A VMSZ képviselői minden pontnál tartózkodtak (Fotó: www.subotica.info)
Tavaly összesen 54 közvállalatot érintő panaszt nyújtottak be az ombudsmanhoz a polgárok. Legtöbb esetben a Távfűtőműveket érintette a panasz: a műszaki mulasztások elhárítását kérték, illetve a 14 esetből 11 esetben a polgárok kérésére lekapcsolták őket a távfűtőhálózatról, tudtuk meg Zlatko Marosiuk szabadkai ombudsmantól tavalyi évi jelentésének ismertetése során az új összetételű Városi Tanács első ülésén.
Az ombudsman jelentéséből kiderül az is, hogy összesen 16 panaszt nyújtottak be a városi közigazgatás, illetve a felügyelőszervek munkájára. Ugyanakkor számos, a munkahelyi jogok megsértését érintő problémával is foglalkozniuk kellett, amelyek között munkahelyi megfélemlítésre is volt példa. Az ombudsmani iroda a tavalyi év egyik legnagyobb sikerének a Solid Cipőgyár munkásainak helyzetének javítását ítélte meg, ugyanis mintegy 400 munkásnak sikerült megoldani a munkaévek összekötése körül kialakult problémát, ami elsősorban a nyugdíjjogosultak hétköznapjait keserítette meg leginkább.
A Városi Tanács számos rendezési terv elkészítéséről, illetve módosításáról is döntött, ugyanakkor döntést hoztak a Városi Tanács munkaszabályzatának módosításáról is. Eszerint a polgármester abban az esetben is összehívhatja a Városi Tanácsot, ha nem lesz jelen a tanács tagjainak többsége, azzal, hogy a tanács tagjainak lehetőségük lesz elektronikus úton, illetve telefonon leadni a szavazatukat.
A természeti kincsek kitermelésére vonatkozó törvény szerint az engedéllyel rendelkező kitermelés vezetőjének járulékot kell fizetnie a természeti kincsek használatára. A Szabadka területén folyó kitermelésből származó pénz negyven százaléka, összesen 8 millió dinár, a városi önkormányzatot illeti meg, amit az életkörülmények javítására fordít a város.
– 7,5 millió dinárt fordítunk az ezt a célt szolgáló objektumok megépítésére. Mindenekelőtt a Vasutastelepülés helyi közösségben a Jovan Mikić utcában megépítjük a gyalogjárdát, illetve 2 millió dinárt adunk a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézménynek az energiatakarékosságot szolgáló projektumuk megvalósítására, valamint 1,5 millió dinárt fordítunk a homokkitermelést ellenőrző szerv működésére. Ezzel összekapcsoljuk a mezőőröket, a kommunális rendőrséget a felügyelőséggel, és ezzel reményeink szerint gyorsan tudunk majd reagálni és csökken majd az illegális homokkitermelés is – emelte ki Mirko Ostrogonac, az önkormányzat mezőgazdasággal, gazdasággal foglalkozó szolgálatának vezetője.
A Városi Tanács ülésén a Vajdasági Magyar Szövetség által jelölt tagok az ülés minden egyes pontjánál tartózkodtak.
– A partnerkapcsolat, az egyenrangú felek kapcsolata véleményem szerint nem úgy néz ki, hogy előkészítünk egy ülést és ahelyett hogy értesítenénk a partnereket róla, a meghívóval együtt eljuttatjuk hozzájuk az ülés kész anyagát. Azt gondolom, hogy a partnereknek még az ülés előtt le kell ülniük és meg kell egyezniük a vitás kérdésekben. Esélyünk sem volt, hogy kinyilvánítsuk a véleményünket egy-egy napirendi ponttal kapcsolatban – kommentálta a VMSZ jelöltjeinek tartózkodását az ülés után Bús Ottó, a Városi Tanács tájékoztatással megbízott tagja.