2024. július 18., csütörtök

Csütörtökön tüntetnek az Agrokombinatosok

A vállalat kisrészvényesei elégedetlenek a csődbiztos munkájával

Az Agrokombinat mezőgazdasági vállalat kisrészvényesei elégedetlenek a csődbiztos munkájával, illetve a részvények kifizetésének körülményeivel, így ma délelőtt tíz órától tüntetést szerveztek. Az Agrokombinat vállalatban 2004-ben indították el először a csődeljárást. Akkor a hitelezők felé 5,1 millió euró tartozása volt, s a vállalat számos ingatlanát, illetve tartalékait eladták. A vállalat teljes eladása ez év januárjában történt meg.

– Január 18-án rendkívül alacsony áron eladták az Agrokombinátot. Az eladás után 8 millió eurót kötöttek le arra a számlára, amivel most Somogyi Sándor, az Agrokombinat csődbiztosa rendelkezik. A kisrészvényeseket ugyanakkor nem értesítette, hogy a részvényeikért kapnak-e majd bármit – emelte ki Josip Ivanković, az Agrokombinat kisrészvényeseinek képviselője a tegnapi sajtótájékoztatón.
– A csődbiztossal telefonon értekeztünk, ő akkor azt mondta, hogy az adósság visszafizetése után talán marad 2–2,5 millió euró, amelyet a kisrészvényesek között szétoszthat. Ez a módszer, hogy nem tudni, pontosan mennyi pénz jut a kisrészvényeseknek, számunkra elfogadhatatlan. Mi lesz a többi pénzzel, a megmaradt 5,5 millió euróval? Ha a kisrészvényesek számára csupán 2,5 millió euró marad, akkor ezek szerint a vállalat 5,5 millió euróval tartozik. Többel, mint 2004-ben, amikor először elindították a csődeljárást. Ugyanakkor pedig számos ingatlant eladtak már, aminek az értéke meghaladja a 30 millió eurót. Idő közben pedig minimális munkaerővel, de folyt a termelés. Nem engedhetjük meg, hogy kisemmizzenek minket. Egy komoly tüntetésre van szükség, hogy felhívjuk az illetékesek figyelmét arra, hogy tárják fel végre, mi történik az Agrokombinát körül – mondta.

Josip Ivanković a sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt években a szabadkai Alapfokú és a Felsőfokú Ügyészségnek is átadták már panaszukat az Agrokombinát csődeljárási viszonyainak kivizsgálására, ám a mai napig sem az egyik, sem pedig a másik szervtől nem kaptak választ.
Milan Popović, az Önálló Szakszervezet szabadkai elnöke kiemelte, Szerbia sajnos még mindig nem jogállam, hiszen, ha az lenne, megkezdené a gazdasági és csődmaffia letartóztatását is. Mint elmondta, a gazdasági maffia vezette az ország gazdaságát, így több szabadkai nagyvállalatot is a csőd szélére, onnan pedig a csődmaffia kezére játszottak.
Jelen pillanatban a kisrészvényesek tulajdonában összesen 792 ezer részvény tartozik. Azt követelik, hogy egy részvény ne kerüljön 10 eurónál kevesebbe.