– Már csak egy lépésre vagyunk a tervek megvalósításától. Mint minden nagyobb projektumnál, figyelemmel kell kísérni annak minden fázisát. Így a természetvédelmi hatástanulmánynak megfelelően egy kísérleti iszaptalanítást végzünk, hogy megfigyelhessük a munkálatok miként hatnak a vízre, az iszapra, valamint a tó élővilágára. Éppen azért a város felfogadta a Vajdasági Vizek vállalatot, amely rendelkezik olyan mechanizmussal, amelyek az iszaptalanításhoz szükségesek, és nem vettek részt azon a versenypályázaton, amelyet az iszaptalanítás elvégzésére írtunk ki. Ugyanakkor a Közegészségügyi Intézet végzi majd azokat a méréseket, amelyek megmutatják, hogy ezek a munkálatok milyen változásokat váltanak ki a tóban. A kísérleti iszaptalanítást három lépésben végezzük el. Mindenekelőtt a vegyi összetételt vizsgálják majd a tóban, illetve a tároló csatornában – emelte ki Suzana Dulić, a Városi Tanács környezetvédelemmel megbízott tagja.
A kísérleti iszaptalanítás szívórendszer segítségével működik.
– Egy ún. refuler kotrógéppel dolgozunk. A munkagép elején található egy „refuler”, amelynek az a feladata, fogy feltörje az iszapot, majd a vákuumos rendszerben, ahogy a porszívó is működik, beszippantja az iszapot a vízzel együtt. A massza, amelynek csupán 20 százaléka iszap, 80 százaléka víz, egy nyomópumpa segítségével bekerül a földalatti csőrendszerbe, majd onnan arra a területre, ahol az iszapot tárolják. Ez a munkagép csupán hat méter mélyen tudja felverni az iszapot, illetve felszippantani azt. Ennyi a hatóereje, ettől mélyebbre már nem tud menni. Ezzel a géppel 5 kilométeres távolsággal tudunk dolgozni – magyarázta az iszaptalanítás rendszerét Branislav Cvetković, a Vajdasági Vizek munkatársa, a jelenleg zajló kísérleti munkálatok vezetője.
Goran Gabrićtól, a Park Palics Kft. igazgatójától megtudtuk, összese 1,9 millió köbméter iszapot kell eltávolítani a tóból. Elmondta, ma hozza majd meg a versenybizottság a döntést arról, hogy ki fogja az iszaptalanítás első fázisát elvégezni, ami a negyedik szektor középső részének iszaptalanítását, illetve a tó harmadik szektorában az iszapot tároló kádak megépítését foglalja magába.
– Habár huszonhárom vállalat vásárolta meg a versenydokumentációt, négy pályázat érkezett. A tartományi költségvetésből és a köztársasági környezetvédelmi alapból 130 millió dinárt különítettek el a munkálatok első fázisára – emelte ki Goran Gabrić. Rámutatott, a kísérleti iszaptalanítást a következő hét napban elvégzik, az iszaptalanítási munkálatokat az idegenforgalmi idény végén, vagyis szeptemberben-októberben kezdenék el.