2024. július 18., csütörtök

A vezetékek is cserére várnak

Jó eredményeket mutat a királyhalmi vegyszermentes víztisztító technológia

A holland szakember a víztisztítási technológia részleteibe avatta be Modest Dulić polgármestert és Csengeri Attilát, a Városi Tanács tagját (Fotó: www.subotica.info/Nikola Tumbas)

A Királyhalmán működésbe helyezett vízgyár jó eredményeket mutat. Az ivóvíz minőségének folyamatos követése során kiderült, hogy a mért vegyi elemek a megengedett határon belül vannak. Az új vízgyár felállítása jelentősen jobb ivóvizet jelent a falubeliek számára, ugyanakkor a kapacitások növelése után lehetőség nyílik arra, hogy vezetékesivóvíz-hálózatot vezessenek be Hajdújáráson, illetve Ludason.

– A kísérleti projektumot még 2010-ben elkezdtük, amely szerint holland szakemberek segítségével Királyhalmán egy korszerű technológiával tisztítják meg az ivóvizet. Vegyszermentes tisztítás folyik – emelte ki Modest Dulić, Szabadka polgármestere. – A következő hónapok mutatják majd meg tulajdonképpen azt, hogy képes lesz-e a víz arzéntartalmát megfelelő határok között tartani. Ez nemcsak annak a kilencszáz királyhalmi háztartásnak jelent jobb ivóvizet, hanem a hajdújárásiaknak is és a ludasiaknak is, hiszen az új technológiának köszönhetően az ivóvízhálózatra lehet majd kapcsolni ezeket a falvakat is – mutatott rá.

Snežana Pejčić, a Vízművek és Csatornázási Közvállalat igazgatónője kiemelte, az új technológia felállításába a vállalat megközelítőleg 10 millió dinárt ruházott be.

– Amennyiben a következő időszakban, vagyis az előttünk álló 5-6 hónapban ugyanolyan jó eredményeket mutat ez az új technológia, mint az elmúlt időszakban, akkor mindenképpen újabb beruházásra kerülhet sor. További 10 millió dinárt szándékozunk beruházni, hogy ez a vízgyár el tudja látni Királyhalma mellett Hajdújárást és Ludast is ivóvízzel – tudtuk meg az igazgatónőtől. Hozzátette, a holland államtól olyan berendezést kaptak, amely lehetővé teszi, hogy a központból a többi vízgyár követése mellett figyelemmel lehessen követni a királyhalmi vízgyár működését, eredményeit is.

– Királyhalmán már 30 éve létezik vezetékes ivóvíz, de a víz nagyon rossz minőségű volt, hiszen húsz százalékkal magasabb volt az arzéntartalma a megengednél. Az új vízgyár azonban sokkal jobb minőségű vizet jelent a polgárok számára, de ez csak az első lépés ahhoz, hogy iható vizet kapjon a falu, hiszen azbeszt vízvezetékek vannak lefektetve, amelyet már nem lenne szabad használni, vagyis a vezetékeket is ki kellene cserélni, hogy a csapoknál is érzékelhető lehessen a minőségbeli változás – tudtuk meg Osztrogonác Simontól, a királyhalmi helyi közösség tanácsának elnökhelyettesétől, a Városi Tanács mezőgazdasággal megbízott tagjától.

Az úgynevezett IHE Adart, holland adszorpciós arzénmentesítési technológiát a holland Vitens vállalat szakemberei állították fel és követik figyelemmel. Hollandiában már évtizedek óta használják ezt a technológiát, amellyel a nyers víz kezelése közben semmiféle vegyszert nem használnak.