2024. július 18., csütörtök

Télen olvasztott havat ivott

A Szociális Munkaközponthoz az év első hét hónapjában 533 olyan felnőtt vagy idős személy fordult segítségért, akinek nincs jövedelme

Túri Margit a szomszéd családoknál dolgozik, hogy legyen mit ennie (Fotó: Miklós Hajnalka)

Túri Margit 78 éves özvegyasszony. A férje halála előtt az idős nő nagyon beteg volt, így lemondott az otthonuk tulajdonjogáról a házastársa javára, így a férfi vált az ingatlan egyedüli tulajdonosává. Időközben a férfi eltartási szerződést írt alá egy ismerősükkel, akiknek a szomszédjukban volt egy szőlőskertje. A férj halála óta azonban az asszony sorsa kilátástalan. Tulajdon és jövedelem nélkül maradt.

– A férjem tizenegy évvel ezelőtt halt meg, a halála után elvették az igazolványom, mert azt mondták, hogy lejár, és újat kell csináltatni. Azóta a nyugdíjamat is ők veszik fel. Akkor azt mondták, hogy majd ők bevásárolnak nekem abból a pénzből, de azóta nem adnak egy fél dinárt sem. Most is dolgozom – mesélte az özvegyasszony.

Túri Margit és a szomszédok elbeszéléseiből kiderül, hogy az idős nő maga igyekszik megkeresni a mindennapi betevőjét, napszámba dolgozik a szomszéd tanyákon, hogy legyen mit ennie. A kukoricaföldeken gyűjti a csutkát, és a tüzelőst is az erdőben szedi össze. Makkhetes és Radanovác határán található kis romházban tengeti mindennapjait az idős asszony. Mint beszélgetésünk során kiemelte, nincs is tulajdonképpen szüksége a nyugdíjra, hiszen most így majd 80 évesen is még tud dolgozni, meg hát rezsiköltsége sincs, mert nincs áram a házban. Valamikor áramfejlesztőt használtak a férjével. Egy fúrt kútból van vize. De az is csak addig, amíg nem jön a fagy. A télen három hétig havat olvasztott a nagy hidegek alatt, hogy legyen ivóvize.

A szomszédoktól megtudtuk, az idős nő nemcsak hogy magára van utalva, hanem az, aki valamikor azt ígérte, hogy gondot visel róla, sokszor erőszakosan is viselkedik a nővel. Nem egyszer kért menedéket éjnek idején a szomszédoknál. A szomszédok segíteni szeretnének az idős asszonyon, éppen ezért fordultak az illetékes szervekhez. Nem egyszer riasztották a rendőrséget, illetve a szociális munkásokat.

Felkerestük azt a felet is, akivel Túri Margit férje eltartási szerződést írt alá. A beszélgetést visszautasították, mint kiemelték, nem hajlandók hazugságokat cáfolni. Azt mondták a Szociális Munkaközponthoz forduljunk, őket kérdezzük.

A Szociális Munkaközpontban ugyanakkor megtudtuk, hogy megkezdték az ügy feltárását. Az idős hölgyet felkeresték, de addig, amíg nem tárják fel teljes mértékben a problémát, nem kívántak ezzel kapcsolatban nyilatkozni.

A BÁNTALMAZÁST JELENTENI KELL

A Szociális Munkaközpontban elmondták, a legérzékenyebbek és legveszélyeztetettebbek az idősek. Az idén csak az első hét hónapban összesen 735 idős vagy felnőtt személy fordult hozzájuk segítségért. Az idősek, illetve a felnőtt személyek 72,5 százaléka anyagilag bizonytalan helyzetben vannak, vagyis nincs jövedelmük, ugyanakkor 18,5 százalékuk idős és beteg, segítségre szorul.

– Bárki felkereshet minket, telefonon, levélben, akár név nélkül is, illetve személyesen is, amennyiben valakiben valamilyen gyanú felmerült, hogy a környezetében olyan személy él, akiről nem viselnek gondot, vagy éppen bántalmazzák. És azt gondolom mindenkinek kötelessége segíteni polgártársán. Hiszen addig, amíg nem szólnak nekünk, mi sem tudunk segíteni. Nagyon fontos, hogy minél pontosabban és részletesebben írja le a helyzetet, a problémát, hogy mi is minél részletesebb információkhoz juthassunk, és a megfelelő módon járhassunk el. A legfontosabb adat a nehéz körülmények között élő személy neve és címe – emelte ki Marina Vojnić, pszichológus, a Szociális Munkaközpont felnőtt személyekkel és idősekkel foglakozó szolgálatának a vezetője. Rámutatott, sok esetben nagyon bonyolult jogi, illetve családi szálakat vonnak maguk után az esetek. – A bejelentés után mindenekelőtt ellenőrizni szoktuk, hogy az illető szerepel-e az adatbázisunkban. Majd csak ezek után kezdjük el ellenőrizni a megadott adatokat, illetve kilátogatunk ahhoz a személyhez, akinek bármilyen módon sérülhettek az alapvető jogai. A látogatás során a munkatársunk részletesen felméri az illető gondjait, állapotát és igényeit. Vagyis felmérjük az illető egészségügyi állapotát és biztonságát. Megnézzük, hogy az illetőnek vannak-e személyes dokumentumai. Felvesszük a kapcsolatot azzal a személlyel, akivel az idős ember él, vagy a hozzátartozóival. Munkánk során arra törekszünk, hogy az idős személy élhessen alapvető jogaival – magyarázta a szakember.

Rámutatott, mindez mellett fel kell venni a kapcsolatot más szervekkel is, például az egészségügyi biztosítóval és a rendőrséggel.

– A legbonyolultabb helyzet, amikor az illető nem rendelkezik egészségügyi biztosítással. Azt kell mondanom, az utóbbi időben számos ilyen esetünk volt, ami elsősorban akkor derült ki, amikor komoly orvosi beavatkozásra volt szükség. A személyes dokumentumok elkészítésekor komplikációt jelent, hogy az illetőnek személyesen meg kell jelennie. Ám ezt a helyzetet is át tudjuk hidalni a rendőrséggel közösen. Nem hagyhatjuk ki a rendőrséget akkor sem, ha felmerül a bántalmazás gyanúja – magyarázta Marina Vojnić. Kiemelte, a szociális munkás képességein múlik, hogyan áll hozzá, de alapvető céljuk, hogy bizalmat keltsenek a polgárokban, és kiderítsék, mire van az idős személynek szüksége. – Vagyis egy-egy problémás szituáció további gondokat hoz a felszínre. Számos megoldási lehetőséget tudunk felkínálni, problémától függően. Vagyis ha az illetőnek nincs jövedelme, akkor szociális segélyre utaljuk őt, ha meleg ételre van szüksége, azon próbálunk segíteni – mondta. A pszichológus elmondta, a segítségnyújtást az idős személy életkörülményeihez igazítják.

– Nem szeretnénk további traumát okozni az idős személynek, vagyis olyan megoldást igyekszünk találni, ami ezt lehetővé teszi. Ha nincs arra lehetőség, hogy a rokonokat bevonjuk a segítségnyújtásba, akkor felkínáljuk a házi ápolást mint megoldást. Amennyiben az illetőnek nincs lehetősége fizetni ezért a szolgáltatásért, a Caritas szabadkai szervezete ingyen szolgáltatást nyújt. Ha ez sem elég segítség, az illető beleegyezésével a Gerontológiai Központban vagy pedig gondozó családoknál helyezzük el őket. De ki kell emelnem, soha nem cselekszünk az illető személy akaratával ellentétben – mondta.