Működésbe helyezték tegnap a Szabadkai Közkórházban azt a mágneses rezonanciás felvételekre szolgáló gépet, amelyet az intézet a kamenicai onkológiai intézettől kapott. Mint a tegnapi sajtótájékoztatón elhangzott, ezek után végre decentralizálódik ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzése, hiszen most már Szabadkán is készíthetnek ilyen felvételeket, amire eddig csak a kamenicai intézetben nyílt lehetőség.
A kamenicai intézet egy új berendezést kapott, ezért felkínálta a szabadkai kórháznak azt a gépet, amelyet eddig használtak. Mint arra Miloš Lučić, a Vajdasági Onkológiai Intézet diagnosztikai központjának munkatársa rámutatott, a két intézet ezek után is együtt fog működni, mégpedig minden elkészült képet mindkét intézetben elő tudnak hívni, megtekinteni, így korszerű szervezésben állíthatják fel a diagnózist. Az együttműködést Dušan Jovanović, a Vajdasági Onkológiai Intézet igazgatója is megerősítette. Üdvözölte, hogy nem egy zárt közösségben, hanem ezek után több szakember beavatásával végezhetik majd a diagnózis felállítását. Felgyorsítva, illetve hatékonyabbá téve a munkájukat.
A berendezés átszállítása a szabadkai kórházba, illetve annak felszerelése jelentős és költséges folyamat volt. Mint azt Goran Bićanintól megtudtuk, mintegy 25 nap alatt sikerült a kamenicai intézetben szétszedni a gépet és átszállítani Szabadkára. Ljubljanából érkezett szakemberek szerelték össze a berendezést abban az épületben, amelyet erre a célra alakítottak ki.
A munkálatok, a gépezet szétszerelése, annak összeállítása, valamint a kórházban kialakított megfelelő épület felszerelése és szigetelése, ugyanakkor az elektromos áram felerősítése összesen 20 millió dinárba került, ezt az összeget a tartományi költségvetésből különítették el erre a célra. A szabadkai kórházban naponta 20 páciens vizsgálatát tudják majd elvégezni.
A szabadkai kórház a mágneses rezonanciás felszerelése mellett a patológiai osztályt is korszerűsíthette. A patológiai osztály ugyanis a tartományi titkárságtól egy olyan berendezést kapott, amelynek 2,5 millió dinár az értéke, és amivel a szövetvizsgálat 4-5 nappal lerövidül.
– Ez a berendezés a szövetek dehidrálását végzi. Huszonnégy óra alatt tudja azt a folyamatot elvégezni, amire eddig 4-5 nap volt eddig szükséges – emelte ki Novák Árpád, az osztály vezetője. Mint megtudtuk, külföldön már régóta ilyen technológiával végzik a szövetvizsgálatokat. Szerbiában viszont nagyon kevés pénzt fektetnek be a laboratóriumi berendezések korszerűsítésébe. Ebben az új berendezésben, amelyből csupán négy van Vajdaságban, egyszerre 250 szövetmintát tudnak kezelni.