2024. július 18., csütörtök

Biztonságosan menteni és úszni

Az idén 21 fiatal vesz részt a vízimentő-képzésen

(Fotó: Miklós Hajnalka)

A Vajdasági és Szerbiai Vöröskereszt szervezésében az idén is megtartják Szabadkán a vízimentő-képzést. Ez iránt a foglalkozás iránt folyamatosan nő az érdeklődés, hiszen az uszodák működtetői a fürdőzők biztonsága érdekében egyre nagyobb igényt tartanak a jól képzett szakemberekre.

A felmérő szombaton lesz, s mint Rencsényi Rudolf vízimentő-oktatótól megtudtuk, számos elvárásnak kell eleget tennie annak, aki vízi mentő szeretne lenni. Mindenek előtt be kell töltenie a 18. életévét, meghatározott időn belül le kell úsznia az 50 és a 300 méteres távot, illetve merülni is tudnia kell. Akik teljesítették a feltételeket, tegnap már részt vehettek az elméleti és a gyakorlati képzésen.

– 21 indulónk van, akik közül 3-an Nagybecskerekről érkeztek, 1 fiú bajmoki, a többiek pedig szabadkaiak. Ezúttal erős csapat jött össze, hiszen a jelentkezők között úszók, vízilabdázók és önkéntes tűzoltók is akadnak. A tanfolyamunk egész napos, hiszen az oktatás nagyobbik része gyakorlati tudnivalók elsajátításából áll. A jövendőbeli vízi mentők elsősegélynyújtást is tanulnak, hiszen munkájuk mindössze 20–30 százalékban áll életmentésből, általában a vízben és a parton szerzett sérüléseket kell ellátniuk – magyarázta az oktató, aki szerint a legfontosabb a megelőzés.

– Sajnos az uszodai kultúra nálunk igen alacsony szinten van. Ha a fürdőzők is betartanák a szabályokat, a vízi mentők is jól ki lennének képezve, s a fürdőhelyek működtetői is megtennének minden szükséges lépést, senki sem fulladna vízbe, sőt csökkennének a balesetek is – mutatott rá Rencsényi Rudolf.

Ha a tanfolyam idei résztvevői sikeresen befejezik a tanfolyamot, egy évre szóló gyakornoki szerződést kapnak, de természetesen csak gyakorlott vízi mentő mellett dolgozhatnak. Egy esztendő után frissíteniük kell a tudásukat, és csak ezután tehetik le a vízimentő-vizsgát.

– Ez nem egy életre szól. A vízi mentőknek minden évben bizonyítaniuk kell, s el kell végeztetniük az orvosi vizsgálatot, hogy lássuk, fizikailag is fel vannak-e készülve – mutatott rá az oktató.

Látogatásunkkor a Sétaerdei medencében éppen az úszó- és az ugrástechnikákat gyakorolták a jövendőbeli vízi mentők.