A forró napokat hogyan is lehet jobban átvészelni, mint valahol a vízparton a hűvösben? Olykor csobbanni egyet, hogy ha rövid időre is, de lehűtve magunk körül a levegőt. A gondtalan fürdőzéshez azonban hozzátartozik az is, hogy biztonságban érezzük magunkat. Szabadabb a fürdés, ha tudjuk, hogy valaki figyel ránk, és ha szükség mutatkozik rá, segít.
A vízimentők jelenléte ma már megszokott a medencéknél, tó- vagy folyóparton, hiszen törvényes előírások szabályozzák a fürdőzők biztonságát. Ennek ellenére nincs minden strandon vízimentő szolgálat, amelynek a szakemberek szerint nemcsak az a feladata, hogy kimentse a fürdőzőket a vízből. Munkatársainak a kisebb sérülésekre, vagy a parton történt balesetekre is fel kell készülniük.
Szendi Zsolt, a Vajdasági Vöröskereszt vízimentő referens központjának oktatója a kilencvenes évek óta foglalkozik vízimentéssel. A szabadkai vízimentő szolgálat egyik alapítója szerint a vízimentőnek a saját munkája mellett ismernie kell a fürdőzők gondolkodását, valamint a fürdőhelyek működtetőinek kötelezettségét is.
– A szabadkai fürdőhelyek többségén ügyelnek vízimentők. Miért fontos az ő jelenlétük?
– A városi medencéknél: a Sétaerdei medencénél és a Harcosok sorakozója lakótelepen található medencénél is van vízimentő szolgáltatás, de a Palicsi-tó strandjain, ha jól tudom, már négy éve nincs senki, vagyis azóta, amióta az illetékesek meghirdették, hogy a Palicsi-tó vízminősége egészségügyi szempontból nem biztonságos. Néhány évig volt egy-két személy, akinek az volt a feladata, hogy felügyelje a fürdőzőket, de azt is csak a Férfistrandon meg a termálmedencén végezték, a szabad strand felügyelet nélkül működött. A Női-strandon pedig az építőmunkálatok miatt nem volt szükség vízimentőre. Az idén a Palicsi-tó vizét fürdésre alkalmasnak találták, éppen ezért tartjuk fontosnak, hogy a palicsi fürdőhelyekre is helyezzenek ki vízimentőket, hiszen sajnos már volt áldozata a tónak. Egy illető ugyanis néhány hete a nappali órákban fulladt bele a tóba. Ő a második idei áldozat, hiszen tavasszal egy öngyilkossági kísérlet során megfulladt egy nő. Ez is azt mutatja, hogy a szabad fürdőhelyeket a városnak a felügyelete alá kell vonnia, ahogy azt néhány éve tette is. 2005–2006-ig mindegyik palicsi fürdőhely tömegesen látogatott volt, és ebben az időszakban a vízimentők ezeken is végezték a feladatukat. Ettől az időszaktól kezdve a fürdőhelyek, a strandok állapota sajnos fokozatosan leépült, a szabad strand elveszítette homokos jellegét, benőtte a fű. A Férfistrandon a móló nagyon rossz állapotban van, vagyis már csak azzal, hogy valaki rálép, súlyos sérüléseket szerezhet.
– A fürdőhelyek alkalmasságát azért részletezi, mert a vízimentők feladata nem csak a vízből való mentés?
– Természetesen a vízimentők feladata a fürdőzők biztonságára való felügyelet, de a megelőző tevékenységekből is merőben kiveszik a részüket. A sérülések jelentős része pedig megelőzhető. A megelőző tevékenység ugyanakkor nem látványos, éppen ezért a közvélemény nem is tulajdonít neki nagy figyelmet, hiszen ha valaki jól csinálja, akkor nem történik sérülés. Fontos lenne, hogy a fürdőző mielőtt vízbe megy, bevizezze magát; hogy nem menjen jóllakottan a vízbe; ha erős gyógyszert szed, ne menjen úszni; vagy ha nem érzi jól magát, ne menjen a vízbe; továbbá, ha nem tud úszni, akkor ne alkalmazzon felfújható segédeszközöket az úszáshoz, hanem inkább maradjon a parthoz közel. Fontos, hogy a fürdőzők tudják, hol és kitől tudnak segítséget kérni, mert ha a fürdőző minderre nem fordít figyelmet, akkor veszélyben van. A fürdőhely működtetőjének feladata a fürdőhely biztonsági előírásainak betartása: ide tartozik a szükséges tájékoztatótáblák kihelyezése, az elsősegélynyújtáshoz szükséges eszközök beszerzése, valamint a vízimentők alkalmazása. Fontos a vízimentő képzettsége és gyakorlati tudása is.
– Több intézmény és szervezet is végez vízimentő-képzést. A Vöröskereszt talán az első, amely magára vállalta ezt a feladatot.
– A Szerbiai Vöröskereszt vízimentő-oktatói nemcsak elméleti, hanem gyakorlati tudást is adnak az új indulóknak. Éppen ezért a Nemzetközi Életmentő Szövetség is elismeri a munkánkat. A mi indulóink, akik a kiképzés során elméleti és gyakorlati tudást is kapnak, az első évben nem dolgozhatnak egyedül, hiszen még csak gyakornokok. Természetesen a felelősség az övék a gyakornoki időszak alatt is, de egy idősebb, tapasztaltabb vízimentő mellett dolgozhatnak csak, hiszen hiába van nekik elméleti és gyakorlati tudásuk, a munkájuk során mutatkozik meg a feladatuk és a felelősségük lényege. A későbbiek során pedig a licencet, amit mi adunk, kétévente újítani kell. Vagyis kétévente képességvizsgán kell átesniük, azzal, hogy évente frissítik a gyakorlati tudásukat. Így tartják magukat formában a vízimentőink.
– A fürdőhelyeken kérik a vízimentőktől a licencet?
– Igen, de általában nem érdekli a fürdőhelyek működtetőit, hogy ki adta azt ki. Fontos, hogy a vízimentőknek képesítése legyen. Arra is van azonban példa, hogy nem érdekli a fürdőhelyek működtetőit, hogy milyen képesítésű vízimentőjük van, csak legyen valaki, akit bizonyos esetekben terhelhet a felelősség.
– Van olyan szerv, amely a fürdőzők biztonságát ellenőrzi?
– A fürdőidény megkezdése előtt a szanitáris felügyelőség esetleg rákérdez arra, hogy van-e a fürdőhelynek vízimentője. De sajnos az a tapasztalat, hogy csak akkor reagálnak az állami hatóságok, amikor már valaki megsérült vagy megfulladt. Az előírások szerint a fürdőhely működtetőjét terheli a felelősség, vagyis amíg a medencéknél az igazgatókat, addig a palicsi fürdőhelyen a várost, illetve azt a vállalatot, amelynek a fennhatósága alá tartozik a tó.