2024. november 29., péntek

Új utca, új áruház, új lakótömb

A szabadkai Vuk Karadžić és a Corvin Mátyás utca közötti területen folyamatban van az épületek kisajátítása

Ezen a helyen kezdődne az új utca (Fotó: Diósi Árpád)

A szabadkai Városrendezési Intézet 2006-ban kezdte meg a Központ I. helyi közösségre vonatkozó részletes rendezési terv kidolgozását. Az elkészült tervekre közbetekintést is lehetővé tettek, amire a polgárok, illetve egyesületek, különböző szervezetek számos megjegyzést tettek. A terv végső változatára összesen 18 magán-, illetve jogi személytől érkezett megjegyzés, amelyek többségét az intézet tudomásul vette, és be is iktatta a tervbe. A tervet a városi képviselő-testület 2010 márciusában fogadta el. Ez a terv szerint a Vuk Karad žić utca és a Corvin Mátyás utca között utcát nyitnának – a Stara pizzeria udvarán keresztül. Azonban vannak olyan polgárok, akiket nem értesítettek arról, hogy lakásuk kisajátítás alatt áll, majd pedig bontásra kényszerül.

– A feleségem a Korzó 9. alatt található épületben egy ingatlan tulajdonosa. Május 20-án a szabadkai önkormányzat vagyonjogi szolgálatától felhívást kapott arra vonatkozóan, hogy ezt az ingatlant a város ki akarja sajátítani. Csodálkozva és kétségbeesve vettük át a felhívást, ugyanis az ingatlan esetében már elindították a kisajátítást, mi pedig erről a folyamatról semmit sem tudtunk. Tulajdonképpen akkor szembesültünk azzal a ténnyel, hogy le akarják bontani azt az épületet, amely eddig senkit sem zavart – magyarázta Stojan Romić szabadkai polgár a napokban megtartott sajtótájékoztatón.

Kiemelte, ekkor tudták meg a feleségével azt is, hogy a kormány már jóváhagyta a közérdeket szolgáló kisajátítást.

– Azzal, hogy a döntést megjelentették a Hivatalos Közlönyben, és nem értesítettek minket róla az állami szervek, lehetetlen helyzetbe hoztak minket, hiszen ezek után képtelenek vagyunk megvédeni a saját ingatlanunkat. A polgárok többsége és mi sem olvassuk rendszeresen a Hivatalos Lapot, sem pedig a Hivatalos Közlönyt. A megjelenés után még 30 nap állt a rendelkezésünkre, hogy polgári pert indítsunk, és ily módon védjük meg az ingatlanunkat, mire tudomást szereztünk róla, már letelt az idő, ugyanakkor a kormánydöntésben nem is szerepel, hogy melyik ingatlanról van szó, illetve az kinek a tulajdonába tartozik – magyarázta Stojan Romić, majd hozzátette: – A kisajátítást egy új utca megnyitása miatt végzik, ami arra szolgál majd, hogy a Beograd áruházat el tudják látni áruval, illetve azok az objektumok felé, amelyeknek eddig a Korzóra vagy a Corvin Mátyás utcára volt kijáratuk, ebből az új utcából történjen a megközelítés. Felteszem a kérdést: egy magántulajdon áruellátása miért közérdek? Azt gondolom, hogy ez a polgárok félrevezetésére szolgál, véleményem szerint egy magántulajdon problémájára akarnak megoldást találni, egy magánvállalkozót kiszolgálni, és mindezt a polgárok pénzén. Az utca kiépítésére ugyanis 44 millió dinárt fordítanak majd – emelte ki. Elmondta, az ingatlanukért véleménye szerint aránytalanul kevés összeget, illetve kisebb értékű másik ingatlant ajánlottak fel, amit ők nem hajlandók elfogadni.

– A kisajátításról szóló törvény 20-dik szakaszában adja meg a jogalapot a kormánynak az ingatlanok kisajátítására. A törvényben felsorolt közérdekre szolgáló okok között szerepel a kommunális infrastruktúra és az utcák, utak megépítése is. Amikor a képviselő-testület 2010. március 18-án elfogadta a tervet, az alapján a Városépítési Igazgatóság elkészítette azt a dokumentumot, amely alapján a pénzügyminisztérium a közérdekre hivatkozva döntést hozott a kisajátításról. A minisztérium terjesztette a kormány elé, az pedig 2011 novemberében meg is hozta a döntését. Az ügy ezek után a vagyonjogi ügyészhez került. Ő rendelte el és adta át a kisajátítási folyamat lebonyolítását a vagyonjogi szolgálatnak – magyarázta a jogi folyamatot Lackovity Fodor Anna, a szabadkai önkormányzat vagyonjogi szolgálatának vezetője.

A város egyik leghangulatosabb udvara tűnik majd el? (Fotó: Diósi Árpád)

– A kisajátítás jelen pillanatban is folyamatban van. Összesen 7 tulajdonost érint ez a folyamat. Egyes tulajdonosokkal már sikerült a szolgálatnak megegyeznie. A bírósági szakértő ugyanis felértékelte a meglévő ingatlanokat. Egy tulajdonos másik üzlethelyiséget kapott az ingatlanáért. Természetesen csak olyan városi tulajdonban levő ingatlant tudunk felajánlani, amely nincs restitúciós eljárás alatt. Megtörténhet ugyanakkor, hogy a tulajdonosokkal nem tudunk megegyezni, ebben az esetben a bíróság hoz majd döntést a kérdéses esetben – mondta a szolgálat vezetője.

Törteli Károlytól, a Városrendezési Intézet építész tervezőjétől megtudtuk, a Corvin Mátyás és a Vuk Karadžić utcát köti majd össze egy 12 méter széles 6 méteres útsávval rendelkező utca, amely a meglévő épületek és a tervben levő objektumok ellátását szolgálja majd. Az utca a Vuk Karadžić utcán meglévő régi épületek helyén kezdődik és a Stara pizzeria és a Beograd áruház között végződik majd.

– A tervrajzon a sárgával jelölt objektumok védelem alatt állnak, a kékkel jelölt részen üzlethelyiségekkel ellátott, legfeljebb háromemeletes lakóépületek kiépítését irányoztuk elő. A Corvin Mátyás utcában a Boss és a Stara pizzeria vendéglátóipari létesítmények épülete megmarad. A mögöttük levő, a Vuk Karadžić utcára néző területen, ahol már lebontottak házakat, a terv egy nagyobb, 3-4 emeletes üzlethelyiség megépítését teszi lehetővé, földalatti garázsokkal. Az üres terület mellett azonban van még egy régi épület közvetlenül az út mellett, illetve még egy családi ház attól beljebb, valamint két objektum a Korzó 9. alatt, ami lebontásra vár. Az új utcában szabályozott forgalom lesz, vagyis csak az áruforgalom zajlik majd itt – tudtuk meg Törteli Károlytól. Hozzáfűzte, a tűzvédelmi előírások miatt az új utcára a Korzó 7. alatt és 9. alatt levő udvarokból is lesz kijárat.


A térképen jól látszik, hol húzódik majd az utca

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás