2024. július 18., csütörtök

Cigaretta helyett drog és alkohol

A szabadkai fiatalok mintegy kilencven százaléka heti rendszerességgel fogyaszt alkoholt

Tegnap a Sambansa zenekar fellépésével, sporttal és szórólapok osztogatásával emlékeztek meg a kábítószer-fogyasztás és a kábítószer-csempészet elleni küzdelem nemzetközi napjáról a város főterén. A drog nem ismer határokat elnevezésű projektum keretében, amelyet az Exspecto Alapítvány a Homokhát Szociális Központ Szenvedélybetegek Nappali Intézményével közösen valósít meg, a legális drogok (alkohol, kábítószer) elleni küzdelem kapcsán az érdeklődők információkat kaphattak arról, hogy ha valakinek segítségre van szüksége, kihez fordulhat, illetve az aktivisták szórólapokat osztogattak a polgároknak. A Hosana Közösség védencei pedig saját szenvedélyükkel való küzdelmükről beszéltek az érdeklődőknek.

A cigaretta használata továbbra is nagy mértékben elterjedt a fiatalok körében, mégis egyre inkább veszít a népszerűségéből, vagyis csökken a cigaretta jelenléte a fiatalok körében a korábbi évekhez képest, ugyanakkor növekedés mutatkozik a kábítószer- és az alkoholfogyasztás iránt – emelte ki dr. Zorica V. Dragaš, a szabadkai Közegészségügyi Intézet egészséges életmóddal foglalkozó központjának a munkatársa. Elmondta, pontos adatok nincsenek arról, hogy hány kábítószerfüggő él Szerbiában, a rendelkezésre álló adatokat kell megtízszerezni, hogy valós információt kaphassunk. Hivatalos adatok szerint több mint 100 ezer kábítószer-élvező él Szerbiában, tízezer csak Vajdaságban. A kábítószer-fogyasztással növekedett a kritikus életmóddal járó betegségek száma is, így egyre gyakrabban jelentkezik a szifilisz nemi betegség is.

– A mi környezetünkben is a marihuána fogyasztása a kábítószer-fogyasztás első lépcsőfoka. Egyre gyakoribbak viszont a szintetikus drogok, amelyeknek egyre erősebb a szervezetre gyakorolt hatása, sok esetben már az első vagy a második alkalom halálos kimenetelű lehet – emelte ki a szakember.

Az Exspecto Alapítvány négy évvel ezelőtt végzett felmérést a szabadkai iskolások körében. Ezeket az adatokat hasonlították össze azokkal az adatokkal, amelyeknek a begyűjtését nemrégiben fejezték be.

– Az adatok megerősítik a doktornő kijelentését, miszerint a 14–19 éves fiatalok körében csökkenni látszik a cigaretta iránti érdeklődés, de az alkohol fogyasztása – elsősorban hétvégeken – jelen van a fiatalok életében. A szabadkai fiatalok megközelítőleg 90 százaléka fogyaszt heti rendszerességgel alkoholt, amit nagyon gyakran különböző kábítószerekkel párosítanak. De azt kell mondanom, hogy Szabadkán nem nőtt a kábítószer-fogyasztás – emelte ki Joó Horti Lívia,az Exspecto Mentálhigiéné Alapítvány programigazgatója.

Igor Tot Horgosi, a Hosana Közösség nevében kiemelte, az ő munkájuk bár nem a megelőzésen alapul, hanem a már meglévő függőség leküzdése áll feladatkörük középpontjában, azzal, hogy beszélnek a problémákról, hozzájárulnak a megelőzéshez is. Megtudtuk, öt éve, hogy a Hosana Közösség működik, ez alatt 10 védencük fejezte be a 3–5 évig tartó programot, amely elsősorban imádkozásból és házimunkából, a függőséggel küzdő fiatal férfiak személyiségén való munkából áll. Kiemelte, a függőség leküzdése egy nehéz folyamat, erről árulkodik az is, hogy a közösségükben működésük óta már 200–300 fiatal megfordult. Azok közül, akik sikeresen befejezték a programot, többen is befejezték az egyetemet, vagy megnősültek, és értékes életet élnek. Jelenleg 9 férfi van a közösségben, akik közül négy szabadkai.