Annak érdekében, hogy mindennap figyelemmel tudják követni a Palicsi-tó vizének hőmérsékletét, pH-értékét, illetve oxigéntartalmát, a Palics-Ludas Közvállalat egy hordozható multiparaméteres vízminőségmérő készüléket vásárolt.
– Mivel hamarosan megkezdik a Palicsi-tó iszaptalanítását, fontos, hogy rendelkezzünk azokkal a paraméterekkel, amelyek megmutatják, hogy milyen állapotban van a tó ökológiai rendszere. A próbaiszaptalanítás során végzett vizsgálatok eredményeit még nem kaptuk el, de reméljük hamarosan abba is betekintést nyerünk – emelte ki Ksenija Marton, a Palics-Ludas Közvállalat igazgatónője. A hordozható multiparaméteres vízminőségmérő készülék 300 ezer dinárba került. A szükséges pénzt a szabadkai önkormányzat biztosította.
– Reményeink szerint ezt a készüléket nemcsak a Palicsi-tó vízminőségének követésére használjuk majd, hanem a Ludasi-tó vizének változásait is figyelni szeretnénk – tette hozzá az igazgatónő. A műszer kezelését a Közegészségügyi Intézet munkatársai mutatják meg nekik, hiszen mindennapi munkájuk során ők is ehhez hasonló terepi készüléket használnak.
Olga Lompar, a Közegészségügyi Intézet munkatársa – beavatva minket a multiparaméteres vízminőségmérő készülék működésébe – elmondta, elektródák segítségével méri a víz pH-értékét, illetve az oldott oxigén koncentrációját.
– Rendkívül könnyű kezelni a készüléket. Egy rendkívül megbízható készülékről van szó, amely hiteles eredményeket ad – tudtuk meg.
Ksenija Marton hozzáfűzte, a Palicsi-tó vízminőségét mindennap figyelemmel szeretnék kísérni, azzal, hogy naponta többször is elvégzik majd a vízben a méréseket, ugyanis, mint mondta, csak így kapnak olyan eredményeket, amelyek szükség esetén alapot szolgáltatnak arra, hogy gyorsan reagáljanak.
Sandra Čokić biológus, a Palics-Ludas Közvállalat munkatársa rámutatott, a tavalyi évhez képest a Palicsi-tó vízminősége nem változott.
– A csőszeink mindennap körbejárják a tavat, és eddig nem volt példa a halpusztulásra. Sőt még kisebb fajta halpusztulás sem történt, ami viszont jellemző lenne erre az időszakra. Ez viszont nem zárja ki, hogy a következő időszakban ez nem történik meg. Ha sokáig tart még ez a forróság, illetve amennyiben csökken a légnyomás, előfordulhat halpusztulás – emelte ki Sandra Čokić.
– A Ludasi-tó és Palicsi-tó össze van kötve. Hasonló ökológiai rendszerekről van szó, így a víz minősége is hasonló a két tóban. A Ludasi-tó esetében is változatlan a helyzet a tavalyi évhez képest – mondta.
Kérdésünkre válaszolva, miszerint tavaly ebben az időszakban nagyobb halpusztulás történt a Ludasi-tóban, jelen esetben számítanak-e hasonló jelenségre, a biológus elmondta, egyes helyeken most is találtak elpusztult halakat, de a magas hőmérsékletek miatt ez megszokott jelenség.
– Megtörténik, hogy a halak olyan területekre tévednek, ahol melegebb a víz, és elpusztulnak. De ez lokálisan jelentkezik. Az elpusztult halakat kiszedjük a vízből, hogy a lebomló szerves anyagok ne növeljék tovább az iszapot a tóban – mondta.