2024. július 18., csütörtök

Tejben fürdik a falu

Csantavéren egy hét alatt megközelítőleg 7000 liter tejet osztottak szét a lakóknak
Csantavéren két felvásárlóállomás van, az egyik helyen 3000 liter, a másik helyen pedig 2000 liter tejet vásárol fel a zombori tejgyár (fotó: Molnár Edvárd)

Egy hét alatt Csantavéren mintegy 7000 liter tejet osztottak szét a lakók között, ugyanis a zombori tejgyár nem vette át időben a nyers tejet. Mint azt Dukai József állatorvostól, a zombori tejátvevő állomás alkalmazottjától megtudtuk, így akarták megakadályozni azt, hogy ki kelljen önteni a tejet, miután az megsavanyodott. A Somboled zombori tejgyár lapunknak elküldött válasza szerint azonban rendszeres a tej átvétele, egyedül az időjárási viszonyok nehezítették a munkájukat.

– Kétezer liter nyers tejet veszek át minden áldott nap. A gond azonban az, hogy miután átveszem a reggeli és az esti tejet, a zombori tejgyár nem viszi el az összeset, csak megközelítőleg 1300 litert, és 700 liter itt marad. Erre viszont következő nap ráöntik a friss, meleg tejet. Az újonnan összegyűlt tejből viszont ismét csak valamennyit visznek el, annyit, hogy bele tudjam a kádba gyűjteni a következő napi mennyiséget. Ez már hat napja így folyik. Ennek természetesen az lett a vége, hogy a tej megsavanyodott. A tejgyár viszont így már nem vette át a tejet. Kérdem én, hova tegyem azt, amit nem vittek el aznap? – tette fel a kérdést Dukai József, aki kiemelte, nehézkes a gyárral a kommunikáció. Ilyen szorult helyzetben nem tudja az ember, kihez fordulhat.
– Múlt kedden 3400 liter tej itt maradt nálunk, nem tudtam vele mit kezdeni, hát szétosztottam a lakóknak. A héten, szintén kedden ismét 3200 liter tej maradt nálunk, amelynek ugyanez lett a sorsa. Egy picit savanykás volt a tej, de nem annyira, hogy ne lehessen fogyasztani, gyönge túrónak kitűnő volt. Itt a ház előtt látszik is a kiöntött tej nyoma a havon – mutatta Dukai József.
– Itt merül fel a következő probléma. Két alkalommal is több mint háromezer liter tejet szétosztottam a faluban, de ki fogja ezt a termelőknek megtéríteni? A gyárból csak annyit mondtak, hogy majd elintézzük. De a majdra nem lehet számítani. Pontosan meg kellene mondaniuk, hogy ezt a kárt a gyár megtéríti-e – emelte ki. Megtudtuk, a tejgyárral évente kellene megkötni az együttműködési szerződést, ám legutóbb 2011-ben történt ez meg. Az idei szerződés még várat magára.
– Ez a szerződés tartalmazza, hogy a tejgyár mennyi tejet köteles átvenni naponta, illetve milyen minőségben. Képesek 6-7 napig így itt hagyni a tejet, hogy egy hétig nem tudjuk kimosni a kád alját – mondta.
Dukai Józseffel a tejátvevő állomáson beszélgettünk, miközben a tejtermelők egymás után érkezve adták át a friss nyers tejet. Legtöbben kerékpárral érkeztek. Volt aki a „Jó napot!” után megkérdezte: „Ma sem kell a tej?”, és a fejbólintásra reagálva már nyitották is a tejeskannákat, és öntötték a tejkádba a tartalmát. Mások az öntözés közben felháborodásuknak adtak hangot.
– A tej a „legbiztosabb” befektetés. A hereszénát tavaly 700 dinárért vettük, most meg 1600 dinárba kerül, a tej ára pedig nem változott már húsz éve – mondta háborogva az egyik tejtermelő. A termelők elkeseredettek, mégis mindennap elhozzák a tejet, hiszen ha a tehenet elküldik a vágóhídra, ahhoz, hogy egy új tehenet fejésre állítsanak be, 3 évnek kell eltelnie.
– Én nem sok tejet adok át, olyan 50 litert naponta. Éppen attól függ, hogy a tehenek hogy vannak előkészítve – tudtuk meg Dér László tejtermelőtől. Kérdésünkre válaszolva, mit csinál a tejjel, ha itt éppen nem veszik át tőle, a következőket mondta: – Elvihetjük a másik tejátvevő állomásra, de az egészen kint van a falu szélén, és ilyen időben a biciklit is csak tolni lehet, nagyon nehéz egész oda kihúzni a tejet. Az, hogy nem vették át a tejet, megtörtént már korábban is, de most két alkalommal is egymás után, egy hét alatt kétszer. Ez nekem felfoghatatlan! – mondta.
– Csöpög otthon a sok túró. A családnak, meg a szomszédoknak osztogatjuk már azt is. Mindenki túrót eszik a környékben – tudtuk meg Angyal Mónikától. Férjével 60 liter tejet adnak át reggel, és este még ugyanennyit.
– Nem tudunk a tejjel mit kezdeni. Azért fejünk, hogy pénzt kapjunk, de a végén sehol semmi – mondta Angyal Ferenc.
Ezekről a gondokról megkérdeztük a zombori Somboled tejgyárat is. Mint azt a Milan Ognjenović, a tejgyár felvásárlással és fejlesztésével foglalkozó szolgálatának munkatársa írásos válaszában kiemelte, Csantavéren két felvásárlóállomásuk van, az egyik helyen 3000 liter, a másik helyen pedig 2000 liter tejet vásárolnak fel. Dušanovón pedig további 750 litert vásárolnak meg a termelőktől. Ez idáig azonban nem volt gondjuk a tej minőségével, és a tej felvásárlása is rendszeresen zajlott.
„A hideg idő és a rendkívüli hómennyiség miatt rendkívüli helyzet állt elő az egész országban. Ebben a helyzetben nagyobb erőfeszítésekre és figyelemre van szükség, hogy a tej felvásárlása zökkenőmentesen történjen. A Somboled még ilyen körülmények között is nagyobb törekvéssel igyekszik időben átvenni a tejet, ám a termelőknek és azoknak, akik átveszik a tejet, jobban oda kellene figyelniük a higiéniai körülményekre, illetve a tej őrzésének és fenntartásának a körülményeire ” – áll a levélben, amelyből kiderül az is, hogy az elkövetkezőkben is szeretnének együttműködni a csantavéri termelőkkel.