2024. november 29., péntek

Egyik tejgyártól a másikhoz

A csantavéri termelők egy része elégedetlen a zombori tejgyárral, így másik felvásárlóval dolgozna együtt
(fotó: Molnár Edvárd)

Tejfelvásárlót cserélnének azok a csantavéri tejtermelők, akiknek a tejét, miután a zombori tejgyár napokig nem szállította el, szétosztották a faluban – tudtuk meg Domonkos Gábortól, a Csantavéri Termelők Klubjának elnökétől. A termelők azonban attól tartanak, hogy ha átmennek egy másik tejgyárhoz, nem fizetik ki nekik az addig átadott tejet, és a tejprémiumtól is elesnek.

– A termelők közül mintegy 8–10-en – miután több alkalommal is megtörtént, hogy a faluban szétosztották a tejet – tejátvevő állomást vagy inkább tejfelvásárlót váltanának, de attól tartanak, ha átpártolnak egy másik tejgyárhoz, nem fizetik ki nekik a már átadott tejet, ugyanakkor elesnek a tejprémiumtól is, amit általában negyedévenként utalnak – tudtuk meg Domonkos Gábortól.
– Magánszemélyek működtetik a tejátvevő állomásokat, akik az eladott tej után számolt százalékért dolgoznak. Ezért is áll fenn, hogy az, aki átveszi a tejet, nem akarja elengedni a tejtermelőt. Ha jól tudom, négy vagy öt százalékkal dolgoznak – mondta. Csantavéren évek óta több tejfelvásárló is jelen van: a szabadkai, a zombori, a csókai és a szajáni is.
– A felvásárlók különböző árakon veszik át a tejet. Változó, de az egyik mindig egy kicsivel, 50-60 parával többet ad a nyers tejért, ami ha egy évre számoljuk ki, jelentősen több pénzt jelent. Sokszor a termelők nem is tudják, hogy kinek adják át a tejet. De annyi bizonyos, hogy nem lenne szabad szétosztani a tejet, mert így a termelőknek nem fizeti ki senki azt a tejet, amit nem szállítottak el. Ez nem az első alkalom, már a nyáron is megtörtént, hogy a zombori tejgyár nem vitte el a tejet, holott más tejgyárak minden esetben elviszik a leszerződött mennyiségű tejet a faluból – mondta Domonkos.
Dukai Józseftől megtudtuk, mivel a termelők kérték, felmondta az együttműködést a zombori tejgyárral. Múlt hét óta, 16-ától a nagykikindai (szajáni) tejgyárral működnek együtt.
– A termelők indítványozták, hogy dolgozzunk együtt egy másik tejgyárral. Aggódtak, hogy mi lesz velük, ha a zombori tejgyárral a későbbiekben is ilyen marad az együttműködés. A mai napig Zomborból semmilyen visszajelzést nem kaptam, azt sem mondták meg, hogyan fizetik ki a termelőknek az átadott tejet – tudtuk meg Dukai Józseftől. Mint rámutatott, már korábban is dolgozott a nagykikindai tejgyárral, akkor a termelők kérésére azért ment át egy másik tejfeldolgozóhoz, mert az többet fizetett a nyers tejért.
– A zombori tejgyár eddig kéthetente fizetett a tejért, azzal, hogy most várjuk, hogy kifizesse a január második felét. A nagykikindai tejgyár ugyan kevesebbet ad a tejért, de ennek ellenére a termelők azt mondják, nem baj, ha a kevesebb, ha biztosabb. Az a lényeg, hogy ne öntsük ki az utcán, illetve ne osztogassuk szét a tejet. A szajáni tejgyár pedig azt ígérte, rendszeresen elszállítja majd a tejet, és rendszeresen fizet is érte – mondta Dukai József.
Csantavérről a zombori tejgyár Stefaniga Rózsáéktól is szállítja a tejet. Ők már megközelítőleg 15 éve dolgoznak együtt ezzel a tejgyárral. Mint Rózsa kiemelte, nem szeretik cserélgetni a tejgyárakat. Ők elégedettek az együttműködéssel.
– Eddig nem volt semmi gond. De talán az egyik teherautójuk, amikor olyan csúszósak voltak az utak, meghibásodott. Vagyis kiesett egy olyan járművük, amely több mint 20 ezer liter tejet szállított. Így több alkalommal is hagytak itt nálunk tejet, csak valamennyit vittek el belőle, de néhány nap múlva elszállították az összeset. Vagyis soha nem maradt ránk a tej. Most egy kicsit késnek a kifizetéssel, lehet, hogy az ünnepek miatt – tudtuk meg Stefaniga Rózsától.
– Csak akkor hagyták itt a tejet, ha antibiotikumos volt. Azt a tejgyárban mindjárt megmondták, hogy a tejátvevő hibája, ha a tej megsavanyodik, vagy antibiotikumos. Rózsa megmutatta, minden termelő tejéből mintát vesznek, illetve az összegyűjtött tejből is, elvégzik a tesztet és az eredményt csatolják az összegyűjtött tejhez, hiszen csak ebben az esetben viszik azt el – mondta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás