2024. november 29., péntek

Szabadka zajos

A város zajszennyezettsége elsősorban a közúti forgalom következménye

Ha az európai előírásokat vesszük figyelembe, Szabadka a 100 ezer fős városokhoz képest egy átlagosan zajos városnak számít. Ha azonban a szerbiai előírásokat vesszük figyelembe, akkor viszont zajosnak számít – tudtuk meg Vidaković Zoltántól, a szabadkai Közegészségügyi Intézet szakmunkatársától.

– A Közegészségügyi Intézet már 1999 óta méri a kommunális zaj mértékét a városban. Alapjában véve ezeknek a méréseknek a lényege, hogy feltárjuk a város leginkább veszélyeztetett részeit, és mindenképpen lehetőséget találjunk a zaj csökkentésére – emelte ki Vidaković Zoltán. Rámutatott, a mérések jelentősége, hogy felmérjék a lakott területek környékén, valamint a legforgalmasabb útkereszteződésekben milyen mértékű a zajszint.
– Tavaly a méréseket két ciklusban végeztük, 10 helyen. Háromszor vizsgáltuk a zajterhelést a nappali időszakban, és kétszer az éjjeli időszakban. A kapott eredmények alapján megállapíthatjuk, hogy a város kommunális zaját elsősorban a közúti forgalom okozza, azzal hogy egyes helyeken az éjjeli időszakban a vendéglátóipari létesítmények okoznak zajt – emelte ki a szakember. Lakóövezetben a nappali megengedett határérték 55 decibel, míg az éjjeli megengedett zajszint 45 decibel. A mérések során kiderült, hogy a zaj magassága minden mérőállomáson meghaladja a megengedett értékeket, legyen szó nappalról vagy éjszakáról, ugyanis minden esetben nappal átlagban 15 decibellel magasabb értékeket mértek, éjjel pedig mintegy 18 decibellel többet.
– Nagy zajeltéréseket lehetett megfigyelni a város egyes utcáiban a nappali és az éjszakai időszakban. Ha a forgalom által kibocsátott zajt vesszük figyelembe, akkor a leginkább veszélyeztetett lakott területek azok, ahol sorházak vannak – mondta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás