2024. július 18., csütörtök

Közszemlén a hatástanulmány

A tervek szerint jövőre megkezdik a regionális hulladéktároló építőmunkálatait

A regionális hulladéktároló lassan kézzelfoghatóvá válik, hiszen az objektum ötletterve és a megvalósíthatósági tanulmány is elkészült, jelen pillanatban közszemlén van a környezetvédelmi hatástanulmány. Az érdeklődők Újvidéken és Szabadkán is betekintést nyerhetnek a dokumentumokba. A tervek szerint, miután véget érnek az adminisztratív folyamatok, jövő évben megkezdődnek az építőmunkálatok. A szükséges pénzeszközök már rendelkezésre állnak.

– A környezetvédelmi hatástanulmányt átadtuk a tartományi illetékes szervnek. Ezt a dokumentumot az érdeklődők megtekinthetik Újvidéken, a tartományi környezetvédelmi titkárság helyiségeiben, délelőtt 10-től, délután 2 óráig. Illetve Szabadkán is lehetőség nyílik erre a városházán, június 26-ig. Mindezzel párhuzamosan, folyamatban van a hulladéktároló főtervének a kidolgozása is, amelynek augusztus elsejéig kell elkészülnie – tudtuk meg Kikity Andreától, a Regionális Hulladéktároló Kft. igazgatónőjétől.

Miután befejeződik a betekintési időszak, a jövő héten szerdán, vagyis 27-én Újvidéken közvitára kerül sor, ahol további észrevételeket lehet tenni, vagy módosítási javaslatokat lehet még benyújtani.

– A jelenlegi hatástanulmánynak nem ez a végleges formája, most van az ideje annak, hogy ha valakinek van valamilyen észrevétele, megjegyzése, írásban jelezze a környezetvédelmi titkárság felé. Tudomásom szerint Újvidéken és Szabadkán is nagyon sokan megtekintették már a hatástanulmányt – emelte ki.

A közvita után a felhatalmazott bizottság véleményezi a benyújtott javaslatokat, és a tanulmány kidolgozóinak javaslatot tesznek a módosításokról.

– Az ötlettervvel, a megvalósíthatósági tanulmánnyal és a környezetvédelmi hatástanulmánnyal a hulladéktároló minden lépése meg van határozva. A főterv elkészülése után meglesz minden szükséges tervdokumentáció, és indulhat a kivitelezés. Azonban az idén nem kezdődnek meg a munkálatok. Az építkezésre, illetve az alapeszközök beszerzésére az IPA Határon Átnyúló Együttműködési Programból európai uniós vissza nem térítendő támogatást biztosítottunk, mintegy 17 millió eurót, valamint 4 millió eurót kapunk majd a köztársasági környezetvédelmi alaptól. Ez a pénz teljes mértékben fedezni fogja az építkezés költségeit. Vagyis az önkormányzatoknak nem kell majd a kivitelezésre külön eszközöket elkülöníteniük, csupán a vállalat működését kell finanszírozniuk, ami jelentős mértékben kisebb összeg. De mivel EU-s pénzekről van szó, követnünk kell az Európai Unió előírásait. Valamikor az év végén teremtődnek meg a feltételek arra, hogy kiírjuk a nemzetközi közbeszerzési pályázatot a nemzetközi felügyelőszerv megválasztására. Csak ez után írhatjuk ki a közbeszerzési pályázatot a kivitelező kiválasztására. Ha minden a terv szerint halad, a jövő évi építési idényben megkezdhetjük a munkálatokat – ecsetelte a jövőbeli tevékenységeket az igazgatónő. Hozzátette: – Ahhoz, hogy minden tervszerűen haladhasson, a kormány megalakulására van szükség. Ugyanis az új kormánynak megállapodást kell aláírnia az Európai Bizottsággal, hiszen ez szükséges ahhoz, hogy az elkülönített céleszközök aktívvá váljanak – mondta.

Bár az építkezésre még néhány hónapot várni kell, azt azonban már tudni lehet, hogy mindenekelőtt a szigetelt lerakót építik ki, majd a válogatóközpontot, illetve a csurgalékvíz kezelését oldják meg. Ezek után a regionális hulladéktárolóhoz tartozó községek miatt megépülnek az átrakóállomások, és fokozatosan épülnek ki a hulladékudvarok is. Így a polgárok lehetőséget kapnak majd arra, hogy ne keverjék a veszélyes hulladékot – vagyis például az akkumulátort, az abroncsot, a háztartási gépeket – a háztartási hulladék közé.