyobb jégverés. Sajnos azt kell mondanom, hogy Nagyfényen sem működik kellőképpen a jégvédelem, és ez a helyi közösség mulasztása, az ő felelősségük. A jégvédelmi rakétákra a városi költségvetésből külön pénzt különítünk el, de ha a helyi közösség nem rendeli meg a rakétákat, akkor ez a hozzájárulás felesleges. A szerencse a szerencsétlenségben, hogy aránylag keskeny sávon vonult végig a jégverés. De ott, ahol végigvonult, nagy kárt okozott – mondta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás