2024. július 18., csütörtök

A válás és a gyermeknevelés

A szabadkai Szociális Munkaközpont az egyedülálló szülőknek szervez foglalkozásokat



A városi anyakönyvi hivatal adatai szerint tavaly 613 házasságot kötöttek Szabadkán. Bár évről évre növekszik a házasságok száma, de egyre több a válás is. A szabadkai Szociális Munkaközpont adatai szerint 2011-ben több, mint 500 válókeresetet nyújtottak be a házastársak.

A válás pedig többnyire a gyerekeket terheli meg leginkább, hiszen a szülők viszonya megromlik, sok esetben megszakad. Azoknak a szülőknek, akik egyedül kénytelenek folytatni a gyermeknevelést, a válás utáni nehéz időszak jelentős mértékben megnehezíti a szülői feladatok teljesítését. Ezekből a tapasztalatokból kiindulva döntött úgy a Szociális Munkaközpont Családtámogató és Tanácsadóközpontja, hogy az egyedülálló szülők számára előadássorozatot, illetve csoportfoglalkozásokat szervez.
– Az egyedülálló szülők jelentkezésére számítunk, akikkel az emocionális nehézségek feloldásáról, a szülői teljesítmény növeléséről és megerősítéséről, a válás utáni időszakban a szülők együttműködésének fejlesztéséről beszélgetünk majd, illetve a szülői és a partneri szerepkör különválasztásáról, a családi élet megszervezéséről, a rendelkezésre álló idő helyes felhasználásról – emelte ki Telečki Boris, a Családtámogató és Tanácsadóközpont pszichológusa. Hozzátette, ezeken a foglalkozásokon a hasonló problémákkal küzdő szülők megoszthatják egymással tapasztalataikat, a beszélgetések lehetőséget adnak arra, hogy a szülők megismerjék és megértsék saját magukat, illetve gyermekeiket, ugyanakkor szituációs helyzetekben igyekeznek majd a szakemberek segítségével közösen megoldást találni egy-egy kialakult helyzetre.
– Azt tapasztaljuk, hogy a leggyakoribb problémák a válás után jelentkeznek, amikor valamelyik fél egyedülálló szülővé válik. A válás után megromlik a szülők között a kommunikáció, sok esetben nem tudnak kilépni abból a partneri szerepből, amelyben a válásig voltak. Ezek a helyzetek konfliktushoz vezetnek és a szülők nem tudják kellőképpen végezni a szülői feladatokat, amitől pedig a gyerekek szenvednek – emelte ki a szakember, majd folytatta: – Nem rendelkezünk pontos adatokkal és nem is lehet általánosítani, de gyakran előfordul, hogy a válás után az egyik szülő teljesen kivonja magát a gyermeknevelésből. Ha több gyermekről van szó, akkor sokszor a szülők megosztoznak rajtuk. A válás eleve egy stresszes változás. Az utána következő időszak tele van érzelmekkel – mondta a pszichológus.

Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy nem csak a válás után jelent gondot egyedülálló szülőnek lenni. Más oka is lehet annak, hogy valaki egyedül neveli a gyermekét és ebben az esetben is számos probléma merülhet fel. Például, ha a gyermek kamaszkorba jut, vagy ha a szülőnek nincs elég tapasztalata, vagy energiája a neveléshez, mert például a munkahelyén is teljesítenie kell, vagy ha éppen munkanélküli a szülő, az további terhet jelent. Ezekben a helyzetekben szeretnének a szakemberek ezeken az előadásokon és csoportfoglalkozásokon segítséget nyújtani.
Eddig az előadásokra tízen jelentkeztek. Ám 10–15 fős csoportokkal szeretnének dolgozni, és amennyiben lesz elég érdeklődő, magyar és szerb nyelvű csoportokat fognak kialakítani.
– Az esetek több, mint 80 százalékában a nők maradnak a gyerekekkel, de például a csoportfoglakozásra már két egyedülálló apuka is jelentkezett – tudtuk meg a szakembertől. Hozzátette: – Hárman dolgozunk a tanácsadói szolgálatban, két pszichológus és egy szociális munkás. Mi fogjuk vezetni ezeket az interaktív gyakorlatokat, valamint a pszichodrámai foglakozásokat – mondta Telečki Boris.


Az érdeklődő szülők március 23-ig jelentkezhetnek erre a programra minden munkanapon reggel 7 órától délután 2-ig a tanácsadó 551-619-es telefonszámán.