A városi képviselő-testület tegnap többségi szavazattal az elnökévé választotta Slavko Paraćot. A titkos szavazást egyórás vita előzte meg, amelyen arról igyekezték meggyőzni egymást a képviselők, hogy inkább két hét múlva válasszák meg a vkt elnökét, amikor a Demokrata Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség már megállapodásra jutott.
A VMSZ nem támogatta Slavko Parać megválasztását. Mint Maglai Jenő, a párt képviselője kiemelte, a tegnapi ülés csupán színjáték volt. Véleménye szerint a képviselő-testület elnöki címe túl komoly pozíció ahhoz, hogy viselőjét ideiglenesen válasszák meg. Szerinte akkor lenne értelme a szavazásnak, ha egy időben választanák meg a vkt elnökét, alelnökét, titkárát, a polgármestert és a Városi Tanács tagjait.
– Szabadkát a következő négy esztendőben annak a koalíciónak kell irányítania, amelyet a DP, a VMSZ és az SZSZP alkot. Ezek közül egyik párt marginalizálása sem szolgálja a város érdekeit. Azokat a tárgyalásokat azonban, amelyeket a VMSZ és a DP eddig folytatott, sokkal komolyabban kellene venni, s nem szabadna hagyni, hogy ne szülessen megállapodás – emelte ki Maglai Jenő. Mint hozzátette, meggyőződése, hogy a városvezetésben a vkt elnöki és a titkári pozíciója illeti meg a VMSZ-t.
László Gyula, a Magyar Remény Mozgalom képviselője azt nehezményezte, hogy a jelenlegi többségi koalíció nem képviseli a kisebbségek, így a magyar közösség érdekeit sem, hiszen csak az képes igazán a kisebbségi érdekek védelmében tevékenykedni, akinek a programjában is ez szerepel.
– Nem gondolom, hogy a VMSZ jól képviseli a magyarok érekeit, és azt sem gondolom, hogy csak úgy lehetne jó a városi hatalom, ha ők is a részesei lennének. De ennek így kell lennie, minden nagyobb kisebbség képviselőjének részt kell vállalnia a városvezetésben – emelte ki László Gyula.
Almási Szilárd, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt képviselője követelte, hogy László Gyula vonja vissza azt a kijelentését, hogy a többségi koalíció nem képviseli megfelelően a magyar közösség érdekeit. Feltette a kérdést: ki hivatott arra, hogy megkérdőjelezze, hogy a koalícióban szintén részt vevő VMDP magyar párt?
Mirko Bajić, a Bácskai Bunyevácok Szövetségének elnöke felszólalásában felhívta rá a figyelmet: bár ő támogatja, hogy Slavko Parać legyen a képviselő-testület elnöke, hiszen korábban is jól végezte a munkáját, mégis arra kéri a vkt-t, halasszák el az ülést egy héttel későbbre, amikor a DP és a VMSZ már megállapodik. Mint mondta, így nem lehet eredményeket elérni. Az elmúlt időszakban történt események is azt mutatják, hogy akik ma többségben vannak, nem biztos, hogy holnap is abban lesznek. Javaslatát szavazással vetette el a képviselő-testület.
Modest Dulić, a DP képviselője kiemelte: a képviselőket szorította az idő, hiszen a jövő hét végéig meg kellett alakítani a helyi parlamentet. Elmondta ugyanakkor, hogy az elmúlt hónapban három alkalommal ült össze a két párt. A VMSZ elképzelése szerint a városi hatalmat csupán a DP-nek, a Szerbiai Szocialista Pártnak és a VMSZ-nek kellene alkotnia, ebbe azonban a demokraták nem hajlandóak belegyezni. Mindenképpen koalícióban szeretnének maradni a korábbi partnereikkel, a Vajdasági Szociáldemokrata Ligával, a Liberális Demokrata Párttal, a Bácskai Bunyevácok Szövetségével és a Szerbiai Demokrata Párttal.
– Mi nem matematikai alapon szeretnénk kialakítani a városi hatalmat, hanem a hasonló politikai nézetekkel és ideológiákkal rendelkező pártokkal együttműködve akarjuk végezni a dolgunkat. Ha a képviselők számát összeadjuk, akkor a 40 mellé társulhatna a VMSZ 16 képviselője, s így erős hatalmat létrehozva munkálkodhatnánk az előttünk álló nehéz időszakban – hangsúlyozta Modest Dulić. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az biztos, hogy pártjuk soraiból kerül majd ki a polgármester, de még nem hoztak döntést arról, hogy kit javasolnak a város első emberének, a legesélyesebb jelöltjük azonban Oliver Dulić.
A titkos szavazáson a 67 képviselő közül 56 vett részt: 1 szavazat érvénytelen volt, 37-en Slavko Parać mellett, 18-an pedig ellene voksoltak. Miután a vkt új elnökeletette az esküt, kijelentette: az előző mandátumban a képviselő-testület elnökhelyettesévé választották meg, de a városi hatalom összetételének megváltozása azt hozta, hogy végül ő került az elnöki pozícióba. Ebből kiindulva a tegnapi kinevezésére is így tekint: lelkiismeretesen végzi majd a munkáját mindaddig, amíg a városi hatalmon belül nem történnek változások. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, a törvényes előírások megengedik, hogy valaki tartományi képviselő és községi vagy városi képviselő-testületi elnök is legyen, s hogy mindkét szinten egy időben töltsön be képviselői pozíciót. A kinevezése tehát nem ütközik törvénybe.
A képviselő-testület titkárának Sveller Árpádot nevezték ki.