2024. november 28., csütörtök

Hasznos részei lehetnek a társadalomnak

Egy munkacsoport dolgozza ki, hogyan tudnák munkába állítani az egyszeri pénzsegélyt kérelmező munkaképes polgárokat

A nehéz gazdasági helyzetben, egyre többen szorulnak szociális támogatásra. Szabadkán a számuk eléri a 11-12 ezret. Többségük munkaképes, mégis nehezen jutnak munkához.

A szabadkai Szociális Munkaközpont kezdeményezésére egy olyan munkacsoport kezdte meg a munkáját, amelynek az lesz a feladata, hogy megoldást találjanak azok foglalkoztatásra, akik egyszeri pénzsegélyt kapnak. Mint azt Dijana Prćićtől, a Szociális Munkaközpont megbízott igazgatónőjétől megtudtuk, a munkaképes, támogatásra szoruló személyek foglalkoztatása több szempontból is fontos, hiszen így ezek a személyek a társadalom hasznos részének érezhetik majd magukat, valamint ilyen módon megtakarítást érhetnek el a városi költségvetésben is, és nem utolsósorban a munkaadók huzamosabb időre akár minőséges munkaerőhöz is juthatnak.
– Az alapelképzelés az, hogy foglalkoztassák azokat a személyeket, akik egyszeri pénzbeli támogatást kapnának, és munkaképesek. Hogy milyen munkakörben fogják ezeket a személyeket foglalkoztatni, az attól függ, hogy melyik vállalattal tudunk majd megállapodni, szerződést kötni – részletezte az igazgatónő.
– A foglalkoztatással saját bevételre tesznek szert ezek az emberek, így a városi költségvetésben is megtakaríthatunk bizonyos összeget. Ezenkívül a munkaadók is felismerhetik a lehetőséget, hogy akár állandó állást is felkínálhatnak azoknak, aki jól végzi a munkájukat. Természetesen ez csupán egy lehetőség, ez nem jelenti azt, hogy így a támogatásra szoruló személyek állandó állást kapnak – mondta.
Kiemelte, azok a személyek, akik támogatásra szorulnak, megkapják majd az egyszeri pénzbeli támogatást is, hiszen erre előírások léteznek.
– Egyelőre még csupán kezdeményezésről van szó. Ahhoz, hogy a foglalkoztatás egy legyen a lehetőségek közül, a városi szociális támogatásról szóló rendelkezések módosítására is szükség van. A módosítás szövegét azonban egy munkacsoportnak kell kidolgoznia, és azt a társadalmi tevékenységekkel foglalkozó városi titkárságnak, valamint a Városi Tanács szociális védelemmel megbízott tanácstagjának is támogatnia kell. Végül azonban a képviselő-testület hoz döntést róla, és csak ez után tudjuk kidolgozni a részleteket, majd pedig érvényesíteni elképzeléseinket – magyarázta Dijana Prćić az előttük álló lépéseket,
– A munkacsoportunk figyelembe vette, hogy más városokban hogyan oldották meg a támogatásra szoruló polgárok foglalkoztatását, így igyekeztünk megvizsgálni Čačakon, Nagybecskereken vagy Zomborban hogyan fogalmazták meg ennek a lehetőségét – mondta.
Megtudtuk, az elkövetkező időszakot arra fordítják majd, hogy a városi rendelkezések módosításai minél hamarabb a képviselő-testület elé kerüljenek majd.

BIZTONSÁGOS HÁZ KELLENE
Dijana Prćić, a szabadkai Szociális Munkaközpont megbízott igazgatónője rámutatott arra is, hogy gyakran merülnek fel olyan problémák, amelyek megoldását a biztonságos ház kialakítása jelentené. Ilyen a családon belüli erőszak. Ezenkívül átmeneti menhely is kellene. Bár a családon belüli erőszak áldozatainak is ellátásra van szükségük, egy olyan regionális biztonságos házat szeretnénk létrehozni, amely a környékbeli községekben elkövetett családon belüli erőszak vagy emberkereskedelem áldozatainak is védelmet tud nyújtani.

– Természetesen a biztonságos ház létrehozása már évek óta aktuális téma a városunkban, és szükség is lenne rá, mégis annak működtetése az anyagi lehetőségektől függ. Vagyis csak akkor tudjuk majd ezt a tervünket megvalósítani, amennyiben felállítottuk az ahhoz szükséges anyagi konstrukciót, addig ez még mindig csak egy kezdeményezés – hangsúlyozta Dijana Prćić.

Szabadkán az elmúlt években több alkalommal is kezdeményezték már a biztonságos ház kialakítását. Egy időben a Szociális Munkaközponttal együttműködve, valamint az önkormányzat támogatásával, a szabadkai Vöröskereszt adott szállást és ellátást a családon belüli erőszak áldozatainak. Ez a szolgáltatás azonban ma nem működik, az áldozatok, a legközelebbi, Újvidéken található biztonságos házban kapnak ellátást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás