2024. július 18., csütörtök

Kezdik felszámolni a jószágállományt

Szabadkán az aszálykár meghaladja az 53 millió eurót, ugyanakkor további károkra lehet számítani

(Fotó: Molnár Edvárd)

Szabadka területén, a mintegy 80 ezer hektár földterületen az idei szárazság mintegy 6 milliárd dináros (53 millió eurós) kárt okozott a termelőknek, ami már természeti csapásnak számít – áll az aszálykárok felmérésével foglakozó bizottság jelentésében, amelyet tegnap egyhangúlag elfogadott a Városi Tanács, és amelyet elküldtek a tartományi mezőgazdasági titkárságnak és a mezőgazdasági minisztériumnak. A jelentésben a hitelezési rendszer átütemezését kérik.

Mint azt a Városi Tanács ülésén megtudtuk, az aszály a legnagyobb károkat a kukoricásokban okozta, ahol becslések szerint több mint hárommilliárd dináros kár keletkezett, valamint az almafákat sújtotta a legjobban, ahol több mint 2 milliárd dináros kárt jegyzetek a szakemberek. Megközelítőleg 300 ezer dináros kár keletkezett a zöldségfélék esetében is, illetve súlyos veszteséget okozott a szárazság és a magas hőmérséklet a cukorrépa-ültetvényeken is, ahol 158 millió dináros kárt jegyzetek a bizottság tagjai.

A városi költségvetésből 10 millió dinárt irányoztak elő az év elején az elemi csapások okozta károk szanálására. Ez az összeg azonban nagyon kevés, hiszen csupán egy kis hányadát fedezné a veszteségeknek. Ez adott okot arra, hogy tartományi, illetve állami támogatást kérjen az önkormányzat a termelőknek.

– Arról még nagyon korai beszélni, hogy kik és milyen módon kaphatnak kártérítést. Szabadka város költségvetése pedig túl kicsi ahhoz, hogy az ilyen mértékű problémával egyedül meg tudjunk birkózni – emelte ki Osztrogonác Simon, a Városi Tanács mezőgazdasággal megbízott tagja, az aszálykárok felmérésével foglakozó bizottság elnöke. – Ki kell emelnem, hogy az 53 millió eurós kár csupán a két héttel ezelőtti állapot felmérésére vonatkozik, azóta a helyzet sokkal rosszabb, és további nehézségekre számítunk. Hiszen az aszály nem egy végleges dolog, hanem folyamatos, és további következményeket von maga után. A veszteség ennél sokkal nagyobb lesz, hiszen például az állattenyésztésben a károkat jelen pillanatban nem lehet felmérni, majd csak a télen vagy a tavasszal mutatkoznak majd meg – mondta. Megtudtuk, már vannak információik arról, hogy a gazdák megkezdték az állatállományaik felszámolását.

– A sertés- és a szarvasmarha-tenyésztést is érinti ez a helyzet. Mindkét esetben súlyos a helyzet. Nem szeretném, ha bárki félreértené, de talán a sertéstenyésztésben nem akkora a baj, hiszen a sertésállomány gyorsabban felújítható. A szarvasmarha-tenyésztésben viszont súlyosabb a helyzet, hiszen ha az anyaállatokat kiirtják, akkor évek telnek el, mire újra helyreállhat a rend – mutatott rá Osztorgonác.

– Ugyanilyen súlyos a helyzet a gyümölcsösökben is. Ugyanis a gyümölcsösöket még a tavasszal fagykár érte, azóta viszont vannak komoly, szárazság okozta károk is. Azokon a területen, ahol nem tudtak locsolni, lehullottak a falevelek. Ha az ősszel csapadékos lesz az időjárás, a fák újra kivirágoznak, és onnantól kezdve újabb problémák merülnek majd fel – magyarázta a városi tanács tagja.