2024. november 29., péntek

Óvatosan, nehogy eltörjön a szárnya!

A Ludasi-tónál a fiatalok a madarakról és a környezetvédelemről tanulnak

A tövisszúró gébics vizsgálgatás közben (Fotó: www.subotica.info /Dejan Malagurski)

Nagy örömmel tanulnak a fiatalok a madarakról a Ludasi-tónál. Talán ez ad okot arra, hogy már évek óta minden nyáron megszervezik az ökológiai oktatótábort, amelyet ezúttal a Riparia Természetbarátok Egyesülete és a Palics-Ludas Közvállalat szervezett, létrejöttét pedig a szabadkai önkormányzat támogatta. Négy hét alatt mintegy 100 diák fordult már meg itt.

A gyerekek többsége nagy élvezettel mesél arról, hogy megfoghatják a madarakat, élménynek tartják a gyűrűzés folyamatát, ezt látogatásunkkor be is mutatták. Egy tövisszúró gébics akadt éppen fenn a hálón. A tábor egyik előadója és lapunk munkatársa, Gergely József segítségével megvizsgálták a madarat. Közösen megállapították a fajtáját, majd feljegyezték a zsírtömegét és izomzatát, lemérték a súlyát. Kiderült, egy fiatal egyedről van szó. Gyűrűzés, illetve a madár adatainak feljegyzése után az egyik gyerek szabadon engedhette a madarat.

Mint megtudtuk, a gyerekek korán, még öt óra előtt kelnek, hogy a korai órákban fedezzék fel a természet csodáit. Így számos érdekességre bukkantak már.

– Nagyon sokféle madarat láttunk már, meg denevért is – emelte ki Sara, majd hozzátette: – Most tanultam meg, hogy meg kell jegyezni azokat a helyeket, ahol elhelyezzük a zsákokat. Meg hogyan kell óvatosan kivenni a madarat a hálóból, ha fennakad, nehogy eltörjön a lába vagy a szárnya. A fiúk segítettek az oktatóknak kivenni a madarat a hálóból, de én még nem mertem. De a madarak szabadon engedésében már segítettem. Aranyosak, meg lehet őket simogatni.

– Tavaly óta járok ebbe a táborba. Szeretek jönni, mert itt vannak a barátaim is, szeretem a természetet meg a madarakat is – tudtuk meg Kozma Norberttől, aki egyike azoknak, akik már segítettek a táborvezetőknek kiszabadítani a madarat a hálóból.

– Az oktatók gyűrűzik mag a madarakat, mi csak a kiszabadításukban segítünk – mondta.

– Első alkalommal vagyok ebben a táborba, de jövőre is el szeretnék jönni, hiszen nagyon jó a társaság, és sok mindent megtanultunk itt a madarakról – mondta Maja Prekajski.

Az ökológiai oktatótábort július 15-én nyitották meg. Azóta egyhetes csoportokban váltogatják egymás a táborlakók. Az elmúlt négy hét alatt, több mint 100 gyerek és felnőtt vett részt az előadásokon és a madarak gyűrűzésénél.

– Az ökológiai tábor hat hétig tart, amely során folyamatosan követjük a madarak vándorlását. Ebben a jelenlegi csoportban ugyanakkor a mocsári teknősöket is figyelemmel kísérjük, illetve a növényvilág is megismertetjük a látogatókkal. Vagyis a tábor egyrészt a madarak figyelemmel követésével foglalkozik, illetve oktató jellege is van. Mindenekelőtt meg szeretnénk tanítani arra a fiatalokat, hogy hogyan tudják megóvni környezetüket, hogyan kell a természetben viselkedniük. Úgy látszik, a gyerekek fogékonyak rá, vannak, akik évről évre visszajárnak hozzánk – tudtuk meg Szekeres Ottótól, a Riparia Természetbarátok Egyesületének elnökétől.

– Különböző szervezésben, de már harminc éve, hogy minden évben megszervezzük a Ludasi-tónál az ökológiai tábort. A Palics-Ludas Közvállalat mindig is szívesen látta vendégül azokat, akik a környezetvédelmet szeretnék népszerűsíteni – emelte ki Ksenija Marton, a Palics-Ludas Közvállalat igazgatónője.

A szabadkai önkormányzat környezetvédelmi alapjából 300 ezer dinárt különítettek el az oktatótábor megszervezésére.

– Ezt a madarásztábort szervezik meg a legrégebb óta az ország területén, és azt gondolom, a városnak továbbra is támogatnia kell annak megszervezését. Hiszen már a legfiatalabbak megismerkedhetnek a környezetvédelemmel. Ami azért is fontos, mert az egészséges környezet az egészséges életmódnak, illetve az egészség megőrzésének előfeltétele – emelte ki Csengeri Attila, a Városi Tanács környezetvédelemmel megbízott tagja.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás