2024. július 18., csütörtök

Bejelentés nélkül jöhetnek az adósokhoz

A kommunális szolgáltatásokból származó adósságot magánvégrehajtó is megfizettetheti

Azok, aki rendszeres jövedelemmel rendelkeznek, legtöbbször rendesen fizetik a számlákat is. Sokszor nem is azok halmozzák fel az adósságot, akik alacsony fizetésből vagy nyugdíjból élnek, hanem azok, akik felelőtlenségből vagy más okokból halasztgatják a számlák kifizetését – mondja Damir Šite magánvégrehajtó, aki egyedüliként végzi ezt a munkát Szabadkán.

– A megbízást legtöbbször kommunális vállalatoktól kapjuk. A Távfűtőművekhez kapcsolódik az eseteink többsége. Ők nyújtották be a legtöbb tárgyat, úgy tűnik, a kommunális vállalatok közül ők a leginkább naprakész hitelezők, akik az adósságokat meg akarják fizettetni. Emellett a villanygazdaság és a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat is minket bízott meg az adósságok megfizettetésével. Ami az adósokat illeti, nem lehet általánosítani, ugyanis nagyon különböző okok miatt nem fizették ki a számlákat: bizonyos esetekben csupán hanyagságról van szó, más esetben a lakástulajdonosok albérlői nem fizették a számlákat. Azok, akik rendelkeznek bizonyos bevétellel (fizetéssel, nyugdíjjal, bankszámlával), fizetik is a számláikat. Más lapra tartoznak azok, akik nem rendelkeznek jövedelemmel, csupán ingóságokkal vagy ingatlannal. Átlagban 30–50 ezer dináros, több hónap alatt felhalmozódott adósságokról van szó. Természetesen vannak kisebb adósságok és jelentősen nagyobbak is – emelte ki Damir Šite, majd hozzáfűzte: – Nagyon rövid ideje dolgozunk, de az adósságok megfizettetésénél ez idáig nem merült fel semmilyen gond. Természetesen a végrehajtás ténye nem kellemes dolog, és voltak már, akik panaszt nyújtottak be – mondta.

Rámutatott, a végrehajtásnak is külön költségei vannak, ezeket rászámolják az adósságra.

– Az nem titok, hogy ha a bíróság végzi az adósság megfizettetését, kisebb költséggel kell számolni, mint mikor magánvégrehajtóról van szó. De minden esetben a legjobb megoldás, ha az adós minél gyorsabban reagál, vagyis minél rövidebb időn belül törleszti az adósságát, mert az adósságra további kamatot számolnak fel. Kommunális szolgáltatások esetén az adós nyolc napot kap arra, hogy törlesszen. Ilyenkor az adósság teljes összegét törleszteni kell, illetve a törvény által meghatározott késedelmi kamatot, valamint a végrehajtás költségeit is. Természetesen panaszt nyújthat be az egyén az eljárás alatt, de ez nem halasztja el a végrehajtást – tudtuk meg.

Szabadkán eddig csak bírósági végrehajtók végezték az adósságok megfizettetését. Tavaly az Alapfokú Bíróságnak megközelítőleg 18 ezer ügye volt, míg az idén 10 ezer ügyet kell kezelniük. Június elsejétől pedig, amióta a magánvégrehajtó is munkába állt, az adósságok megfizettetése is felgyorsult. Az egyedüli szabadkai magánvégrehajtó jelenleg 900 ügyet kezel, amelyből mintegy 90-et már sikerült lezárnia, vagyis az adósságot megfizettetnie. Mint azt a magánvégrehajtótól megtudtuk, amióta dolgozik, eddig még nem történt meg, hogy ingóságokat vagy ingatlanokat foglaltak volna le.

– Az adósság megfizettetése két módon történhet. A kommunális szolgáltatás esetén összegyűlt adósság megfizettetése a végrehajtók hatáskörébe tartozik, vagyis ők azok, akik végzést hoznak a végrehajtásról, és véghez is viszik azt. Más esetben, például amennyiben valamilyen esetben ítélet született, vagy váltóról, esetleg számláról van szó, a bíróság hozza meg a határozatot a végrehajtásról, ami után a hitelező eldöntheti, hogy a bíróság folytatja le a végrehajtást, vagy a magánvégrehajtó – magyarázta a Damir Šite.

– A végrehajtási intézkedések ugyanakkor különbözőek lehetnek. Az adósság értékének fejében ingatlanokat, ingóságokat vagy éppen a fizetés kétharmadát, nyugdíjat foglalhatunk le. A bírósági határozatot vagy a végrehajtó által meghozott végzést a bíróság hirdetőtábláján függesztik ki, ugyanis a törvény szerint ezzel nyilvánossá tették azokat, így külön értesítést nem kap az adós, amennyiben a bíróság döntést hozott az ügyében – mondta.