A Ludasi-tavat 35 évvel ezelőtt helyzeték a ramsari egyezmény alapján a nemzetközi jelentőségű vizes-élőhelyek listájára. A Ludasi-tó és környéke ez alatt az idő alatt jelentősen megváltozott. Továbbra is számos ritka madárfaj számára jelent fészkelési lehetőséget, illetve számos ritka növényfaj él itt, a tó azonban súlyos gondokkal küszködik.
Vesna Vider, a Palics-Ludas Közvállalat szakmunkatársa rámutatott, 2006 óta már nagyobb terület áll védelem alatt, mint korábban. A Szabadkai- homokpusztát 2003-ban helyezték védelem alá, ami nemcsak azért fontos, mert egy jelentős terület került védelem alá, hanem azért is, mert a Kőrös-patak is ehhez a területhez tartozik, és kapcsolatban áll a Ludasi-tóval.
– A Ludasi-tó annak ellenére, hogy védelem alatt áll, veszélyeztetett. Már évek óta gondot jelent a víz rossz minősége, és abban reménykedem, hogy miután szanálják a Palicsi-tavat, jelentős mértékben javul majd a Ludasi-tó vízminősége is. A Palicsi-tó iszaptalanításának folytatásában pedig sort kerítenek a Ludasi-tó iszaptalanítására is. Sajnos nem ez az egyetlen gond, amivel a Ludasi-tónak meg kell küzdenie. A vízrendszer szabályozása sem a környezetvédelmi terület szükségleteinek megfelelően működik. A Ludasi-tó része egy a természetes vízrendszernek, összeköttetésben van a Palicsi-tóval és a Kőrös-patakkal. Egyelőre a vízrendszer szabályozása a vízgazdálkodásnak van alárendelve és nem a környezetvédelemnek – emelte ki Vesna Vider.
Gondot jelent továbbá, hogy az autóút kettévágja azt az egységes területet, amit a Palicsi-tó és a Ludasi-tó és környéke képez. A Palics-Ludas kanális jelenti az egyetlen élő kapcsolatot a két tó között – mutatott rá a szakember. Kiemelte, növekszik a Ludasi-tó körüli település. És mivel ezen a területen nincs kiépítve a szennyvízelvezető-csatornahálózat és a szemételhordás is gondot okoz, egyre több az illegális szemétlerakó, ami a meglévő gondok mellett csak tovább terheli a környezetvédelmi területet. Vesna Vider rámutatott, biotermelésre kellene váltaniuk azoknak a termelőknek, akik mezőgazdasággal foglalkoznak a tó közelében, ugyanis nincs tamponzóna a Ludasi-tó és a mezőgazdasági területek között, a szántók elérnek egész a víztükörig.
Mindenképpen szükség lenne a környezetvédelmi terület fejlesztésére, amit véleménye szerint ökoturizmussal lehet megvalósítani. Ennek fontos része az öko-idegenforgalmi térkép elkészítése. Mikes Bence, a Palics-Ludas Közvállalat munkatársa mutatta meg a térképet, amely tartalmazza mindazokat az információkat, amelyek a turistáknak fontosak lehetnek. Hátoldala amellett, hogy rövid leírásban foglalkozik a környezetvédelmi területtel, szálláshelyek és éttermek elérhetőségét is tartalmazza.
Ma, a Ludasi-tó napján a környezetvédelmi területet a hajdújárási általános iskola iskolásai fogják bejárni. Szekeres Ottó őr mutatja majd meg nekik, hogyan lehet a madarakat abból a hálóból biztonságosan kiszabadítani, amelyet a gyűrűzés miatt húztak ki.
Vajdaság/Szabadka
Szabadka területének 12 százaléka áll környezetvédelmi védettség alatt. Négy környezetvédelmi területről visel gondot a város: a palicsi parkról, mint környezetvédelmi területről, a Szabadkai-homokpusztáról, a Szelevényi-pusztáról, illetve a Ludasi-tóról. Palicson a kocsányos tölgyfák is hamarosan védettség alá kerülnek.