2024. november 29., péntek

Megnyílt a reanimációs osztály

A Szabadkai Közkórházat a legkorszerűbb berendezésekkel szerelték fel – A kialakítása 120 millió dinárba került
(Fotók: Molnár Edvárd) A Szabadkai Közkórházban csütörtökön megnyitották az aneszteziológiai és reanimációs osztályt, a főépület második emeletén. Mától már itt ápolják majd a legsúlyosabb betegeket, azokat, akiknek az életfunkciói veszélybe kerültek. Az aneszteziológiai és reanimációs osztályt a legkorszerűbb berendezésekkel és szerkezetekkel szerelték fel. Mint arra a kórház igazgatója rámutatott, ennek az osztálynak köszönhetően a szabadkai kórház nem kényszerül arra, hogy egy másik egészségügyi intézménybe küldje a betegeit.

– A szabadkai kórház az egyik legrégebbi egészségügyi intézmény az országban, 1841-ben alapították meg. A jelenlegi helyén 1971 óta működik. Tulajdonképpen ettől a pillanattól kezdve álmodunk elődeinkkel együtt arról, hogy egy korszerű reanimációs osztályt tudjunk létrehozni, ami végre megvalósult – emelte ki Goran Bićanin, a Szabadkai Közkórház igazgatója.

Az aneszteziológiai és reanimációs osztályra a legsúlyosabb betegek kerülnek. A szabadkai kórházban évente 13 ezer műtétet végeznek el, és mintegy 1200 páciensük éppen az intenzív osztályra kerül. A jelenlegi körülmények lehetővé teszik majd, hogy minél kevesebb beteget utaljanak át más intézményekbe a helyhiány és a felszerelés hiánya miatt.

– Már a korábbi időszakban az átutalt betegek számát havi szinten ötre csökkentettük le, a jelenlegi berendezéssel és az új körülmények között nagy valószínűséggel minden páciensünket el tudjuk majd látni – mutatott rá.

Aleksandar Mokan, az aneszteziológiai és reanimációs osztály főorvosa rámutatott arra, hogy bár korábban is eredményesen működött a szolgálatuk a sürgősségi osztály mellett található épületben, mégis arról gondolkodtak, hogyan lehetne megoldani, hogy a kórház épületében legyen az osztály, ezzel is javítva az ellátás minőségén. Kiemelte, a korszerű berendezéssel és az osztály új elhelyezésével elsősorban a páciensek nyertek, hiszen korszerű ellátást kaphatnak, és a szakemberek közötti kommunikációs is javult. Ugyanakkor az egészségügyi dolgozók – a 17 orvos és 53 egészségügyi technikus – ezentúl a tudásukat a legkorszerűbb körülmények között tudják alkalmazni.

Az aneszteziológiai és reanimációs osztályon három betegellátó termet alakítottak ki, egyet a posztoperatív időszakra, ahol 6 ágyat helyeztek el, ugyanakkor az intenzív ápolásnál szintén hat beteget tudnak kezelni, valamint az izolált szobában további két beteget tudnak ellátni. Az osztály kialakításához a Nemzeti Beruházási Tervből, valamit a Tartományi Nagyberuházási Alapból különítettek el pénzösszegeket.

Dr. Csengeri Attila, tartományi egészségügyi titkártól megtudtuk, már hét éve dolgoznak az intenzív osztály kialakításán, ami megközelítőleg 120 millió dinárba került.

– Ehhez mindenekelőtt fel kellett újítani a sürgősségi osztályt, illetve a reanimációs osztályt egy új, megfelelőbb helyre kellett költöztetni, amihez pedig a korábbi elrendezést kellett átszervezni a kórházban. A szabadkai kórház sok mindenben különbözik a tartomány területén található többi kórháztól, hiszen itt kiváló az érsebészetünk. Nagyon kevés beteget küldünk más egészségügyi központba, legyen szó a véna- vagy az aortaműtétekről. Ugyanakkor idegsebészet is működik itt, illetve nem olyan régóta mágneses rezonanciás vizsgálatokat is végeznek Szabadkán – emelte ki dr. Csengeri Attila.

Bojan Pajtić tartományi kormányfő Szabadkára látogatása során kiemelte, ez csupán egy abból a tíz projektumból, amelyre a tartományi költségvetésből különítenek el eszközöket az elmúlt négy évben, összesen mintegy 520 millió dinárt.

– Mi szegény társadalomban élünk, így nem engedhetjük meg magunknak, hogy olcsó felszerelést vásároljunk. A polgárok pedig megérdemlik a legjobb ellátást – emelte ki Pajtić.

Az osztály kialakítása költségeinek fedezésében részt vett a szabadkai önkormányzat is. Nyolcmillió dinárt különített el erre a célra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás