2024. július 18., csütörtök

A hulladék több mint fele biológiailag lebomló

Már ebben a hónapban sor kerül a regionális hulladéktároló megépítésének nyilvános vitájára

Szabadkán még mindig nagyon kevesen gyűjtik szelektíven a szemetet. Többen még akkor sem akarnak részt venni ebben, ha lehetőséget nyújtanak rá, ez derült ki a szabadkai CEKOR (Ökológiai és Fejlesztési Központ) kísérleti projektumából, amelyet december elején kezdtek el.

A szabadkai civil szervezet a a horvátországi Zöld akció elnevezésű szervezettel közösen, a határ két oldalán európai uniós támogatásból fél éve elindított akciójának célja, hogy megerősítse a polgárokban a szelektív hulladékgyűjtés igényét.

Szabadkán a Harcosok sorakozója lakótelepen és a Čarnojević utcában, a Mandarin óvodánál állítottak fel zöld szigeteket, ahol a környező tömbházakból szelektíven gyűjthették a hulladékot. Ezt a rendszert a tervek szerint kiterjesztették volna az észak-bácskai körzetre, illetve Horvátországban az Eszék-Baranya megye területére. A projektum 296 ezer euróba kerül, amelyből a szerbiai fél 116 ezer eurót kapott.

Nataša Đereg, a CEKOR munkatársa, a projektum szerbiai koordinátora összefoglalva az elmúlt hat hónap tapasztalatait elmondta, annak ellenére, hogy a zöld szigetekhez a tömbházak kulcsot kaptak, ismeretlenek megrongálták azokat a montázsépületeket, ahol a hulladékgyűjtők találhatók.

– Az elmúlt időszakban a tervek szerint havonta egyszer kellett volna üríteni a tározókat, ám erre nem került sor, hiszen annyi hulladék nem gyűlt össze. A lehetőségeket nem használták ki teljes mértékben, ezért ehhez az akcióhoz a környező lakóházak is csatlakozhatnak. Igény mutatkozott erre – emelte ki Nataša Đereg. Hozzátette, Szabadka évente több mint 50 ezer tonna hulladékot termel, a szeméttelep viszont egyre kevesebb hulladékot képes befogadni. Ám addig, amíg nem épül meg a regionális hulladéktároló, a régi szeméttelepre kell szállítani a veszélyes, a háztartási, az építési és minden egyéb hulladékot. A szabadkai koordinátor rámutatott, a regionális hulladéktároló megépítésének tervei jelenleg közvitán vannak, illetve e hónap 27-én kerül sor e kapcsán egy nyilvános tanácskozásra Újvidéken. Nataša Đereg kiemelte, szervezetük kérte a környezetvédelmi titkárságot, lévén, hogy a hulladéktároló Szabadka területén épül majd fel, a tanácskozás Újvidék helyett Szabadkán legyen.

Marijan Galović, a horvátországi Zöld akció képviselője, a projektum horvátországi koordinátora ugyanakkor a horvát tapasztalatokról számolt be. Megtudtuk, Horvátország arra törekszik, hogy a megtermelt hulladék legalább 50 százalékát újrahasznosítsák. Már most vannak olyan települések, városok, amelyek eleget tesznek ennek az elvárásnak. Az a kísérleti projektum, amely szinte ajtótól ajtóig gyűjti össze a hulladékot, ezt a törekvésüket támogatja. Marijan Galović felhívta a figyelmet arra, hogy Szerbia egyik legnagyobb hiányossága, hogy nincs megszervezve az üveghulladék szelektív gyűjtése. Horvátországban az üveget gyűjtik a legrégebb óta, azzal, hogy ez nem profitábilis hulladék, ugyanakkor a legnagyobb helyet is foglalja. A határ másik oldalán ugyanakkor a háztartási hulladék elhordásának megfizettetését a hulladék mennyisége alapján végzik. Meg van határozva, hogy egy háztartás hetente mennyi hulladékot termelhet, ezen felül jelentősen több pénzösszeget fizettet meg a köztisztasági vállalat.

Gordana Gavrilović, a szabadkai önkormányzat környezetvédelmi osztályának vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy sok esetben a törvény és a különböző rendelkezések összehangolása miatt húzódik el a városi rendeletek meghozatala. Ennek ellenére a különböző akciókkal sikerült elérni, hogy a csomagolási hulladék mennyiségének csökkentésére már van példa.

– A hulladékgazdálkodásról szóló törvény előírja, hogy fokozatosan kell csökkenteni a hulladék mennyiségét már a termelés helyszínén, felszámolni az illegális szeméttelepeket és megszervezni a regionális hulladékgazdálkodást. A szabadkai regionális hulladéktároló megépítésére az idén már elkülönítettek pénzeszközöket. A tárolón belül sor kerül a komposztálásra is, ami azért fontos, mert a felgyülemlett hulladék több mint 50 százaléka biológiailag lebomló hulladék. 2015-ig ezt a hulladékot fokozatosan le kell csökkenteni – emelte ki Gordana Gavrilović. A városnak állást kell foglalnia abban, hogy a szelektív hulladék begyűjtését mi módon fogja megszervezni: külön szemeteskannákkal vagy más módon.