Ha nem kap vízutánpótlást a Ludasi-tó, veszélybe kerülhet az élővilága (Fotó: Molnár Edvárd)
Átélve a tavalyi halpusztulást a Ludasi-tavon, az idén is ettől tartanak a ludasiak. A magas hőmérsékletek miatt már így is jelentkezik kisebb pusztulás a tóban. A ludasi Természetbarát Kör tagjai szerint nagyobb figyelmet kellene fordítani a természetvédelmi területre. Elsősorban Palics szennyvizének problémáját kellene megoldani, hiszen a legnagyobb vízforrása a tónak Palics tisztítatlan szennyvize.
– A tél folyamán és tavasszal is kevés volt a csapadék. De a szakemberek azt a kevés vizet is leeresztették a tóból. Így most megközelítőleg negyven centiméter víz hiányzik a tóból. Legalábbis, a ludasiak szerint ennyi. A szakemberek által meghatározott nyári vízállás ugyan eltér a helybeliek véleményétől, de ha azt a vízállást vesszük figyelembe, amelyet a szakemberek határoztak meg, akkor is legalább húsz centiméterrel alacsonyabb a Ludasi-tó vize, mint amennyinek lennie kellene – emelte ki Kovács Gábor, a ludasi Természetbarát Kör elnöke.
– Az alacsony vízállás miatt már három héttel ezelőtt találtunk haltetemeket, mégpedig csukatetemekről van szó. A csuka mellett elpusztult sügért is lehetett látni. Illetve néhány napja már nagy testű halakra is bukkantunk, busára. A három héttel ezelőtti észrevételünket jeleztük az illetékesek felé, hiszen ha már az érzékenyebb halak pusztulnak, hamarosan a többi halfaj is elkezd pusztulni – tudtuk meg. Hozzátette, mivel a tapasztalatok szerint az augusztus hónap a legmelegebb, vagyis a következő időszakban is meleg hőmérsékletekre számítanak, egyre sürgősebbé vált már, hogy az illetékes szervek reagáljanak, és emeljék a Ludasi-tó vízszintjét.
– A Ludasi-tó vize ettől a kis csapadéktól, ami az elmúlt napokban esett, sajnos nem emelkedett. Ugyanakkor pedig a harminc Celsius-fok feletti hőmérséklet esetén naponta egy centiméterrel esik a víz szintje – mutatott rá a Természetbarát Kör elnöke. Megtudtuk, hogy három héttel ezelőtt a ludasiak kezdeményezésére a Park Palics igazgatója összehívta az érintett intézmények és szervezetek képviselőit. – Ezen az ülésen ígéretet kaptunk a Városi Tanács akkori környezetvédelemmel megbízott tagjától, hogy a környezetvédelmi alapból a város elkülönít majd egy összeget arra, hogy a Tiszából vizet szivattyúzzanak a Palicsi-tóba, ami után vizet juttatnak majd át a Ludasi-tóba is. Ugyanakkor arra is tettek ígéretet, hogy illetékes tartományi és állami szerveknél is pályáznak majd eszközökre a helyzet orvoslása érdekében – tudtuk meg Kovács Gábortól. Elmondta, azóta azonban nem történt semmi kézzelfogható. Így kérvénnyel fordultak tegnap Modest Dulić polgármesterhez, hogy segítsen a víz utánpótlásában, addig amíg nem következik be a katasztrófa.
– Azt kell mondanom, hogy egy hal is kár, ha azt el kell ásni. A jelenlegi helyzet semmiképpen sem elfogadható, hiszen a ludasi helyi közösség az, amely aggódik a Ludasi-tóért, holott természetvédelmi területről van szó, rezervátumról. Ugyanakkor pedig tisztítatlanul kerül a Ludasi-tóba Palics szennyvize. Lassan most már el kellene gondolkodni a természetvédelmi terület fontosságáról és a ritka madárfajokról, főleg ha a város Palics szennyvízhálózatának bővítésén gondolkodik – emelte ki a Természetbarát Kör elnöke.