2024. november 29., péntek

Egyszeri támogatás a várandósoknak

Csütörtökön este fél tízig tartott a szabadkai képviselő-testület ülése
(Fotó: Molnár Edvárd)

Csütörtök reggel kilenc órakor kezdődött, este fél tízig tartott a szabadkai képviselő-testület ülése . Az ülésen elfogadták a javaslatot, miszerint térítésmentesen bocsátanak a Swarovski vállalat részére földterületet, továbbá jóváhagyták a köztisztasági, kéményseprő, gázművek, parking, piacok, távfűtőművek, csatornázási, temetkezési közvállalatok működési terveit.

A munkanélküliség és a szegénység sokkal nagyobb, mint 2010-ben volt, illetve, mint amely adatokra az idei évi szabadkai foglakoztatási akcióterv épül – állítja az ellenzék. A városi képviselő-testület tegnapi ülésén az ellenzék több felszólalásában is felhívta a figyelmet, az akciótervnek egy évtől hosszabb időszakra kellene vonatkoznia, ugyanakkor az iparra, illetve a vállalkozások támogatására, az idegenfogalomra és a mezőgazdaság fejlesztésére kellene a hangsúlyt fektetni.

Maglai Jenő, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője felszólalásában kiemelte, egy ilyen akciótervnek tartalmaznia kell azt is, hogy hány személy maradt munka nélkül. Véleménye szerint ötször, de tízszer is nagyobb lehet azoknak a száma, akik munka nélkül maradtak az elmúlt egy évben azoknál, akik elhelyezkedhettek. Nenad Ivanišević, a Demokrata Párt képviselője arra mutatott rá, hogy a terv a tavalyi költségvetéséhez képest erre az évre kétszer annyi pénzt, 11 millió dinárt fordít a foglalkoztatás támogatására, ugyanakkor további 7 millió dinárra számíthattak a tartományi, valamint a köztársasági költségvetésből.

Ettől az évtől egyszeri támogatásra jogosultak azok a várandós szabadkai nők, akik terhességük 28. hetén túl vannak, a képviselő-testület ugyanis 55 képviselő támogatásával és két képviselő tartózkodásával elfogadta annak az alapnak a létrehozását, amelyben 30 millió dinárt fordítanak majd erre a célra.

A képviselő-testület ülésének napirendjén 15 közvállalat idei munkaterve szerepelt. A képviselők között a legnagyobb vitát a Köztisztasági és Parkosítási Közvállalat terve váltotta ki. Mintegy két órán keresztül vitatkoztak a képviselők azon, hogy a hó eltakarítása kinek a felelőssége, fel volt-e a készülve közvállalat a hó eltakarítására, vagy sem. Joó Horti Lívia a polgárok hóhelyzethez való hozzáállását dicsérte meg. Mint kiemelte, lelkiismeretesen tettek eleget a kötelezettségüknek, és folyamatosan takarították a házuk elől, a járdákról a havat. Ugyanakkor a közterületen a gyalogjárdákon hétfőn még gyalogosan sem lehetett mindenhol közlekedni. Ugyanakkor rámutatott arra, hogy az autók a városban nem tudtak leparkolni. Aladics Tibor, a VMSZ képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy a külvárosi településeknek több pénzt kellene biztosítani, ha már több millió dinárt fordítanak a téli szolgálat működésére. Kiemelte, nem arányos az ekkora pénzösszegek mellett az, hogy például Ludas 20 ezer dinárt kapott a hó eltakarítására. Többen ugyanakkor a parkosításra, a közvállalat fásítási tervére reagáltak. Csúszó Endre, a VMSZ képviselője kiemelte, a Köztisztasági Vállalat nem bizonyította, hogy gondot tud viselni az elültetett fákról, példaként a györgyéni erdősítést hozta fel, ahol az elültetett több száz facsemete közül csupán néhány maradt meg. A másik közvállalat, amelyről hosszadalmas vitát folytattak, a Parking Közvállalat volt. Kern Sólya Mária, a VMSZ képviselője kiemelte, nem racionálisan költi a vállalat a bevételét. Olyan projektumba ruház be, mint a kerékpárok bérlésének lehetősége, ami nem biztos, hogy a szabadkaiak számára prioritást élvez. Rámutatott, a városnak el kell döntenie, hogy a tömegközlekedést támogatja, és a buszok vásárlásába ruház be, vagy éppen a rekreációba fektet be. Ugyanis a terv szerint 15 millió dinárt költenek a kerékpárállomások felállítására és további 4 millió dinárt a kerékpárutak kiépítésére.

A képviselők a vita során több alkalommal is eltértek a napirendi pont témájától. Heves vita alakult ki a közvállalatokban dolgozók nemzetiségének kérdése, valamint a párthovatartozás alapján történő foglalkoztatás témája körül. A VMSZ és DP képviselői, illetve a SZDP képviselői azzal vádolták meg egymást, hogy saját párttagjaiknak adtak munkát, megterhelve a városi költségvetést, és így az adófizető polgárokat. Radmilo Todosijević, a Szerb Haladó Párt képviselője megelégelve a felszólalásokat, felszólalásában felhívta a figyelmet arra, hogy az ülésen történő vita jelentős részét a képviselők a múlt „restaurálásával” töltik, és nem a jövővel foglalkoznak, holott az sem valami fényes. A képviselők ugyanakkor arról is vitát nyitottak, hogy a kilencvenes években, illetve 2000 után melyik párt milyen pozíciót töltött be a város, illetve az államvezetésben, és ez által kinek, melyik párt által kinevezett közvállalati igazgatónak milyen felelősség róható fel.

A szabadkai Vízművek és Csatornázási Közvállalat munkaterve kapcsán, amelyben szerepel a 2-es és a 7-es kollektor kiépítése, vagyis a szennyvíz, illetve az ivóvízhálózat bővítése, a palicsi szennyvíz-gyűjtőhálózatának kiépítse, illetve a királyhalmi vízgyár megépítése is, szóba került, hogy Csantavéren rossz a vezetékes ivóvíz minősége, illetve hogy Makkhetesen még mindig nincs minden háztartásban városi víz.

A képviselők több közvállalat esetében is hosszas vitát folytattak. Az egyik vitatottabb közvállalat a Városépítési Igazgatóság volt, amelynél Kerekes László, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője kérte, hogy vegyék le a napirendről a működési tervet, ugyanis nagyon rövid, nem elég részletes, holott a városi költségvetésből ennek a közvállalatnak különítik el a legtöbb pénzt. A közvállalat mintegy 117 millió dinárt kap a költségvetésből. Ugyanakkor Maglai Jenő, a VMSZ képviselője rámutatott, aránytalanul magas összeget szánnak például az üzleti utak finanszírozására. Az átnyújtott tervben ugyanis 7,5 ezer eurót szánnak ilyen célokra. Az igazgatóság idei tervét azonban nem vették le napirendről, többségi szavazattal jóváhagyta azt a képviselő-testület. Vitát váltott ki a Szabadkai Rádió működési terve is. Dévavári Zoltán, a VMSZ képviselője elmondta, nem annyira fényes a rádió helyzete, mint azt Toni Bedalov, a Szabadkai Rádió igazgatója előterjesztésében kiemelte, ugyanis többek között még mindig nem rendezték a rádió helyiséggondjait. Az önkormányzat tájékoztatási bizottsága sem hagyta jóvá a munkatervet, és ő mint a bizottság tagja a a képviselő-testület ülésén mondott le a bizottságban betöltött pozíciójáról.

A Palics-Ludas Közvállalat idei évi munkatervét is elfogadta a képviselő-testület. A vita során Aladics Tibor, a VMSZ képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy örül annak, hogy erre az évre elkészült a munkaterv, ugyanis tavaly enélkül dolgoztak ebben a közvállalatban. Ugyanakkor rámutatott, a közvállalatnak több munkát kellene fektetnie a környezetvédelembe, illetve a Ludasi-tó mint környezetvédelmi terület gondozásába. Mivel lejárt Srđan Zekić mandátuma, aki egy éven keresztül a Palics-Ludas megbízott igazgatója volt, helyettesét Ksenija Martont nevezték ki a helyére.

A képviselő-testület többségi szavazattal elfogadta a Vajdasági Magyar Demokrata Párt kezdeményezését, amelyhez a Demokrata Párt képviselői is csatlakoztak, miszerint tényfeltáró bizottság vizsgálja majd a szabadkai Népszínház épületének lebontásának, valamint az új épület megépítésének körülményeit. Ugyanakkor tényfeltáró bizottságot hoztak létre, amely azoknak a városi tulajdonban levő üzlethelyiségeket a magánosítási folyamatait vizsgálja majd felül, amelyek azelőtt kerültek magánkézbe, mielőtt a városi és községi tulajdont állami tulajdonként jegyezték volna be. Mindkét javaslatot hozzászólás és vita nélkül fogadta el a vkt, heten szavaztak a megalakítás ellen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás