2024. július 18., csütörtök

Van véleményük

Kisebbségi jogok európai mércéi – Harminc fiatal a kétnapos képzésen

A Nyitott Távlatok Civil Szervezet szervezésében a hétvégén került sor a Magyar Házban arra az oktatóprogramra, amelyre vajdasági magyar középiskolás diákokat vártak. A szervezők meglepetésére és örömére, a jelentkezők száma meghaladta a harmincat. A kisebbségi jogok európai mércéi című képzésen előadást hallhattak a kisebbségi jogokról, azok védelméről, valamint az autonómiakoncepciókról.

– Három évvel ezelőtt már volt egy ehhez hasonló képzésünk, ahol a kisebbségi jogok mellett az emberi jogokról is beszéltünk – mondta Molnár Verona, a Nyitott Távlatok programkoordinátora. Ez alkalommal kizárólag a kisebbségi jogokra koncentráltunk, elsősorban az önrendelkezésről beszéltünk, ami nagyon aktuális az elmúlt időszakban. Hét-nyolc településről érkeztek a fiatalok. Sok mindennel még nincsenek teljesen tisztában, de nagyon érdeklődőek és van véleményük, hozzá tudnak szólni szinte minden témához. Bár véleményem szerint nem eléggé informáltak, az sem mondható el, hogy nem tudnak semmit sem a körülöttünk zajló dolgokról – mondta Molnár Verona, majd a programról elmondta, a két napot úgy állították össze, hogy a fiatalok elméleti tudást is kaptak, de elsősorban alap dolgokat ismertek meg. A műhelyeket pedig úgy építették fel, hogy erre a tudásra alapoztak, de azok teljesen gyakorlati jellegűek voltak.

– Példaként kiemelném a kakukktojás című műhelyünket, amely arra vonatkozott, hogy a fiataloknak odaadtunk 50 darab különböző kisebbségi jogtiprás leírását és ez mellé kisebbségi jogok leírását is, és olyan jogokat is betettünk, amelyeknek ezekhez semmi közük. Ezeket kellett megtalálniuk, és nagyon jól dolgoztak. Kialakult az ő számukra is, hogy milyen jogok és jogtiprások léteznek például az oktatás, művelődés, tájékoztatás és a közügyek terén, teljesen gyakorlati példákon keresztül.

Nagyon sok terület van még amelyen fejlődniük kell. Annyit már leszögezhetünk, hogy tisztában vannak azzal, hogy ha valamilyen jogsérelem éri őket, de arra még nem állnak készen, hogy erre reagáljanak is. Argumentáltabban, több tudással kell majd rendelkezniük, de nem vagyok benne biztos, hogy egy középiskolásnak ebben a pillanatban ilyen jellegű feladatot kellene vállalnia. Nekünk most az a feladatunk, hogy érzékennyé tegyük őket erre a témára, évek múlva pedig elvárható tőlük, hogy ilyen esetekben kiálljanak és meg tudják indokolni, hogy mi az, ami nem működik és mit szeretnének.

A képzésen a kisebbségi jogokról Molnár Verona és Török Lívia tartott előadást, Kudlik Gábor az autonómiakoncepciókról, a szerbiai helyzetről pedig Pásztor Bálint beszélt.

Pásztor Bálint, jogász, parlamenti képviselő előadása után a fiatalok elsősorban arra várták tőle a választ, mikor kerül fel Szerbia a schengeni fehér listára, nagyobb vitát azonban a szerb nyelv oktatása és megtanulása illetve az oktatási rendszer elavultsága váltotta ki. Ezúttal is bebizonyosodott, hogy a fiatalok okosak, informáltak és van véleményük, amit szívesen meg is osztanak mindenkivel, aki kíváncsi rájuk.