2024. július 18., csütörtök

Ájulás, balesetek

A középkorúak a legveszélyeztetettebbek

Péntektől a tegnapi napig mintegy húsz olyan hívás érkezett a mentőállomásra, amikor a mentőcsapatoknak közterületen rosszul lett személyeket kellett ellátniuk. Mint arra Mihaela Budimski, a mentőállomás orvosa, illetve az Egészségházak sajtófelelőse kiemelte, többségében a középkorúak kértek segítséget, akik nem tehetik meg, hogy a legnagyobb melegben (10 és 17 óra között) ne menjenek ki az utcára, vagyis munkába menet vagy munkából jövet lettek rosszul.

Mihaela Budimskitől megtudtuk, június folyamán a mentőcsapatoknak 900 alkalommal kellett terepre menniük, ahol legtöbbször a vérnyomás-ingadozás vagy sérülés, illetőleg fulladás miatt szorultak a betegek orvosi segítségre.

– Amennyiben magas a levegő páratartalma, az izzadás is nehézkessé válik, így a szervezetet gyakoribb hőhullámok gyötrik, és hirtelen lecsökkenhet a vérnyomás, csökken a pulzusszám, az arcbőr sápadttá válik. Ezt a vízhiány okozza. A szervezet ilyenfajta reakcióját nem szabad a hőgutával összekeverni, ugyanis a hőguta esetében a pulzusszám megnő, fejfájás, szédülés jelentkezik, és száraz, piros lesz az arcbőr. Ha ezek a tünetek jelentkeznek, a hűvösbe kell vonulnunk, és nedves törölközővel kell hűteni a bőrt, illetve jelentős mennyiségű folyadékot kell a szervezetbe bevinni – mondta.

Július elsejétől azokat a betegeket, akiknél a helyszíni vizsgálat során akut miokardiális infarktust diagnosztizálnak, a helyszínről mentőautóval a kamenicai szív- és érrendszeri betegségekkel foglalkozó intézetbe szállítják.

– Azok a páciensek, akik nem enyhülő fájdalmat éreznek a mellkasukban, illetve olyan perzselést éreznek, ami a vállak, a hát, a végtagok irányában, vagy az áll felé terjed, illetve hányingerük van, okvetlenül hívják fel a mentőállomást, a 194-es számon, hogy még kellő időben el tudják őket látni a szakemberek – hangsúlyozta.